Uluslararası İzmir Festivali


28. Uluslararası İzmir Festivali, 14 Haziran'da başlıyor. 3 Eylül'e kadar sürecek festivalde birbirinden ünlü ve değerli sanatçılar İzmirli sanatseverlerle buluşacak. Açılış Konseri Varşova Senfoni Orkestrası 14 Haziran 2014'te Efes Antik Tiyatro'da...


“Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İKSEV, bu yıl 28.’sini gerçekleştireceği Uluslararası İzmir Festivali’yle, alanlarında dünyanın en önemli isimlerini İzmir’e getirerek Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtımını başarıyla yapmaktadır. Tarihi mekânları sanatla buluşturan İzmir Festivali, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Efes Odeon’un yanı sıra Meryemana Evi, St. Policarp Kilisesi, Agora, Bayraklı Ören Yeri, “Ana Tanrıça’nın Kenti” Metropolis, Büyük İskender’in İzmir’i yeniden kurduğu Kadifekale’yi, çağlar boyunca müzikle tedavinin başkenti olmuş Bergama Asklepion’u, Çeşme Kalesi’ni ve Türkiye’nin ilk yavaş kenti Seferihisar’daki Sığacık Kalesi’ni, kent tarihinin önemli tanıkları olan Ayavukla Kilisesi ile tarihi İzmir Sigara Fabrikasını, Efes Ticaret Agorası’nı da mekânları arasına katmıştır. Uluslararası İzmir Festivali, nitelikli programları ve tarihi mekânları sanatla yaşatan etkinlikleriyle Avrupa Festivaller Birliği’nin prestijli bir üyesidir.

Ray Charles, Joan Baez, Sting, Elton John, Chris De Burg, Kiri Te Kanawa, Byran Adams, James Brown, Paco De Lucia, Fazıl Say, Güher-Süher Pekinel, Leonidas Kavakos, Julian Llyod Weber, Kudsi Erguner, Shlomo Mintz, Maksim Vengerov, José Careras, Ivo Pogorelich, Alirio Diaz, Jan Garbarek, Giora Feidman, Marian Geras, Cesaria Evora, Emma Shapplin, Suna Kan,  Ian Anderson, Chick Corea, İdil Biret, Nigel Kennedy, George Zamfir ve Jane Birkin gibi sanatçılar; The Philarmonia, Çek Filarmoni, Royal Philharmonic Orchestra, Philarmonia Arturo Toscanini, Berlin Oda Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Leipzig Gewendhaus Bach Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Orchestra de Paris, La Scala, Concertgebauw Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası “I Musici” Oda Orkestrası gibi orkestralar; Yuri Temirkanov, Rafael Fruchbeck de Burgos, Emre Aracı, Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Vladimir Ashkinazy, Ola Rudner, Alexander Rudin, David Gimenez, Tolga Kashif, Zubin Mehta, Myung-Whun Chung, Esa-Pekka Salonen, Herbert Blomstedt, Daniela Gatti ve Sir Simon Rattle gibi şefler; Cristina Hoyos, Martha Graham Dance Campany, Baryshnikov & White Oak Dance Project, Scala Balesi, İspanya Ulusal Balesi, Cenevre Balesi, The Royal Balet of Flanders, Balet Du Rhin, Maurice Bejart Tokyo Balesi, New York City Balet, Montreal caz Balesi, Hollanda Ulusal Balesi gibi bale topluluklarıyla, dünya kamuoyunun dikkatini Efes Antik Kenti’ne çekmeyi başaran İKSEV, dünyanın her yerinde konserler veren bu sanatçıların kariyer bilgilerine “İzmir Festivali” adını yazdırarak, kentimizin tanıtımını tüm dünyada, sanat yoluyla yapmayı sürdürmektedir.

Açılış 14 Haziran'da Varşova Senfoni Orkestrası'yla

Diplomatik ilişkilerinin 600’ncü yılını kutlayan Türkiye ve Polonya’nın saygın sanat elçileri Efes Antik Tiyatro’nun büyüleyici atmosferinde İzmir Festivali’nin açılış konseri için bir araya geliyor. Polonya’nın uluslararası üne sahip köklü sanat kurumlarından Sinfonia Varsovia, 20’nci yüzyıla damgasını vurmuş en önemli bestecilerden Krzysztof Penderecki yönetiminde piyanist Hüseyin Sermet’e eşlik ediyor.  Efsanevi keman virtüözü ve şef Yehudi Menuhin’in “başka hiçbir orkestra hem solist hem de şef olarak çalışmalarımda Sinfonia Varsovia kadar memnuniyet verici olmadı” diyerek onurlandırdığı Sinfonia Varsovia, 1984 yılında kuruldu. Dünyanın en prestijli salonlarında konserler verdi, onlarca saygın solistle çalıştı. 200’ü aşkın kayda imza attı. Varşova Senfoni, bu özel konserde 1997-2008 yılları arasında müzik ve sanat direktörlüğünü yapan, geçmiş çağların form ve stillerini yeni seslerle sentezlediği özgün müzik dili ile günümüzün en yaratıcı sanatçıları arasında sayılan besteci ve şef Krzysztof Penderecki ile İzmirli dinleyici ile buluşacak. 30 yılı aşkın kariyerinin ödüllerle donatan, hem piyanist hem besteci kimliğiyle tanınan Hüseyin Sermet olağanüstü tekniği, duyarlı ve ışıltılı tuşesiyle zamansız bestecilerin en büyüklerinden Beethoven’ın 5. Piyano konçertosunu yorumlayacak. 

Kaynak: 
İksev Resmi İntenet Sitesi/İzmir Festivali 
http://www.iksev.org/tr/izmir-festivali
http://www.iksev.org/tr/izmir-festivali/program/3/acilis-konseri

Yorumlar

Popüler Yayınlar