Mario Frangoulis Efes’te

27 Haziran 2014
Efes Antik Tiyatro, 21.30

İZDOB

LUKAS KARYTINOS, şef
MARIO FRANGOULIS, tenor & AYTÜL BÜYÜKSARAÇ, sopranoMario Frangoulis 15’ten fazla solo albüm ve 10 derleme albüm piyasaya sürdü. Çıkardığı ilk iki uluslararası albüm “Sometimes I dream” (2002) ve “Follow Your Heart” (2005) Billboard’un Klasik Müzik listelerinde #2 ve #3 sıralara yükseldi. 2008 yılında İtalyan tenor Mario Lanza’ya övgü olarak çıkardığı albüm Mario Sings Mario Sony BMG’nin uluslararası listelerinde 5. sıraya yükseldi. Zimbabwe doğumlu Yunan tenor, 17 yaşında kendisine Londra, West End’te gösterilecek Les Miserables oyununda Marius rolünü oynamasını teklif eden efsanevi yapımcı Sir Cameron Mackintosh tarafından keşfedildi. Onun Marius rolüyle izleyicilerin karşısına geçmesi eleştirmenlerin olduğu kadar izleyicilerin de beğenisini topladı. Kısa bir süre sonra, Sir Andrew Lloyd Webber Phantom of the Opera’da Raoul rolünü oynamak için Frangoulis’e rol verdi.

2000 yılında İtalya’nın Milano şehrindeki dünyaca ünlü Teatro a la Scala gösteri salonunda West Side Story isimli oyunda başroldeki Tony rolünü oynaması için binlerce aktör arasından seçildi. Maria Callas Ödülü ve Pavarotti Bursu’nu kazanan Frangoulis’e, Carlo Bergonzi ve Marilyn Horne gibi opera harikaları akıl hocalığı yapmıştır. Güçlü vokali ve coşkulu sahne tarzı Frangoulis’e beğenilen tenor Alfredo Kraus’un tek özel öğrencisi olarak seçilme onuru kazandırdı. Frangoulis, Kraus ile dünyayı dolaşmasının ardından çalışmalarına New York’taki Julliard Müzik Okulu’nda devam etti.

2011 yılında En İyi Klasik Müzik Erkek Sanatçısı için aday görülen Frangoulis, bir opera aryasından bir rock müzik parçasına kadar her şeyi söyleyebileceği eşsiz bir yetenekle sivrilmektedir. (Andrea Bocelli ve Josh Groban ile birlikte) daima kendi türünün zirvesinde yer almaktadır. Beş dilde konuşan ve şarkı söyleyen Frangoulis, Placido Domingo, Lara Fabian, Sarah Brightman ve Justin Hayward gibi müzik ikonları ile dünyanın her yerindeki konserlerde ilk sıralarda yer almaktadır. David Foster, Stephan Moccio, Steve Wood ve Robin Gibb tarafından yazılan müziği ve tüm Amerika’da milyonlarca televizyon izleyicisini ekranlara bağlayan rakipsiz Boston Pops ile bir televizyon kanalında göz kamaştırıcı bir konsere imza atan Frangoulis tüm dünyadan dinleyicileri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. CNN. com’dan Porter Anderson “Parıldayan bir canlılığın ve sesine yansıtmış olduğu kontrolün tadını çıkarıyorsunuz.” sözleriyle Frangoulis’ten övgüyle bahsetmiştir.

Hümaniteryen çalışmasıyla dünya çapında tanınırlığa sahip olan Mario Frangoulis, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Horatio Alger Seçkin Amerikalılar Birliği için Uluslararası Temsilci olarak ve Avrupa ve yurtdışında Nobel Barış ödülüne sahip Betty Williams tarafından kurulan World Centers of Compassion for Children International için Barış Elçisi olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar