Seçim Öncesi Karabağlar'da Durum

Karşıyaka'daki durumu paylaştıktan sonra Karabağlar'da son durum hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.
 
Bilindiği gibi hali hazırda Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Sıtkı Kürüm, istemesine rağmen partisi tarafından aday gösterilmemişti. CHP; ilçenin hakim partisiyken, karşılarına çıkan ciddi rakiplerle Muhittin Selvitopu'nun mücadele etmesini uygun görmüştü. 1955-Malatya doğumlu Selvitopu, 1984 yılında memur olarak girdiği Konak Belediyesi'nde 2009 yılına kadar çok çeşitli görevlerde bulundu. 2010 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığına, daha sonra, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına, bilahare Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. Kısacası son 30 senesi İzmir'de belediyecilik işleri içerisinde geçti. Kentsel dönüşümün en önemli uğrak noktalarından birisi olacak olan Karabağlar'da, CHP'nin aranan ismi olması normal olarak görülmeli.
 
Karşısına gelen en önemli rakip ise AKP'nin ilçeye aday gösterdiği Necip Kalkan. Kalkan, İzmir iş camiasının yakinen tanıdığı, İTO'da aldığı önemli görevlerle bilinen bir isim. İzmir doğumlu olmasına rağmen ısrarla Siirtli olduğunu belirtmesinde bir keramet vardır elbet. 15 yıl İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanlığı görevini sürdüren Kalkan, aynı zamanda Ekonomi Üniversitesi kurucuları arasında da yer aldı. Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bir çorap fabrikası bulunan Kalkan, aynı zamanda Güreş Federasyonu, Konak Belediye Meclis'inde de görevler aldı. Son Genel Seçimlerde yine aynı partinin milletvekili adayı olmasına rağmen seçilememiştir.
 
İlçenin bir güçlü ismi de MHP'nin adayı Cihan Demir. Doğma büyüme Karabağlarlı olan Demir, 1973 doğumlu. Demir aynı zamanda (KAGİAD) Karabağlar Genç İş Adamları Yönetim Kurulu Üyesi, Karabağlar Genç Yıldız Spor Kulübü Başkanı, İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu disiplin kurulu başkanıdır.

Bir diğer genç isim ise Baki Baklan. HEPAR, Karşıyaka'da olduğu gibi sürpriz bir kararlar genç bir isimle seçim yarışına katılma kararı almış.

Solun güçlü isimlerini bir araya getirmeyi hedefleyen İşçi Partisi, Karabağlar'da, Ahmet Refik Zerek ismini aday gösterdi. Zerek'te doğma büyüme Karabağlarlı olan bir diğer aday. Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği Ege Bölge kurucuları arasında yer alan aday aynı zamanda Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu üyesi.

 

Yorumlar

Popüler Yayınlar