Karantinalı Despina

Konak Belediyesi, önemli bir kültür etkinliğine daha imza atıyor. Attila İlhan’ın şiiri ile ünlenen ve Dr. Yılmaz Karakoyunlu tarafından kaleme alınan “Karantinalı Despina” 29 Ocak’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Etkinlik 29 Ocak 2014 akşamı saat 20.00'da AASSM Büyük Salon'da...


Librettosu, cumhuriyet tarihinin siyasi ve toplumsal olaylarını ele alan romanları ile tanınan önemli edebiyatçılarımızdan ve eski bakanlardan Dr.Yılmaz Karakoyunlu tarafından kaleme alınan, Karantinalı Despina Müzikali ünlü tarihçi Heredot'un “Bir kentin tarihini şairler ve müzisyenler yaratır, tarihçiler sadece onları kaleme alır, kayda geçirirler” sözünden ve İzmirli şair, roman, deneme yazarı, gazeteci ve eleştirmen Attila İlhan'ın ünlü şiiri "Bir gül takıp da sevdâlı her gece saçlarına çıktı mı deprem sanırdın kara kız kantosuna" dizeleri ile başlayan şiirinden yola çıkarak, İzmir kent tarihinde ve insanların belleklerinde önemle yer eden bir dönemi (Attila İlhan, Karantinalı Despina, Cordelia ve Kanto) kültürünü ülkemizde doğduğu 1870 yılından alarak, günümüze evrensel kabullerde işleyerek getirmeyi amaçlamaktadır.

Sanat yönetmenliğini, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Tuba Sanatçısı ve eski müdürü Kenan Gökkaya'nın yapacağı, şiir ve anlatımlarını Milli Kütüphane Vakfı Başkanı sayın Ulvi Puğ'un gerçekleştireceği, ünlü Türk kantocusu, ses, sinema ve tiyatro sanatçısı Nurhan Damcıoğlu'nun dünden bugüne kantolarla solist olarak yer alacağı, ayrıca İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solist Sanatçısı Derya Gönüldaş’ın ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Oğuz Çimen’in döneme ait Tangolar, Valsler, Türkçe ve Rumca şarkılarda Solist olarak, İzmir Devlet Opera ve Balesi Bale Sanatçıları Balerin Burcu Olguner ve Balet Görkem Dizdar da döneme ait Tangolarda, Valslerde, Operetlerde ve Zeybeklerde dansları ile yer alırken, ayrıca İzmir tarihi dokuları ile Karantina’dan Agora Antik Kenti’ne, Kadife Kale’den Konak Saat Kulesi’ne İzmirli Resim ve Heykel Sanatçısı Cahit Koççoban tarafından etkinlik esnasında 3x2 metrelik 4 ayrı tuvale resmedilecektir.

Tiyatro ve operetlerle birlikte Osmanlı Türk Müziğindeki Batılı etkiler, yeni türleri, üslupları ve yeni anlayışları meydana getirmiş, ilk popüler müzik kültürümüz olan Kanto’yu yaratmıştır. Türk müziğinin ilk popüler türü olan Kanto İtalyanca şarkı söylemek olan ‘’Cantare’’ kaynaklı bir kelime olarak İstanbul’a 1870 tarihinde gelen İtalyan gezginci bir tiyatrodan ismini almıştır. Bu tarihten itibaren, sahnede dans ederek şarkı söylemek ve bunun için yazılmış şarkıları geleneksel şarkı türünden ayırmak amacı ile yeni bir tür ismi olarak ‘’Kanto’’ adı verilmiştir.

Başta ünlü roman yazarımız Dr. Yılmaz Karakoyunlu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tuba sanatçısı ve eski müdürü olan sanat yönetmeni Kenan Gökkaya ve İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı sayın Ulvi Puğ olmak üzere yaşadığımız şehrin köklü kültür ve sanat kurumlarının (İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) sanatçılarının el ele vererek oluşturduğu Turkish Brass Ensemble Orkestrası kentine ve kültür değerlerine sahip çıkma adına hazırladıkları Karantinalı Despina Müzikali’ne, Karantina’nın Konak ilçemizde bulunması ve konunun bu sınırlar içerisinde geçmesi nedeni ile projeye başta Konak Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan olmak üzere Konak Belediyemiz önemle kültür hizmeti olarak sahip çıkmıştır.

Şiir: Attila İlhan

Libretto:  Dr. Yılmaz Karakoyunlu

Yorumlar

Popüler Yayınlar