Karşıyaka'da Seçim Öncesi İşler Karışık

Son yıllarda CHP'nin kalesi konumunda olduğu düşünülen ilçelerden birisi olan Karşıyaka için parti yönetiminin belirlediği isim çeşitli tepkilere neden oldu. Özellikle adayın Karşıyakalı olmadığı, hatta aday adayları arasında bile olmadığı, Konak'ta gösterilemediği için Aziz Kocaoğlu tarafından zorla Karşıyaka'ya kaydırıldığı söylendi. Doğruluk payı olsa da yanlışlık sadece bu görünen kadarı ile değil. Yanlışlık CHP'nin İzmir'i kalesi olarak görme mantığı. Yanlışlık İzmir'in ilçelerini son 40 güne bırakıp, 140 gündür propaganda yapan aday adaylarını hiçe saymasında. 

Diğer bir taraftan 2 dönem belediye başkanlığı yapan, seçilirken hatırı sayılır bir oy alan Cevat Durak'ın neden tekrar aday gösterilmediği, ne hata yaptığının hiç görüşülmemesi ne kadar enteresan değil mi? 

Konak'ı isteyen bir adayın Karşıyaka'ya aday yapılması da bir o kadar enteresan. Gerçi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Aziz Kocaoğlu'nun gösterilmesi de çok ilginç ama günümüz gündeminde sırf oylar bölünmesi mantığı ile hasbel kader tekrar seçilebilecek olması da muhtemel. Aslında seçimlerden sonra CHP'ye oy veren seçmenlere sorsanız %50'den fazlası istemeye istemeye oy verdik diyecektir. 

Yerel seçimlerde bir baraj olmadığının farkında olmayan seçmen kitlemiz, ülke yönetiminde bulunan iktidar partisi ve muhalefeti yetersiz bulsa da yerel seçimlerde kaliteli adaylar yerine oylar bölünmesin mantığı ile tepeden inme adaylara oy verecek olması çok acı. Halbuki adaya göre oy verilse açık ara önde gidecek isimler var, onlar sadece genel merkez kurbanı olanlardan. 

Büyükşehir Belediyesine aday olan güçlü isimlerin, birlikte çalışacağı ikinci adamların seçimine etkide bulunması kadar normal bir şey olamaz ancak burada adil olması dengeleri koruması önemlidir. Bizce CHP burada stratejik hata yapmıştır. 

CHP'nin en büyük rakibi tahmin edilenin aksine DSP, İP ve HEPAR olabilir. AKP, Karşıyaka'da ilk beşte yer alacaktır muhtemelen ama ilk 3 oldukça zor görülüyor. Tek tek bakılırsa, CHP'den çok daha önce ümitsiz olduğu ilçede sıradan bir ismi aday gösteren ve enerjisini pek buralara harcamak istemeyen AKP, CHP'nin bu stratejik hatasından sonra aceleciliğine yanıyordur. Popüler ve sempatik bir isme vereceği şansla belkide tahmin edemeyeceği bir başarıya imza atabilecekken, şimdi sadece izleyici konumunda kalacak. 

DSP, CHP küskünlerine sahip çıkarak sürpriz yapmak peşinde olsa da istenen başarıyı sağlayamayacağı görünmekte. Sadece genel seçimler için CHP'nin alternatifi benim mesajı bile silinmekte olan partiye can verecektir. Cihan Türsen'i aday olarak çok istese de olabilmesi çok muhtemel görünmüyor. 

İşçi Partisi, ülke gündeminin bu denli yoğun olduğu ve kutuplaştığı bu dönemde görüp görebileceği en fazla oyu alıp sürprizlere imza atabilir. Özellikle Karşıyaka'da belirlediği isimlerin Karşıyakalıların tanıdığı, bildiği ve güvendiği isimlerden oluşması onlar için avantaj olabilir. Türk Tribün tarihinin çift üniversite bitirip, 3 dil bilen tek amigosu olan Hakan Ortabaş'ın İşçi Partisi Meclis Listesi'nde ilk sırada yer alması bir tesadüf olmasa gerek. 

Karşıyaka'da son hamleyi yapan ve bu hamleden en karlı çıkacak olan parti ise HEPAR. CHP adayını açıklayana kadar sesi çıkmayan parti. İşçi Partisi'nden başka partinin yerel isimlere yer verilmemesinin fırsata çevirerek, bütün isimlerini genç ve Karşıyakalı isimlerden oluşturunca dikkatleri üzerine çekti. Büyük ihtimalle kazanamayacakları bir seçimde, bu şekilde bir hamleyle tanınırlıklarını arttırmaları, hatta alacakları sürpriz oyla gelecek için ümitleneceklerini düşünmeleri gayet doğal. Polat Oktay ise Karşıyaka'da her kesimin tanıdığı bir isim. Sosyal medyayı ve sosyal ortamları en iyi şekilde kullanan Oktay, özellikle genç seçmene diğer tüm isimlerden çok daha hızlı ve etkili ulaşabilecek isim. bu bir avantaj olabilir. 

Karşıyaka'da yıllardır çok fazla bir atılım yapamayan MHP ise yine ümitsizce partililerinden başka kimsenin dikkatini çekmeyecek bir isime yer verdi. Makina Mühendisi Lütfi Kılıç. Bir insan neden aday olduğu yerel yönetimlere illa mesleki sıfatını ekler orasını da anlamadık ya neyse... 

Demokrat Parti de Karşıyakalı bir adaya yer verse de bunu duyurmayı başaramadığı için pek etkisi olmayacak gibi görünüyor. Halil Zeki Osma ismi özellikle KSK çevresinde hemen hemen herkesin tanıdığı bir isim. 
Yorumlar

Popüler Yayınlar