Camerata

Konser 11 Nisan 2015 tarihinde saat 20.00'da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon'da... 

Camerata İzmir
Eserler: Johann Sebastian Bach  (21 Mart 1685 - 28 Temmuz 1750)

Johann Sebastian Bach dünyanın en büyük besteci ve orgcularındandır. Koro, orkestra ve solist enstrümanlar için gerek din temalı, gerekse seküler eserleriyle Barok müziği tam bir olgunluğa taşımıştır. Hakim olan Alman tarzını sağlam kontrpuan tekniği, rakipsiz bir armonik ve melodik organizasyon ve özellikle İtalya ve Fransa'dan adapte ettiği ritim, form ve dokularla zenginleştirmiştir. Rönesans döneminden de izler taşıyan besteci, kendisinden sonra gelecek olan bütün romantik ve modern bestecileri etkilemiş, jazz gibi farklı tarzlarda dahi sayısız besteciye ilham vermiştir. Müziği polifonik olarak eşsizdir.

Program

J.S. Bach - BWV 1056 Fa minör Klavsen ve Yaylılar için Konçerto, no.5

J.S. Bach’ın Klavsen Konçertoları içinde bugün en çok sevilen ve sık seslendirilen konçertolardan biridir. Bach’ın 1738 yılında hayata geçirdiği eser, 1730 – 1733 döneminde bestelediği keman konçertoları ve kilise kantatlarının bir uyarlamasıdır.

Konserimizin sürpriz enstrümanı Fender Rhodes Mark I, eserde Klavsen yerine sahne alarak bir Türkiye Prömiyeri gerçekleştirmektedir.

1970’li yılların başlarında üretilen bu efsanevi elektro piyano, verdiği sıcak tonlar, gizemli tınılar ve solist Tuğçe Özaytekin’in dokunuşlarıyla esere ayrı bir ruh katmaktadır. Eser 12 dakika sürmektedir.

J.S. Bach BWV 1060R Re minör Keman, Obua ve Yaylılar için Konçerto

İki solo enstruman ve orkestranın bölümler boyunca karşılıklı çekişerek sundukları canlı ve gösterişli dokusunun yanısıra, tamamen solo enstrumanların ön planda olduğu aryası ile barok dönemin çok sevilen bir eseridir. Camerata İzmir’in eşlik ettiği solistler Obua’da  Elif Odabaş, Keman’da Can Güçkan.

J.S.Bach - BWV 211 Schweigt stille, plauder nicth (Kahve Kantatı)

“Ne kadar güzel, binlerce öpücükten daha lezizdir kahvenin tadı. Bana bir ödül vermek istiyorsanız biraz kahve koyunuz fincanıma”.

J.S. Bach, ünlü Kahve Kantatı’nı bir kahve tutkunu olduğu için bestelemiş, eserde yer verdiği bu dizelerle de, kahve aşkını coşkulu bir şekilde dile getirmiştir. 1732 yılında Leipzig'de bestelediği eserin librettosu, Bach’ ın en önemli şair dostlarından Picander lakaplı Christian Friedrich Henrici’ye aittir.

Bach'ın bu seküler kantatında, bir babanın kızını kahve içmekten vazgeçirmeye çalışması, fakat kızının kahve tutkusunun galip gelişi anlatılır. Bir soprano, bir tenor ve bir bariton için yazılmış bir nevi komik opera eseri olan 25 dakikalık kantatın solistleri Ankara Devlet Opera ve Balesinden soprano Görkem Ezgi Yıldırım, İzmir Devlet Opera ve Balesinden tenor Oğuz Çimen ve yine Ankara Devlet Opera ve Balesinden bariton Arda Aktar.Şef:

İbrahim Yazıcı

Solistler:

Tuğçe Özaytekin - Fender Rhodes Mark I
Elif Odabaş - Obua
Can Güçkan - Keman
Görkem Ezgi Yıldırım - Soprano
Oğuz Çimen - Tenor
Arda Aktar - Bas

Orkestra:

Can Güçkan - I. Keman
Alkım B. Önoğlu - I. Keman
Erkin Onay - I. Keman
Gökmen Fahlioğulları - I. Keman
Tolga Kulak - II. Keman
Ceyda Özdemir - II. Keman
Hakan Özaytekin - II. Keman
Ziya Güçkan - Viyola
İ. Sena Güçkan - Viyola
Cihan Zabunoğlu - Viyola
Serdar Mamaç - Viyolonsel
Gökçe B. Oytun - Viyolonsel
Bora Çamoğlu - Kontrbas
Tuğçe Özaytekin - Klavsen
Öncü Uçar - Flüt

Program:

Johann Sebastian Bach Klavsen Konçertosu BWV 1056
                           (Tempo belirtilmemiş)
                           Largo
                           Presto
                  Obua ve Keman Konçertosu BWV 1060
                          Allegro
                         Adagio
                         Allegro
- - - - - - ARA - - - - - -
                 Kahve Kantatı BWV 211
 
Bilet Fiyatları:

Tam: 15.00 TL

Öğrenci:7.50 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar