İzmir'de sanat dolu bir hafta

Yeni Asır Gazetesi, İzmir'in dolu geçecek bir haftasını haber yapmış. Sizlerle noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyoruz....


İzmir Devlet Opera ve Balesi

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta izleyicilerinin karşısına "Brahms Requiem" konseri ve "Giselle" balesiyle çıkacak. Konusu Alman şairi Heinrich Heine'nin "Almanya Üzerine" adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden alınan "Giselle", Fransız besteci Adolphe Adam'ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle hayat buldu. Kırsal yaşam biçimi ile olağan dışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan romantik balenin en önemli birkaç yapıtından biri olarak gösterilen eser, Serhat Nüfusçu yönetiminde sahneye konuluyor.

Orkestra şefliğini Slavil Zdravkov Dimitrov'un üstlendiği eserin dekor tasarımı Nihat Kahraman, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Oktay Kanca'ya ait. "Giselle", cumartesi ve salı, Elhamra Sahnesi'nde izlenebilecek. 

İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, bu hafta "Vişne Bahçesi" ve "Neşeli Kampçılar" oyunlarını sahneleyecek. Anton Çehov'un yazdığı, Ataol Behramoğlu'un Türkçe'ye çevirdiği, Vladlen Alexandrov'un yönettiği "Vişne Bahçesi"nde, Ceyhan Gölçek, İbrahim Raci Öksüz, Hakan Özgömeç, Ekrem Kocaçal, Musa Zindan, Özlem Başkaya, Canan Erener Şen, Serkan Kunter, Yağmur Gören, Emrah Şenışık, Mesure Tahir, Ömer Polat ve Ümit Ufuk Tosun rol alıyor. Değişen dünya düzeni karşısında, varlık alanlarını korumaya çalışan feodal kökenli aristokrat ailenin ve yakın çevresinin dağılma süreci ekseninde, Rusya'nın yüzyıl başındaki değişimini gözler önüne serdiği ifade edilen oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel'e, kostüm tasarımı Funda Çebi'ye, ışık tasarımı Osman Uzgören'e, Besteleri Cem İdiz'e, koreografisi Neslihan Öztürk'e, dramaturjisi Füsun Ataman Berke'ye ait. Oyun, pazar ve pazartesi hariç her gün seyircisiyle buluşacak. 

ÇOCUKLAR İÇİN

Sezonun yeni oyunlarından "Neşeli Kampçılar" ise yarın izlenebilir. Evin Kayran ve Nesrin Sütçü'nün yazdığı, Ümit Dikmen'in yönettiği oyunda, Ender Şeviker, Mina Yorulmaz, Derya Kara, Burak Özbaykuş, Muhittin Şimşek, Soner Akçay, Direncan Mansuroğlu, İsmail Başışık ve Atacan Öztekin rol alıyor. Oyunun konusu şöyle: "Büyükbaba Neri, torunu ve onun arkadaşına, yaz kampı için söz vermiştir. Onları çok güzel orman kampına götürerek bu sözünü yerine getirir. Aynı kampa avcı olan Kuta ve Pata da gelir. Kampın beklenmeyen misafiri de vardır. İnsanların kötü davranışlarından dolayı yeryüzüne inen, ışığını kaybetmiş bir yıldız. Neri, Zizi ve Poko, yıldızın tekrar ışığına kavuşması için çabalar ve yıldız, pırıl pırıl parlayarak gökyüzüne döner"

AASSM

Pazartesi günü Sevil Ulucan Weinstein (Keman) ve Gülru Ensari Schuch'un (Piyano) resitaline ev sahipliği yapacak. 
Salı günü de başkemancılığını Alman sanatçı Ildiko Moog'un üstlendiği, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçıları Murat Cangal, Onur Şenler ve Ulaş Yurtoğlu'ndan oluşan "Camerata Ankara" grubu, İzmirli piyanist Aslı Gedikli eşliğinde, Dohnany, Mozart ve Brahms'ın seçkin oda müziği eserlerinden oluşan program seslendirecek.

Diğer etkinlikler

Teoman ve Athena, bu akşam İzmir Arena'da konser verecek.

Sergiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı dolayısıyla hazırlanan "Haydi Oynayalım! Polonya'dan Çocuklar için Tasarım Sergisi"ne ev sahipliği yapıyor. Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi Sergi Salonu'ndaki sergi yarın sona eriyor.
AASSM'de "Materyaller ile Diyalog" adlı çağdaş Japon güzel sanatlar ve el sanatları sergisi, Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde disiplinler arası karma sergi "Soma" ile İbrahim Doğantepe'nin İzmir Sanat'taki resim sergisi, ziyaretçilerini bekliyor.

MÜZİKSEV'de genç sanatçılar gecesi

Polonyalı Male Instrumenty Topluluğu'nun İKSEV'de yaptığı Küçük Enstrümanlar Atölyesi MÜZİKSEV'de final konseri verdi. 25-26 Kasım 2014 tarihleri arasında İKSEV'de kurulan çalgı yapım atölyesinde kendi çalgılarını yapan çocuklar, Male Instrumenty Topluluğu'na bir parça ile katıldılar. Geceye kendi repertuvarlarıyla devam eden topluluk, her parçada kullandıkları ayrı enstrümanlarla çaldıkları eserlere farklı bir yorum getirerek izleyicilere eğlenceli bir akşam yaşattı. Oyuncak piyano ve orglarla Frederic Choppin'in Si Bemol Majör Mazurka'sını seslendiren Topluluk, ardından kurmalı küçük müzik kutuları Katarinkalar ile farklı tınılar yarattı. Male Instrumenty Topluluğu, çocuk zoyuncakları, farklı kullanım eşyalarından oluşturdukları değişik enstrümanlar, eski plaklar ve elektronik cihazlarla yaptıkları müzikle salonu dolduran dinleyicilerine unutulmaz bir gece yaşattı. 

Kaynak: Yeni Asır Gaetesi İnternet Sitesi http://www.yeniasir.com.tr/alisveris/2014/11/29/izmirde-sanat-dolu-bir-hafta

Yorumlar

Popüler Yayınlar