3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

TAKSAV'ın düzenlediği 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali'ni, 5-15 Aralık tarihleri arasında Dayanışma temasıyla gerçekleştirecek.

Bu yıl üçüncüsünü düzenlenecek olan İzmir Tiyatro Festivali ile İzmirliler tiyatroya doyacak. Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV), Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali'ni, 5-15 Aralık tarihleri arasında, Dayanışma temasıyla gerçekleştirecek. 10 gün sürecek olan festivalde 32 tiyatro grubunun 42 gösteriminin yanı sıra, sergi, atölye çalışması ve paneller yer alacak. İzmir Tiyatro Festivali Koordinatörü Yasemin Sase, 200 başvuru arasından seçim yaptıklarını belirterek,“Festivaldeki oyunları; Dayanışma temasına sahip olması, teknik ya da sunum anlamında taşıdığı deneysellik, görsellik, ve festival sahnelerine uygunluğu açılarından değerlendirdik” dedi....


Konuk Ülke İsviçre

Yasemin Sase, festivalin bu yılki konuk ülkesinin İsviçre olduğunu açıklayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Festival açılış oyunu İsviçre'den Theatre AD-HOC'un Sürgünden Sürgüne adlı oyunu olacak. Fransızca, Türkçe alt yazılı müzikal oyun 7 Aralık gecesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi sahnesinde İzmirli tiyatroseverlerle buluşacak. Yurtdışından 2 konuk oyunumuz geliyor. İsviçre'nin yanı sıra Kıbrıs'ın en eski tiyatrolarından Baraka Tiyatro da festivalimizin konukları arasında. 2 çocuk oyunu, 5 üniversite topluluğu, 3 sokak oyunu, 1 mobil oyun festivalde yer alacak. İstanbul ve Mardin'den 2 Kürtçe oyunun oynanacağı festivalde Türkiye'de 3D Mapping teknolojisini ilk kez kullanan Yolcu Tiyatro da festival konukları arasında olacak. Türkiye'nin çeşitli illerinde gösterimi son anda iptal edilerek sansürlenen Samsun Sanat Tiyatrosu'nun Diren adlı oyunu da festivalimizde Dayanışma konuğu olarak yer alacak."

Sergi ve Paneller

Tiyatro oyunlarının yanı sıra festivali sergi ve panellerle zenginleştirdiklerini belirten Yasemin Sase sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir Karikatürcüler Platformu (İZKAR) tarafından düzenlenen Sanatta Dayanışma karikatürleri sergisi açılacak. Fransa'dan festivalimize katılacak olan tiyatro yazarı ve yönetmen Sedef Ecer'in Okuma Tiyatrosu sanatseverlerle buluşacak. 4 günlük bir tiyatro atölyesi yapılacak. Gezi'nin Sanata Etkisi konulu panel Barış Atay, Ragıp Yavuz, Sedef Ecer ve Serra Yılmaz'ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek. Şehir tiyatrolarından üniversite topluluklarına, özel tiyatrolardan amatör topluluklara, çocuk tiyatrosundan deneysel arayışlara değin tiyatro yelpazesinin tüm renklerini buluşturacak bir zemin olmayı hedefleyen festivalimizin sosyal sorumluluk projesi de Tiyatro tozu yutmamış çocuk ve gençlerimizi ücretsiz olarak konuk etmek olacak. Belediyelerimizce belirlenmiş olan gün ve salonlarda yaklaşık 2 bin 500 kişiye ücretsiz oyun oynanacak. Oyunlarla ilgili ayrıntılı bilgi izmirtiyatrofestivali.org adresinden alınabilir.”

Kaynak:  Gazete 9 Eylül - 30/11/2014 - http://www.gazetedokuzeylul.com/haber/11701/izmir-tiyatroya-doyacak.html

Yorumlar

Popüler Yayınlar