İzmir Festivali Açılış Konseri

Riccardo Muti yönetiminde Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası konseri ile başlayacak olan 29. İzmir Festivali 26 Mayıs - 2 Temmuz arasında düzenlenecek çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.
 
İKSEV tarafından açıklanan programa göre ilk konser 26 Mayıs 2015 Salı, 21.30  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapılacaktır.

(Kayıt nedeniyle kapılar 20.30’da kapanacaktır)
 Program
F. Schubert: Uvertür, Op. 170, Do Majör, D 591 (İtalyan Stilinde)

W. A. Mozart: Senfoni No. 35 K 385, Re Majör (Haffner)

*

G. Verdi:  Senfoni, “I Vespri Siciliani” Operası’ndan

G. Verdi: Dört Sezon, “I Vespri Siciliani” Operası’ndan 3ncü Perde DanslarıRICCARDO MUTI, Şef
Napoli doğumlu Riccardo Muti, San Pietro a Majella konservatuarında Vincenzo Vitale yönetiminde piyano eğitimi aldı ve okulunu yüksek başarıyla tamamladı. Daha sonrasında Muti, Milano’nun “Giuseppe Verdi” konservatuarında Bruno Bettinelli ve Antonino Votto’nun rehberliğinde eğitim gördü, buradan Bestekârlık ve Orkestra Şefliği diploması aldı.

Muti, 1967 yılında, Milano’daki orkestra şefleri arasında yapılan “Guido Cantelli” yarışmasının saygın jürisinin oybirliği ile birincilik ödülünü kazanınca eleştirmenlerin ve halkın dikkatini çekti. Ertesi yıl “Maggio Musicale Fiorentino”nun baş orkestra şefliği görevine getirilen Muti, bu görevi 1980 yılına dek sürdürdü. 1971 yılında Herbert von Karajan tarafından Salzburg Festivali’ni yönetmesi için davet edildi. Buradaki işbirliği, 2010 yılında Avusturya Festivali ile yapılan 40 yıllık sanatsal işbirliği kapsamındaki kutlamanın temelini oluşturdu. 1970’li yıllarda Otto Klemperer’in halefi olarak Londra Filarmoni Orkestrası’nın baş şefi olarak görev yaptı (1972-1982). 1980 ile 1992 yılları arasında Philadelphia Orkestrası Müzik Direktörlüğü görevini Eugene Ormandy’den devraldı.

1986 ile 2005 yılları arasında Teatro alla Scala’nın Müzik Direktörlüğünü yapan Muti, burada Mozart-Da Ponte Trilojisi ve Wagner Ring Cycle gibi önemli projelerin layıkıyla üstesinden geldi. Repertuardaki klasik eserlerin yanı sıra birçok az sahnelenmiş ve ihmal edilmiş eseri gün yüzüne çıkardı. Bu eserlerin arasında on sekizinci yüzyıl Napoli Okulu’na ait eserler ve ayrıca Gluck, Cherubini, Spontini tarafından bestelenen operalar yer almaktadır. Poulenc’in “Les dialogues des Carmélites” adlı eserini sahnelemesi Muti’ye eleştirmenler tarafından verilen saygın “Abbiati” ödülünü kazandırdı. La Scala organizasyonun müzik direktörü olarak geçirdiği uzun yıllar, restore edilen La Scala’nın 7 Aralık 2004 tarihinde Antonio Salieri’nin “Europa riconosciuta” eseriyle coşkulu bir açılışa tanıklık etmesiyle doruk noktaya ulaştı.

Verdi’nin repertuarına olağanüstü bir katkı yapan Muti, Ernani, Nabucco, I Vespri Siciliani, La Traviata, Attila, Don Carlos, Falstaff, Rigoletto, Macbeth, La Forza del Destino, Il Trovatore, Otello, Aida, Un ballo in Maschera, i Due Foscari, I Masnadieri gibi operaları sahneye koydu. Muti, Müzik Direktörü olarak en uzun görevini Teatro alla Scala’nın başında geçirmiştir.

Olağanüstü kariyeri boyunca Riccardo Muti dünyanın en önemli orkestralarını yönetmiştir. Bu orkestralardan bazılarını şunlardır: Berlin Filarmoni Orkestrası, Bavyera Radyo Orkestrası, New York Filarmoni Orkestrası, Fransız Ulusal Orkestrası ve 1971 yılında düzenlenen Salzburg Festivali’nde görev aldığı günden bu yana yakın ve değerli bir bağ kurduğu Viyana Filarmoni Orkestrası. Muti, Viyana Filarmoni Orkestrası’nın 150. yıl kutlaması konserini yönetmesi için davet edildiğinde kendisine  orkestranın, minnet ve  takdir duygularını ifade etmek için,  sadece bir kaç seçkin orkestra şefine verilmiş olan Altın Yüzük Nişanı takdim edildi. Sanatçı toplamda dört kez (1993, 1997, 2000, 2004 yıllarında) saygın ve son derece ünlü olan Viyana Yeni Yıl Konserini yönetti.

2003 Nisanı’nda Fransız ulusal radyo kanalı France Musique, Muti’nin kariyeri boyunca yönettiği tüm orkestralarla yaptığı opera ve senfoni kayıtlarından oluşan 14 saatlik radyo yayınını “Journée Riccardo Muti” adı altında yayınladı. Aynı yıl 14 Aralık tarihinde Venedik’te bulunan ve yeni restore edilen “La Fenice” Opera Evinin uzun zamandır beklenen açılış etkinliğini yönetti.

Muti 2004 yılında tüm İtalya’dan yaklaşık 600 enstrüman sanatçısının oluşturduğu uluslararası bir komite tarafından seçilen genç müzisyenlerin oluşturduğu Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası’nı kurdu.

Muti’nin albüm faaliyetleri, birçok ödül alarak büyük bir takdir toplayan klasik senfonik ve opera tarzı eserlerden çağdaş eserlere kadar geniş bir kapsama sahiptir.

Riccardo Muti’nin bir sanatçı olarak sosyal ve kentsel bilinci eski ve modern tarihimizi sembolize eden mekânlarda verdiği konserlerle kendisini göstermektedir. Sanatçı prodüktörlüğünü Ravenna Festivali’nin üstlendiği "Le vie dell'Amicizia" (Dostluk Yolları) projesi kapsamında yaptığı konserlerle bu yönünü sergilemiştir. Bu proje kapsamında yapılan Saraybosna (1997), Beyrut (1998), Kudüs (1999), Moskova (2000), Yerevan ve İstanbul (2001), New York (2002), Kahire (2003), Şam (2004), Tunus, El Diem (2005), Meknes (2006), Lübnan (2007), Mazara del Vallo (2008), Saraybosna (2009), Trieste (2010), Nairobi (2011), Ravenna (2012), Mirandola (2013) ve Redipuglia (2014) konserlerinde La Scala Filarmoni Orkestrası ve Korosu, Maggio Musicale Fiorentino orkestrası ve korosu ve Avrupa’nın büyük orkestralarındaki birinci sınıf enstrüman sanatçılarının oluşturduğu bir grup olan Avrupa Müzisyenler Birliği ve en son Cherubini Gençlik Orkestrası’nı yönetmiştir.

Riccardo Muti kariyeri boyunca sayısız onur ödülünün sahibi olmuştur. İtalya’dan Cavaliere di Gran Croce of the Italian Republic ve Almanya’dan Verdienstkreuz nişanı alan Muti, son olarak Élysée Sarayı’nda düzenlenen özel bir seremonide Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy’den Officer of the Legion of Honor almıştır. Sanatçıya, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Knight Commander of the British Empire Nişanı vermiştir. Salzburg Mozarteum, sanatçının Mozart’ın müziğine yaptığı katkılardan dolayı kendisini gümüş madalya ile onurlandırdı ve Viyana Devlet Operası tarafından Gesellschaft der Musikfreunde, Wiener Hofmusikkapelle ve Wiener Staatsoper gibi kuruluşların onursal üyesi olarak seçildi.

Sanatçı ayrıca Rusya Başkanı Putin tarafından Dostluk Nişanı ile ve İsrail’deki Wolf Vakfı tarafından sanat alanındaki çalışmalarından dolayı Wolf ödülü ile onurlandırıldı.

Muti İtalya ve yurtdışındaki birçok üniversiteden onursal derece elde etti.

Mozart’ın doğumunun 250. yılı anısına düzenlenen kutlamaların açılış konserinde Salzburg Grosses Festspielhaus’da Viyana Filarmoni Orkestrası’nı yönetti. 2015 yılında Riccardo Muti ve Viyana Filarmoni Orkestrası’nın devamlı işbirliği 45. yılına ulaşacak.

2007 yılı itibariyle Salzburg’taki Whitson Festivali kapsamında Cherubini Orkestrasıyla birlikte 18. yüzyıl Napoli Okulu’nun müzikal mirasını yeniden keşfetmek ve buna hak ettiği değeri kazandırmak amacıyla beş yıllık bir projenin temelini attı.

Eylül 2010’da Chicago Senfoni Orkestrası’nın Müzik Direktörü oldu ve Musical America tarafından 2010 Yılının Müzisyeni seçildi. Şubat 2011’de 53.’sü düzenlenen Grammy Ödülleri ödül töreninde Chicago Orkestrası ve Korosu ile sergiledikleri Verdi’nin Messa da Requiem performansı sayesinde iki Grammy ödülü kazandı. Bu ödülleri En İyi Klasik Albüm ve En iyi Koro Performansı kategorilerinde elde etti. Mart 2011’de gıpta edilen Birgit Nilsson Ödülü’nü alan kişi oldu. Buna ilişkin 13 Ekim tarihinde Stockholm’daki Royal Opera’da yapılan seremoniye Kral 16. Carl Gustaf ve Kraliçe Silvia da teşrif etti. Nisan 2011’de altıncısı düzenlenen Opera News Awards töreninde onurlandırıldı ve Mayıs 2011’de İspanya’nın saygın Asturias Prensliği Ödülüne sanat dalında layık görüldü. Ödül geçen Ağustos ayında Asturia Prensinin başkanlığında Oviedo’da yapılan muhteşem seremoni sırasında takdim edildi. Temmuz 2011 yılında Viyana Filarmoni Orkestrası’nın onursal üyesi ve Ağustos 2011’de Roma Operası’nın yaşam boyu onursal direktörü oldu.

Mayıs 2012’de Papa 16. Benedikt tarafından papalığa ait en yüksek onur nişanı olan “Knight of the Grand Cross First Class of the Order of St. Gregory” ile onurlandırıldı.

Kasım 2012’de müziğe yaptığı katkılardan dolayı Vittorio De Sica ödülü ile ödüllendirildi ve Milano’daki IULM Üniversitesi’nin sanat ve sanat mirası alanında Onursal bir derece aldı. Mart 2013’de Napoli "L'Orientale" Üniversitesi’nden Edebiyat ve Karşılaştırmalı Kültürel Çalışmalar fahri doktora unvanını aldı.

Haziran 2013’te sanatçıya Chicago’daki DePaul Üniversitesi’nin Müzik ve Tiyatro Okulu tarafından onursal doktora derecesi verildi.

www.riccardomutimusic.comLUİGİ CHERUBİNİ GENÇLİK ORKESTRASI

Riccardo Muti’nin 2004 yılında kurduğu Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası, adını Avrupa’da tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri kabul edilen İtalya doğumlu Luigi Cherubini’den almaktadır.

Orkestra, adını taşıdığı usta besteci gibi güçlü bir ulusal kimliği, Avrupa müzik ve kültür vizyonuna duyduğu doğal yatkınlıkla birleştirmektedir. Akademik ve profesyonel dünya arasında seçkin bir bağ kuran Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası yazlık yerleşke olarak Ravenna Festivali’ni seçerek Piacenza’yı orkestra merkezi kabul etmiştir. Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası tüm İtalya’dan gelen 30 yaş altı müzisyenlerin oluşturduğu bir topluluktur. Orkestranın üyeleri Riccardo Muti’nin önderlik ettiği saygın Avrupa orkestralarından solistlerin oluşturduğu bir komite tarafından odisyon ile seçilmektedir. Dinamizm ve sürekli yenilenme orkestranın kendine has özelliklerindendir. Üyelerinin sadece üç yıl süreyle orkestrada yer alabilmesi onları büyük profesyonel bir orkestra yapan perspektifi ortaya koymaktadır.

 Riccardo Muti’nin yönetimindeki orkestra, barok müziğinden 20. yüzyıl müziğine dek çeşitlilik gösteren bir repertuara sahiptir. Orkestra bu repertuarı  İtalya’nın yanı sıra  Viyana, Paris, Moskova, Salzburg, Köln, St. Petersburg, Madrid, Barselona, Buenos Aires ve diğer birçok şehrin salonlarında dönüşümlü olarak icra etmektedir.

Orkestra, kurucusunun yönetiminde yoğun biçimde yürütülen faaliyetlerin yanı sıra Claudio Abbado, John Axelrod, Rudolf Barshai, Dennis Russel Davies, Gérard Depardieu, Michele Campanella, Kevin Farrell, Patrick Fournillier, Herbie Hancock, Leonidas Kavakos, Lang Lang, Ute Lemper, Alexander Lonquich, Wayne Marshall, Kurt Masur, Anne-Sophie Mutter, Kent Nagano, Krzysztof Penderecki, Donato Renzetti, Vadim Repin, Giovanni Sollima, Yuri Temirkanov, Alexander Toradze ve Pinchas Zukerman gibi birçok sanatçı ile önemli çalışmalara imza atmıştır.

2007 yılında Salzburg Whitsun Festivali’nde ilk kez seslendirilen Cimarosa’nın Il ritorno di Don Calandrino adlı eseri; 18. yüzyıldaki Napoli Okulu’nun müzikal mirasını yeniden keşfetmek ve hayata döndürmek amacıyla başlatılan beş yıllık projenin ilk adımı niteliğindeydi. Saygın Avusturya etkinliği Salzburg Whitsun Festivali ve Ravenna Festivali tarafından desteklenen projede Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası o bölgenin orkestrası olarak projenin ana figürü durumundaydı. Viyana dinleyicisinin, Orkestrayı Musikverein’ın Golden Hall Salonundaki  destansı karşılamasının ardından 2008 yılında Luigi Cherubini Genç Orkestrası “yurt içi ve yurt dışında takdir toplayan mükemmel bir topluluk haline gelmesini sağlayan olağanüstü başarılarından” dolayı en iyi müzik projesi alanında saygın Abbiati Ödülü ile onurlandırılmıştır. 

 Verdi’nin iki yüzüncü doğum yılını kutlamak amacıyla bestecinin iki Trilojisinin sahnelendiği projede yer alan Cherubini, daima bu tarz zorlu ve büyük organizasyonların önemli bir katılımcısı olmuştur. Cristina Mazzavillani Muti’nin genel yönetimi ve Nicola Paszkowski’nin orkestra şefliğinde sahneye konan 6 opera Ravenna’da bulunan Teatro Alighieri’de sahnelenmiştir. Rigoletto, Il Trovatore ve La Traviata eserlerinin arka arkaya üç gün içerisinde aynı sahnede icra edilmesi ve Bayreyn’in başkenti Manama’da yerel opera evinin büyük açılışı 2012 yılının en dikkat çeken etkinlikleri arasında yer almıştır.

 2013 yılı ise Shakespeare trilojisinin gösterildiği yıl oldu. Macbeth, Otello ve Falstaff eserleri bir kez daha arka arkaya üç gün boyunca aynı tiyatro sahnesinde sahnelendi. Ravenna Festival Programı çerçevesinde Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası ve Riccardo Muti bazı “Paths of Friendship” konserlerinin daima ana karakterleri olmuşlardır. Bu konserlerin en sonuncusu 2014 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı kapsamında uluslararası orkestralardan çeşitli müzisyenlerin katılımıyla Redipuglia askeri anıtında gerçekleştirilmiştir.

Orkestranın yönetimi, Piacenza ve Ravenna Belediyeleri, Toscanini Vakfı ve Ravenna Manifestazioni tarafından kurulan Cherubini Vakfına bırakılmıştır. Orkestranın faaliyetleri Piacenza Ticaret Odası’nın katkılarıyla Kültür ve Sanat Bakanlığı, Piacenza ve Vigevano Vakıfları, İtalyan Üreticiler Birliği (Piacenza) ve “Friends of the Luigi Cherubini Youth Orchestra” Association (Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası’nın Dostları” Birliği) tarafından desteklenmektedir.

www.orchestracherubini.it

 

Yorumlar

Popüler Yayınlar