Quartetto Di Venezia

Uluslararası İzmir Festivali tüm hızıyla devam ederken, Venedik'in ünlü yaylı çalgılar 4'lüsü Efes Celcius Kütüphanesi önünde verecekleri konser ile İzmirlileri Beethoven ve Brahms dolu bir geceyle selamlayacaklar.
 
Konser 11 Temmuz Cuma akşamı Selçuk'ta...

QUARTETTO DI VENEZIA
 
Andrea Vio, keman

Alberto Battiston, keman

Giancarlo di Vacri, viyola

Angelo Zanin, viyolonselProgram:

L.V.Beethoven: Dörtlüsü Op18 No 6 Si Bemol Majör

H.Wolf: İtalyan Serenat Sol Majör

*

J.Brahms: Dörtlü La Minör Op 51 No. 2

--------------------------------------------------------------------------------
Bruno Giuranna, “Quartet of Venice, geniş ve çeşitliliğe sahip Avrupa müzik alanında dikkat çeken bir gruptur. Gerçek sahne sanatçıları olarak, mutlak bir beğeniye kavuşma gayreti, mükemmel denebilecek teknik hüneri ve sahnedeki enerjisi, Quartet of Venice’i kendi alanında zirveye taşımakta ve geçmişteki kuartetlerin rolünü üstlenen oldukça az sayıdaki saygın kuartetin arasında yer almasını sağlamaktadır” demiştir.

“Los Angeles Times” yazarı Daniel Cariaga ise bir yazısında, “Bu kuartet büyülemekten öte bir performansa sahip, tamamen gerçek ve değerli” yazmıştır. Analitik kesinlik ve tutku, kuartet yorumlama üzerine iki temel okulun kalitesini devralan bu Venedikli müzik topluluğunun kendine has özellikleridir. Bu okullar, Maestro Piero Farulli’nin yönetimindeki "Quartetto Italiano" ve de Sandor Vegh ve Paul Szabo ile yapılan bazı buluşmalar aracılığıyla "Vegh Quartet"in Orta Avrupa Okuludur.

Tüm İtalya’da yıl boyunca çıktığı konserlerin yanı sıra, Quartetto di Venezia Avrupa ve Amerika’da kapsamlı turnelere çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde: Birleşmiş Milletler Sarayı’nda (New York),  UCLA & Getty Müzesi’nde (Los Angeles), Washington Ulusal Galerisi’nde,  San Francisco’da, Meany Hall Sahne Sanatları Merkezi’nde (Seattle), Philadelphia’da; Kanada’da: Toronto ve Vancouver’da; Avrupa’da: Unesco Sarayı’nda (Paris), Bad Kissingen’de, Kissinger Sommer’de, Wurzburg Mozart Festivali’nde, Herculessaal’de (Münih), Engadina Festivali’nde (St.Moritz), Müzik Akademisi’nde (Brüksel), Societè Philarmonique’de, Sala Bulgaria’da (Sofya), “Saou Chante Mozart”da, Bratislava Mozart Festivali’nde, Kuhmo Oda Müziği Festivali, Ulusal Fin Operası’nda (Helsinki), Ossiach/Villach Festivali’nde Klangbogen’da (Viyana), Palau de la Musica’da (Barcelona & Valencia), Real Academia de Bellas Artes’de (Madrid), Avrupa Koleji’nde (Varşova), Tivoli Hall’da (Kopenhag), Teatro Manoel’da (La Valletta, Malta) ve Asya’da: Al Bustan Festivali’nde (Beyrut), New Otani Hall’da (Tokyo), Taipei Ulusal Konser Salonu’nda, Ho-Am Art Hall’da (Seul) konserler verdi. Aynı zamanda Güney Amerika’daki CIDIM "LATINA 2003" tarafından organize edilen tur kapsamında Brezilya’nın Rio de Janeiro, San Paolo, Curitiba şehirlerinde; Uruguay’ın Montevideo, Minas ve San Josè şehirlerinde ve Arjantin’ın Buenos Aires (Kolezyum Tiyatrosu ve Colon Tiyatrosu’nda) ve Cordoba şehirlerinde konserler verdi.

Quartet of Venice, Papa II. John Paul ve İtalya Cumhurbaşkanı için çalma onuruna da erişmiştir.

Quartet of Venice’in repertuarı oldukça zengindir ve en bilinen eserlerinden farklı olarak, G.F.Malipiero’nun (En iyi stüdyo kaydı alanında “İtalyan Eleştirmenler Ödülü”nün sahibi) kuartetleri gibi nadiren seslendirilen çalışmaları da repertuarında bulundurur. Geniş diskografisi, Decca, Dynamic, Fonit Cetra, Unicef, Aura, Koch için olan toplam 19 CD’yi kapsamaktadır.

Kuartetin en yeni çalışması, Alfredo Casella ve Guido Turchi’nin NAXOS’tan çıkan CD’sidir.

Radyo ve televizyon: RAI & RAI International, Bayerischer Rundfunk, New York Times (WQXR), ORF1, DRS2 Schweizer, Suisse Romande, Radio Clasica Espanola, South Korean MBC.

Bir arada çalmanın keyfini süren bu topluluk, Bruno Giuranna, "Borodin Kuartet", "Prazak Kuartet”, Piero Farulli, Paul Szabo, Oscar Ghiglia, Danilo Rossi, Dieter Flury (1 Vienna Philharmonic flute), Pietro De Maria gibi dünya çapında üne sahip sanatçılarla birlikte çalıştı.

"Quartetto di Venezia", on üçüncü yıl dönümünde İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’dan resmi bir tanınırlılık elde etti.
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar