AASSM'deI MUSİCİ Dİ ROMA & HALİT TURGAY

I Musici'nin hikayesi olağanüstü ve tekrar edilemez. 1951'de kurulan I Musici, halen aktif en eski oda müziği topluluğudur. 18. yüzyıl İtalyan müziğini ve Vivaldi'nin Dört Mevsimleri'ni dünyaya tanıttı. Vivaldi'nin şahaseri Dört Mevsimler’in ilk kez kaydını gerçekleştirdi ve çeşitli baskılarla 25 milyondan fazla kopya satarak, bu eseri dünya müzik repertuvarının en ünlü parçalarından biri haline getirdi. 70'lerde ilk klasik müzik filmini çevirdi, Philips için ilk klasik müzik CD'sini yayımladı, 18. yüzyıldan günümüze uzanan repertuvarları ve Nino Rota, Ennio Porrino, Valentino Bucchi, Louis Bacalov, R. Sakamoto, Ennio Morricone ve başka birçok bestecinin onlara ithaf edilmiş önemli eserleriyle Roma'yı ve İtalyan müziğini dünyaya duyurdu.

Günümüzde I Musici, önemli uluslararası festivallere düzenli konuk olmakta ve dünyanın prestijli sahnelerinde ve konser salonlarında yoğun bir konser programı sürdürmektedir.

I Musici uzun yıllar sadece Philips için kayıt gerçekleştirdi. 18., 19. ve 20. yüzyıllardan gerçek bir beste madeni olan CD'leri, uzman jüriler tarafından defalarca ödüllere layık bulundu. Bu ödüllerden bazıları "The Grand Prix de l'Academie Charles Cros", "Grand Prix International du Disque", "The Edison Award", "Deutsche Schallplattenpreis" ve "The Grand Prix des Discophiles" ödülleridir. Vivaldi’nin Dört Mevsimler kayıtlarıyla "Pırlantalı Platin Plak" ödülünü almışlardır. Yakın zamanda Sony Classics ve Fone için kayıt yaptılar, Dört Mevsimlerin yeni yedinci baskısını kaydettikleri Sony-Epic Japonya ile dikkate değer bir ortak çalışma başlattılar.

I Musici 2011/2012 Konser Sezonu'nda, kuruluşlarının ve ilk kez sahne alışlarının 60. yıldönümünü kutladılar. Bu önemli olayı vurgulamak için bu iki yılda dünyanın dört köşesinde sevenleriyle buluşmalarını sağlayan bir dünya turnesine başladılar. 30 Mart 2012'de ilk konserlerinin yıldönümünü kutladıkları İtalya'dan  Avustralya'ya, Yeni Zelanda'dan Japonya'ya, Almanya’dan Çin’e, Kore’den Amerika Birleşik Devletleri’ne, İspanya’dan Rusya’ya ve daha birçok yerde ve önemli konser salonlarında sevenleri I Musici'yi sahnede görme zevkine erişti.


Solistler:

Halit Turgay - flüt
Antonio Anselmi - keman
Marco Serino - keman
Ettore Pellegrino - keman
Pasquale Pellegrino - keman
Francesca Vicari - keman
Gianluca Apostoli - keman
Massimo Paris - viyola
Silvio Di Rocco - viyola
Vito Paternoster - viyolonsel
Pietro Bosna - viyolonsel
Roberto Gambioli - kontrabas
Francesco Buccarella - cembalo

Program:

Georg Phillip Telemann - Divertimento for Strings and in B-flat
Carl Philipp Emanuel Bach - Sinfonia for strings
   D. min. Concerto for flute

- - - - - - ARA - - - - - -

Johann Sebastian Bach - Brandenburgisches Konzert Nr. 5
Georg Friedrich Händel - Concerto Grosso Op. 6

Yorumlar

Popüler Yayınlar