Amaryllis Quartett

İzmir Festivali kapsamında düzenlenen etkinlik Çeşme Aya Haralambos Kilisesi'nde 25 Haziran 2014 21.30'da...


AMARYLLIS QUARTETT
Gustav Frielinghaus, keman
Lena Wirth, keman
Lena Eckels, viyola
Yves Sandoz, viyolonsel

Program:
F. Mendelssohn: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü , Mi Bemol Majör  Op 12
G. Ligeti: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No 1
*
R. Schumann: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü La Majör Op 41 No. 3


2011 yılında Reggio Emilia şehrinde düzenlenen Premio Paolo Borciani yarışmasında finalist ödülüne (birincilik ödülü kazanmadı) layık görülmesinden sadece dört hafta sonra Uluslararası 6. Melbourne Oda Müziği Festivali’nde sanat yaşamındaki ilk ödülü aynı zamanda ilk Birincilik Ödülünü kazanan Amaryllis Kuartet, kendi jenerasyonunda yer alan yaylı çalgılar dörtlü grupları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

İlk kez Basel’de Walter Levin ile daha sonraları Köln’de Alban Berg Kuartet ile birlikte öğrenim gören dört genç müzisyen, Heerlen, Eindhoven ve Graz’da düzenlenen uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı ve Alman Müzik Kurulu tarafından bir bursa layık görüldü. Lucerne Festivali ve Società del Quaartetto di Milano dâhil olmak üzere birçok konser ve festivalde düzenli olarak sahne alan kuartet; ayrıca Schwetzinger Festspiele’e, Viyana Musikverein’e, Melbourne Resital Merkezi’ne ve Tokyo’s Dai-ichi Seimei Hall’a davet edildi.

Kayıt ve prodüksiyonlarda Amaryllis Kuartet’e; SWR, WDR, NDR, BR gibi Alman yayıncıların yanı sıra İsviçre Radyosu DRS ve Radio Fransa eşlik etmiştir. Buna ek olarak İsviçre Solothurn’daki Konser Salonu’nda ve Hamburg’daki Laeiszhalle’da kendi konser ve resitallerini sundular.

Kuartetin üyeleri devamlı olarak standart kuartet repertuarını modern eserlerle programlama ve Béla Bartók’un öğrencisi Géza Frid’in(dünya premieri kaydı) müziği gibi unutulmuş başyapıtları yeniden sahneleme gayretindedir. Amaryllis Kuartet resitallerinde İkinci Viyana Okulu’ndan müzisyenlerin eşliğinde Viyana 

Klasik Dönemi’nden eserlere severek yer vermektedir. Amaryllis Kuartet düzenli olarak Barbara Westphal, Dimitri Ashkenazy, François Benda, Patrick Demenga, Jens Peter Maintz ve Gustav Rivinius gibi oda müziği partnerleriyle birlikte çalmaktadır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar