Duo Kırtıl

Arzu ve Gamze Kırtıl ikilisinden oluşan Duo Kırtıl, 6 Şubat`ta İzmir Sanat`ta...
Program
Frédéric Chopin
Rondeau op.73

Felix Mendelssohn
Bir yaz gecesi rüyası (Ouverture, Scherzo)

Maurice Ravel
Rapsodie espagnole (Prélude à la nuit, Malagueña, Habanera,Feria)

AraJohannes Brahms
Souvenirs de la Russie (Russian national anthem, The Branch, Do not wake her at dawn,The nightingale
There is a big village on the road, Koca, The Plait

Dmitri Shostakovich
Concertino op.74

Maria Lord
Three pictures for two pianos

Witold Lutoslawski
Paganini’nin bir temasi üzerine çeşitlemeler
 


Arzu ve Gamze KIRTIL           

Arzu ve Gamze Kırtıl, piyano eğitimlerine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Tulga Cetiz ile başladılar. Konservatuvar eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitiminde Arzu Kırtıl, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Tatiana Pikazyen’le, Gamze Kırtıl ise Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile çalışmalarını sürdürdü. Yüksek lisans sonrası, Fransa’da Conservatoire National de Musique, Danse et d’Art Dramatique / Perpignan Konservatuvarı'na burslu olarak kabul edilip; burada Marie-Christine Guichot ile piyano, M.C. Sala ile viola da gamba, Michel Lefort ile oda müziği çalışarak, iki yıllık superieur eğitimini bir yılda; viola da gamba’da sınıf atlayarak, piyano ve oda müziğinde ise altın madalya alarak tamamladılar.

Bu başarı onlara, Fransız Hükümeti’nin verdiği bursla, dünyaca ünlü müzik okulu Ecole Normale de Musique de Paris/Alfred Cortot'a kabul edilme şansını getirdi. Burada döneminin en ünlü piyanist ve pedagoglarından Prof. Germaine Mounier’nin öğrencisi olarak, ilk yıl solo yorumculuk diplomasını (Diplome d’Execution) aldıktan sonra, hocalarının da desteği ile iki piyano çalışmalarına yöneldiler. İkili olarak yaptıkları çalışmalar sonucunda, okul birincisi olarak jürinin ortak karar ve tebrikleriyle üstün yorumculuk diploması (Diplome Superieur d’Execution) ve konser piyanistliği diploması (Diplome Superieur de Concertiste) aldılar.

İkili bundan sonra, konser ve yarışmalara daha da yoğunlaşmak için eğitimlerini, mükemmelleşme (Perfectionnement) sınıfında sürdürdüler. Bu çalışmalar sonucunda yüksek sanatsal nitelikleri, 1999’da Roma / Italya Uluslararası Genç Piyanistler Yarışması’nda aldıkları üçüncülük ve 2002’de Bordeaux/Fransa Medoc-Aquitane Piyano Yarışması’nda aldıkları birincilikle ödüllendirildi. Sahne aldıkları festivaller arasında Aix-en Provence'da Chateau Lourmarin Festivali, Paris’te 20. Chopin Festivali ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 17.Uluslararası Bellapais Müzik Festivali sayılabilir.

1990 yılından bu yana düzenli olarak solo, duo resital ve konserler veren Arzu ve Gamze Kırtıl’ın, gerçekleştirdikleri radyo kayıtlarının yanında; TRT Ankara Radyosu, Fransız Radyosu ve BRT Televizyonu için verdikleri canlı yayın konserleri de mevcuttur.
İkili, orkestra eşliğindeki ilk konserlerini 1993 yılında Hikmet Şimşek yönetimindeki Konservatuvar Orkestrası eşliğinde vermiş; yıllar içinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, l’Orchestre du Conservatoire National de Musique de Perpignan, Bilkent Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrasi, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Philharmonia Britannica orkestralarına da solist olmuşlardır.

Konser verdikleri başlıca salonlar arasında: Salle Cortot,Paris; Wiener Saal, Salzburg; Luxembourg Philharmonie, Lüksemburg; Palazzo Gamberini, Roma; Teatro Margarita, Sicilya; The Windmill Studio, Boston/İngiltere; Smolny Katedrali, St Petersburg; Aya İrini, İstanbul; St. John's Smith Square, Londra ve Bellapais Abbey, Kıbrıs; Süreyya Operası, İstanbul yer almaktadır.

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında, Lüksemburglu piyanistler Jean Muller ve Francesco Tristano ile birlikte İstanbul/ Aya İrini’de "2+2:Kültürlerarası İzdivaç" adlı bir konser vermiş olan Arzu ve Gamze Kırtıl, konserde bu proje için Alman besteci Wolfgang Gangkofner'in ikiliye ithaf ettiği dört piyano için Teamwork I adlı eserin de dünya prömiyerini yapmışlardır.

Klasik müziğin Türkiye’de büyük iller dışında yaşayan dinleyicilere de ulaşması konusunda en büyük görevin sanatçılara düştüğüne inanan ikili, bu düşüncelerinden hareketle, 2011 sonbaharında Karadeniz illerini kapsayan bir workshop ve konser turnesi gerçekleştirmiştir. Bu konserlerin izleyiciden yoğun ilgi görmesi sonucunda da,  ilerleyen zaman içerisinde projeyi daha da genişleterek devam ettirme kararı almışlardır.

Konser kariyerlerinin yanı sıra, aynı zamanda yoğun eğitimci kariyerlerini de bir arada sürdüren ikili, geçtiğimiz aylarda Lüksemburg’da  bir cd kaydi gerçekleştirmişler ve bu çerçevede tanıtım konserlerine başlamışlardır.
Gişeler 09.00 - 17.00 saatleri arasında; etkinlik günlerinde ise etkinlik saatine değin hizmet vermektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar