BEŞ PARA ETMEZ VARYETE


İnsan bu gerçekten kaçınamaz. Kötülük yapmadan yaşanamaz. Dilenciler Kralı Piçümit ile Bitirimler Kralı Ustura Zeki arasında acımasız  bir güç ve çıkar mücadelesi. Kazanmak için her yol mübahtır. Suçlular dünyasının karanlık ilişkilerinden yola çıkarak günümüz dünyasının bir izdüşümü eğlendirici, yüksek tempolu, müzikli ve şarkılı bir sahne diliyle karşınıza geliyor. 11 Temmuz'da İzmir Sanat'ta...


Yönetmen Ümit Aydoğdu’nun oyun hakkındaki yazısı:

Kim istemez dünya cennet olsun, çocukların karnı doysun

Sanıyorsan dünya herkese yeter, havanı alırsınyarının dünden beter.

1728 yılında John Gay “Dilenciler Operası” adlı eserinde çürümüş çıkarlar dünyasını anlatıyordu.

1928 yılında Bertolt Brecht, bu eserden uyarladığı “Üç Kuruşluk Opera” eserinde yine çürümüş çıkarlar dünyasını anlatmıştı.

2014 yılındayız. Bu eserden uyarladığımız “Beş Para Etmez Varyete”de bugün hala çürümüş çıkarlar dünyasını anlatıyoruz. Ne yazık ki hala.

Bu uyarlama merceği ülkemizin küçük suç çevrelerine odaklanıyor. Kendi çıkarları için karşılarına çıkan her şeyi kullanmaktan veya yok etmekten çekinmeyen bu karanlık tipler aslında daha büyük bir resmin küçük birer kopyası niteliğindedir.

Tabi her zaman olduğu gibi küçük resmi oluşturan herkes birbirini yok ederken büyük resim gittikçe daha güçlü bir halde var olmaya devam ediyor.

Ümit Aydoğdu

Bilet Fiyatı: 1.00 TL

Gişeler:

AASSM: 0 232 293 3831
 İzmir Sanat: 0 232 293 40 49
 İsmet İnönü Sanat Merkezi: 0 232 293 46 04

 

Yorumlar

Popüler Yayınlar