Ünlü Mezzosoprano Şirince'de


Uluslararası İzmir Festivali kapsamında 600 yıllık Türkiye Polonya ilişkilerine atıfla düzenlenen etkinlikte Polonyalı ünlü mezzosoprano Lilianna Zalesinska ve piyanoda Szczepan Konczal, 09 Temmuz Çarşamba akşamı Şirince St. John Baptist Kilise'sinde konser verecekler...

Program
Music and passion”
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)  
Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte KV 520 /G. von Baumberg
Maria Szymanowska (1789- 1831)
Se spiegar potessi o Dio/words anonymous
Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809- 1847)
Suleika (Ach, um deine feuchten Schwingen) /Goethe op. 34 no. 4
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)  
Adagio in B minor KV 540
Ferenc Liszt (1811-1886)
Es muss ein wunderbares sein/O. Redwitz
Verfgitet sind meine Lieder/H. Heine
Władysław Żeleński (1837-1921)
Blada róża (Pale rose)/K.Przerwa-Tetmajer
Mieczysław Karłowicz (1876-1909)
(Sad girl)/K. Gliński
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Fantasia in F minor op. 49
Johannes Brahms (1833-1897)
Unbewegte laue Luft/Daumer op. 57 no. 8
Raoul Koczalski (1884-1948)
Wenn still in seinen letzten Flammen/E. Geibel op. 68 no. 9
Jest chwila gdy się ma księżyc pokazać (When the moon is rising)/ J. Słowacki op 69 nr 2
Ignacy Jan Paderewski  (1860-1941)
L'ennemie /from Twelve songs after C. Mendes
Nocturne op. 16 no. 4 in B flat major
Peter Tschaikovsky (1840-1893)
Niet, tolka tot kto znal (Only someone who knew)/ Mej after Goethe op. 6 no. 6
Siergiej Rachmaninov (1873-1943)
W moltschanij notchi tajnoi (In the silence of a secret night)/Fet op. 4 no. 3
Bestecilerden aldığı müzik eserlerini kendi tarzına göre yazan Lilianna Zalesińska (mezzo-soprano) Polonya modern müzik yaşamında tanınmış bir sanatçıdır. En eski modern müzik festivallerinden biri olan Warsaw Autumn’ın 2011 ve 2012 yılında açılış konserleri boyunca iki kez sahne aldı. Orada Fransız orkestra şefleri Pierre Andre Valadé ve Pascal Rophé yönetimindeki en iyi Polonya orkestralarıyla sahne aldı. Avusturya Cumhuriyeti’nin Federal Başkanlık bölümünün desteği kapsamında ISCM ve Avusturyalı Besteciler Topluluğu (ÖKB) tarafından Viyana’da organize edilen  (Konzerthaus, Haus der Musik) Festival für Junge Zeitgenössische Musik, Jeunesse Österreich and Komponistinnen Marathon Festival gibi etkinliklerde çağdaş bestelerin premiyerini yaptı. Ayrıca Polonya’da düzenlenen Musica Moderna ya da Posen Musical Spring ve Bükreş/Romanya’da düzenlenen SIMN gibi çağdaş müzik festivallerinde sahne aldı.

Zalesińska, Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Lieduo Yarışması ve Varşova’daki Polish Artistic Song Yarışması sırasında şarkıları yorumlama tarzından dolayı birçok kez ödüle layık görüldü. Avrupa’nın birçok ülkesinde 40’dan fazla solo resitalde sahne alan sanatçı, 2012 yılında ünlü isim Bay Dietrich Fischer-Dieskau’nun desteğiyle uzun soluklu bir festival olan “Liederabend” de yine bir resitale imza atmıştır.

Bunun dışında Lilianna Zalesińska oratoryo müziğini icra etmesi için Fransa’daki Haydn Yılı ve Polonya’daki Mahler Yılı’na (2.Senfoni) davet edilmektedir. Ses yarışmalarının ödül kazanan ismi olarak Zalesińska, Harry Kupfer (Almanya) tarafından yönetilen Händel’in “Ottone” isimli eserini icra etmesi için davet edildi ve bu performans onun ilk opera deneyimi oldu. Onun repertuarı barok döneminden ve çağdaş müzikten operaları kapsamaktadır.

Müzikal performans ve opera alanında onur derecesiyle mezun olan Lilianna Zalesińska, Łódź’daki Müzik Üniversitesi’nde şarkı söyleme üzerine eğitim aldı. Sanatçı ayrıca Viyana’daki Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nden şeref derecesiyle yüksek lisans diploması almıştır. Bununla birlikte Varşova Üniversitesi Sanat Tarihi Enstitüsü’nün mezunlarındandır. Teresa Żylis - Gara, Raúl Giménez (Akademie BelCanto), Marjana Lipovšek, Alfred Burgstaller (Mozarteum) gibi isimlerle ustalık sınıflarına katılan sanatçı, İtalya, Almanya, Polonya Kültür Bakanlığı ve İsviçre vakfı Thyll-Duerr’den burs kazandı.

Yorumlar

Popüler Yayınlar