İZDSO Konseri


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Konseri 18 Nisan 2014 akşamı saat 20.30'da AASSM Büyük Salon'da...

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Kültür Bakanı Sayın Nermin Neftçi’nin onayı ile Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK önderliğinde 1975 tarihinde bir oda müziği topluluğu niteliğinde kurulmuş olmasına rağmen; çok kısa süre içerisinde olağanüstü büyüme ve gelişme göstererek senfonik bir orkestra hacmine kavuşmuştur.


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 1975 yılından bu yana; öncelikle Ege Bölgemizde ve İzmir de çoksesli müzik kültürünün tanıtılması, özendirilmesi, sevdirilmesi ve geliştirilerek ülke geneline yaygınlaştırılması için olağanüstü gayretler sarf etmiş; ayrıca Anadolu’ya çoksesli müziği götürme anlamında da köy, kasaba, ilçe, konserleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde de çok önemli görevler üstlenmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası çoksesli müziği, Atatürk müzik devrimlerini, senfonik bir orkestrayı, orkestra enstrümanlarını ve çoksesli müziğin toplum ve birey üzerindeki olumlu etkilerini açıklayan özel programlar, hatta tiyatral oyunlar hazırlayarak (Keloğlan, Hacivat-Karagöz) çocukların ve gençlerin algılarına sunduğu eğitim konserleri aracılığıyla yüz binlerce çocuğumuza ulaşmıştır. Geleceğin sanatseverlerini, sanatçılarını ve sanat kamuoyunu oluşturmada da büyük adımlar atmıştır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, ulusal ve uluslararası turneleri ile Cumhuriyetin önemli bir sanat kurumu olarak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ve ifade etmede önemli başarılar ve kazanımlar elde etmiştir.

2000 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, onursal şefleri Yoshinao Osawa yönetiminde gerçekleştirdiği 32 gün süren ve 22 konserlik Japonya-Malezya Turnesi’nde Tokyo’da kaydını gerçekleştirdiği CD kaydı ile Japon En iyi Plak Ödülü’ne layık görülmüş ve jüri tarafından “Takdirname” ile onurlandırılmıştır.


2001 yılında, orkestranın şefi Prof. Sayın Rengim GÖKMEN yönetiminde İzmir-Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya turnesi’nde ilk defa bütünüyle Çağdaş Türk Bestecilerinin eserlerinden oluşan bir konser vermiş ve CD kaydını gerçekleştirmiştir.

2002 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası İtalya’da iki ayrı uluslararası festivalde görev almış ( Festival Euro Mediterraneo /Roma- Festival Musicale Ravello / Napoli ) ve büyük beğeni toplamıştır.

2006 yılında, orkestranın şefi Prof. Sayın Rengim GÖKMEN yönetiminde solist Devlet Sanatçısı Gülsin ONAY ile İzmir-Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya turnesi’nde Ulvi Cemal ERKİN, Ferit TÜZÜN ve A.Adnan SAYGUN’un eserleri seslendirilerek aynı zamanda bu konserin bir CD kaydı yapılmıştır.

2008 yılında,  orkestranın şefi Betin GÜNEŞ ile İspanya’ya gerçekleştirdiği turnede 9 şehirde 9 konser vererek İspanya basınında büyük takdir toplamıştır.

2009 yılında,  orkestranın şefi Hansjörg SCHELLENBERGER ve Betin GÜNEŞ ile Almanya’nın Rosenheim, Duisburg ve Köln şehirlerinde İzmir Rotary ve Rosenheim Rotary Club’lerinin “Dil Birleştirir” başlığı altında Zülfü LİVANELİ’nin senfonik süiti ile gerçekleştirdiği konserler sonucunda Almanya’daki Türk çocuklarının ve gençlerinin Almancayı öğrenerek bu ülkeye uyumlanmalarında katkı sahibi olmuştur.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın ilk şefliğini Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Michael ROCHAT , Iosif CONTA, Prof. Rengim GÖKMEN ve İbrahim YAZICI orkestra şefliğini yürütmüştür. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığı görevini ise Ender SAKPINAR yapmaktadır.
 
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nı Türk orkestra şeflerinin yanı sıra; Karsten Andersen, Veronica Dudorova, Inonescu Galati, Cansug Kahidze, Tadeusz Strugala, Yoshinao Osawa, Mark Elmer, Vladimir Altschuller, Konstantin Krimetz ve Alexander Vedernikov, Howard Griffiths, Antonio Pirolli, Emil Tabakov, Gilbert Varga, Hansjörg Schellenberger gibi dünya çapında tanınmış şefler yönetmiştir.

Orkestra; Lazar Berman, Montserrat Cabelle, Jose Carreras, Alerio Diaz, Narcisio Yepes, Vaclav Hudacek, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Alexander Markov, Igor Oistrakh, Georgy Sokolov, Gheorge Zamfir, Alexander Knyazev, Elena Bashkirova, Maria Kliegel, Jean Pierre Rampal, Stefan Dohr, Aziza Mustafa Zadeh, Maxim Fedatov, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Fazıl Say gibi dünyaca ünlü solistlere başarıyla eşlik etmiştir.


Solist:
HANDE KÜDEN - KEMAN

Program :
J. Sibelius - Keman Konçertosu Re Minör
P. I. Tchaikovsky - “Pathetique” Senfoni No. 6 Op. 74

Bilet fiyatları:  Tam: 10.00 TL  Öğrenci, emekli, öğretmen: 5.00 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar