Sanatta Kedi Kültür Farkı

Düzenledikleri etkinlikleri ile sıklıkla blogumuzun konuğu olan Kedi Kültür Sanat Merkezi ile ilgili çok başarılı bir röportaj 30/11/2014 tarihli 9 Eylül Gazetesi'nde yayınlandı. Sizlerle paylaşıyoruz...

Türkiye'nin ve dünyanın önemli sanatçıları ile tanışılan Kedi Kültür Sanat Merkezi'nin sahibi Güniz Gürsoy Can, "İzmir'de sanatseverlerin odak noktası olmak istedik" dedi.

Güniz Gürsoy Can, babasının görevi nedeni ile Ankara doğumlu ancak bir İzmirli. Can, 9 aylıkken ailesi İzmir'e döner. O yüzden de anneannesi Güniz'e "Uğurlu kızım" der. Güniz Gürsoy Can, Amerikan Koleji'nin ardından Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Can, yıllarca kendi aile işi olan ticaret ile ilgilendi. Güniz Gürsoy Can, önce babası ile birlikte çalışmaya başladı. Daha sonra kendi şirketini kurdu. Ardından Eşi ile birlikte çalıştı. Güniz Gürsoy Can, "2009 senesinde Kasım ayında biraz keyif, biraz da kendimiz için kendimiz için Kedi Kültür Sanat Merkezi'ni kurduk. Burasının sanatseverlerin odak noktası olmasını istedik. Kaliteli, güzel sanatı İzmir'e getirmeyi hedefledik" dedi.Kedi Kültür Sanat Merkezi kurulurken neler hedeflendi?

Biz burasını ilk olarak bir sanat galerisi olarak düşündük. Bu yönüyle İzmirli sanatçıların kendilerini ifade edebilecekleri bir yer olsun diye düşündük. Hem de İzmir'i Türkiye'nin ve dünyanın önemli sanatçıları ile tanıştıralım istedik. Kaliteli, güzel sanatı İzmir'e getirmeyi hedefledik. Bu nedenle galerimizde resim, fotoğraf, heykel ve seramik sergileri açıyoruz.

Galerimizin yanı sıra bir de atölyelerimiz var. Hem yetişkinler hem de çocuklar için resim eğitimi veriyoruz. Ayrıca fotoğraf eğitimi de verilmekte. Kursiyerlerimizin sergilerine de zaman zaman yer veriyoruz. Mutfak Sanatları'nı da sanatın bir parçası olarak kabul etmemiz nedeniyle pasta, yemek atölyelerimiz de var. Kitap kulubümüzde de 15 günde bir cuma sabahları toplanıyoruz. Ayda bir, bazen iki ayda bir okunan kitabın yazarını Kedi Kültür Sanat Merkezi'nde ağırlıyoruz. Yazar toplantıları yapıyoruz. Edebiyatçılar, eleştirmenler, çevirmenler geliyor. Kitap kulübümüz biraz kapalı bir grup. Sohbet havasında herkesin tat alması için kitap kulübümüz 10 kişiyi geçmiyor. Konuşmacılar olduğunra sayı 25 kişiye çıkıyor. Metis Yayınları'nın kitaplarının satışını da buradan yapmaktayız. Çünkü Metis Yayınları'nın sahibi Müge, benim kızkardeşim. Kafemizle de daha yaşanan bir yer olmayı hedefledik.

Kültür merkezinizdeki kedi ismi bir sevginin nedeni mi?

Evet bir kedi sevgisi var. Hayvanlar içerisinde kimisi köpekleri daha çok sever, bense bir kediseverim. Kızımın köpeği var. Bu sebeple köpekleri de severim ancak kedileri daha farklı severim. Kediler bana daha zeki hayvanlar gibi geliyor. Kültür Sanat Merkezi'ne Kedi ismini koymamızın nedeniyse dediğiniz kedileri sevmem. Şöyle bir durum da var ki, beş sene önce burasını kurarken bir marka, yeniliklerin merkezi yapmayı hedefledik. İzmir'de sanatseverler için bir odak noktası düşüncesiyle yola çıkmıştık. Bunun için de akılda kalıcı bir isim olsun istedik. Bu amacımıza da ulaştık.


Etkinliklerinize hangi yaş grubu daha çok ilgi gösteriyor?

Çocuklar ilgi gösteriyor çünkü onlar için etkinliklerimiz var. 5-12 yaş için Çocuk Resim Atölyesi'nin yanı sıra aynı yaş gurubuna her sene yaptığımız Yeni Yılda Nasıl Bir Dünya İstersiniz konulu resim yarışmamız var. İzmir'deki okullardan ve çevrelerden katılımcılar oluyor. Katılımcılarımız giderek artıyor. Adnan Turani, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi önemli ressamlarımızın sergilerinde anaokulları, ilköğretim okulları, kolejler, üniversitlerden ziyaretçiler geliyor. Bu açıdan çocuk ve gençlere hitap ettiğimizi düşünüyoruz. Ayrıca bizim gibi olgun yaştakiler için de atölye, kitap kulübü ve hobi gruplarımız, kurslarımız var. Bu yönüyle yetişkinler için de yoğun bir programımız var. Son iki senedir gençlere yönelmeye öncelik tanıyorum.

Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiniz 2. Uluslararası Görsel Sanatlar Buluşması hakkında bilgi verir misiniz?

Bu buluşmayı da gençlere yönelik yapıyoruz. Gençlerin kendilerini ifade etmeleri için bir platform sağlamaya çalışıyoruz. 2. Uluslararası Görsel Sanatlar Buluşması 40 yaş altı sanatçılar için gerçekleştiriliyor. Geçen yıl birincisini yapmıştık. İkinicisi bu sene Haziran ayında gerçekleşecek. Görsel Sanatlar Buluşması'na son katılım 8 Mayıs'ta olacak. Uluslararası olan bu etkinliğin danışma kurulunda Türk sanatçıların yanı sıra yabancılar da var. Danışma kurulumuzda kendi alanlarında söz sahibi resim, heykel, seramik, fotoğraf sanatçıları, eleştirmen, kuratörler, sanat konusunda eğitim veren akademisyanler yer alıyor. Disiplinlerarası bir yarışmadır. Aslında bir sergileme. Eserler internet üzerinden değerlendiriliyor. Sergilenmeye hak kazananların eserler, 15 gün Kendi Kültür Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor. Değerlendirmede de yer alan Resim Heykel Müzesi Müdürü Faden hanım da bize destek oluyor. İzmir Fuarı döneminde Kültürpark Resim Heykel Galerisi'nde bu katılımcıların resimleri sergilenecek.

Kedi Kültür Sanat Merkezi'ne beş yıllık süredeki ilgi sizce yeterli oldu mu?

Yeterli diyerek yetinmeyiz. İlginin her yıl artmasını isteriz. İzmirliler sanata ilgi gösteriyor. Sanatı seviyorlar. Bu anlamda mutluyuz. Üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Gençlerin katılımını artırmak için etkinlikleri çeşitlendiriyoruz. 

Kaynak: 9 Eylül Gazetesi 30/11/2014 - Röportaj: Neslihan PERŞEMBE - http://www.gazetedokuzeylul.com/haber/11694/sanatta-kedi-kultur-farki.html

Yorumlar

Popüler Yayınlar