Tire ve Sığacık Akdeniz ve Ege Mutfak Mirası Günleri

Tire ve Sığacık yöresel pazarlarında çekilmiş 30 kadar fotoğraf, Akdeniz ve Ege Mutfak Mirası Günleri etkinliği dahilinde sergilenecek. 02 - 22 Ekim tarihlerinde devam edecek serginin yanı sıra, 2-6 Ekim tarihleri arasında film gösterimleri de yapılacak. Program yazının devamında. 


Film gösterimleri   / Projections
Türkçe altyazılı, giriş ücretsizdir.

2 Ekim Çarşamba 18.30  
Bostanda Savaş ve Barış Jean-Yves Collet Belgesel, 60 dk.

Bu minyatür cangılda binlerce hayvan ile bir ya da iki dev, bahçe çalışanı yaşar. “Bostanda Savaş ve Barış” uğur böceğine, fidanbitine, ve tarla faresine yaklaşarak şiirsel, yer yer komik ama daima titiz bir bilimsellik içeren anlatısıyla bahçenin sebzeleri ile öteki bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasındaki etkileşimleri ele alır. Kimyasal kullanımının yasak olduğu bu organik bölge her geçen yıl sebzeleri, çiçekleri.. her türlü mahlukatı ile şaşırtıcıdır.

3 Ekim Perşembe 21.00    
Sarayın Tatları Christian Vincent 94 dk

Perigord’lu ünlü şef Hortense Laborie, Fransa Cumhurbaşkanı kendisini özel aşçısı olarak işe alıp, Elysée Sarayı’ndaki bütün yemeklerin hazırlanması sorumluğunu verince şaşırıp kalır. Diğer mutfak çalışanlarının kıskanç tepkilerine rağmen boyun eğmeyen yapısıyla Hortense çarçabuk işe koyulur. Aşçılığının özgünlüğü ile cumhurbaşkanını hemen tavlasa da, iktidar yolları tuzaklarla döşelidir. Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısının olağanüstü hikayesine dayanarak yapılmıştır.

4 Ekim Cuma 17.00  
Çocuklarımız bizi suçlayacak Jean-Paul Jaud, Belgesel, 107 dk.

Bu ilginç belgesel Fransa’da küçük bir dağ köyünde gerçekleştirilen deneysel bir uygulamanın izini sürer. Bölgenin belediye başkanı okullardaki öğlen yemeği menüsünün, çoğu o bölgede yetişen organik yiyeceklerden oluşturulmasına karar vermiştir. Bir bölge çocuklarının sağlığını korumak için verdikleri savaşın bu olağanüstü hikayesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğu kadar büyümekte olan köklü bir değişimin de projesidir.

5 Ekim Cumartesi 17.00  
Monsanto’nun Dünyası Marie-Monique Robin, Belgesel, 109 dk.

Monsanto, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) dünya lideri olduğu kadar endüstri tarihinin de en tartışmalı şirketlerden biridir. Göz boyayıcı raporlar, gizli anlaşmalar, baskı taktikleri ve yolsuzluk teşebbüsleri: Monsanto’nun geçmişi rahatsız edici olaylarla doludur. Monsanto, temiz, yeşil imajının arkasında dünya tohum piyasasındaki yerini sağlamlaştırarak pazarda üstünlüğü ele geçirmek için çaba göstermektedir ki bu da gıda güvenliği ve küresel çevrenin zararınadır.

19.30  
Bir Tat Meselesi Bernard Rapp, 90 dk.

Orta yaşlı, gizemli bir iş adamı olan Frederic, Nicolas adında genç bir garsonla arkadaş olur. İnce zevklere sahip, nüfuzlu biri olan Frederic, Nicolas’nın sevimliliğine ve naifliğine tutulmuştur. Yalnız ve korkuları olan bir adam olan Frederic, Nicola’ya iyi bir maaş ile özel tadımcısı olmasını teklif eder, Nicolas’nın reddedemeyeceği bir teklif. Farklılıklarına rağmen, iki adam arasında yakın bir dostluk doğmaya başlar. Ancak çok geçmeden aralarındaki güven ve hayranlık bağları tepetaklak olup aldatma ve saplantıya dönüşecektir ki buna her ikisi de hazırlıklı değildir.

6 Ekim Pazar 16.00  
Mutfağın Keşfi, Pierre Gagnaire Belgesel, Paul Lacoste, 52 dk.

Pierre Gagnaire dünyada haute cuisine’in en kıdemli şeflerden biri olarak nitelendirilir; bir çok anket Paris’te kendi adını taşıyan restoranını, İspanya’daki El Bulli ve İngiltere’deki The Fat Duck ile birlikte dünyanın en iyi üç restoranı arasında gösterir. Gagnaire’in sergilediği mutfak yaratıcılığı giderek artan bir zerafet içerir, öyle ki yemekler ve menü haftadan haftaya ya da aydan aya değil, anlık ortaya çıkar, tarifler yemekler hazırlarken gelişirken bir yandan da değişir. Gagnaire’in her bir yemeğe yaklaşımı aynı bir heykeltraşın mermer bir bloğa, ya da bir ressamın tablosuna yaklaşımına benzer.

17.00    
Bostanda Savaş ve Barış Jean-Yves Collet Belgesel, 60 dk.

Bu minyatür cangılda binlerce hayvan ile bir ya da iki dev, bahçe çalışanı yaşar. “Bostanda Savaş ve Barış” uğur böceğine, fidanbitine, ve tarla faresine yaklaşarak şiirsel, yer yer komik ama daima titiz bir bilimsellik içeren anlatısıyla bahçenin sebzeleri ile öteki bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasındaki etkileşimleri ele alır. Kimyasal kullanımının yasak olduğu bu organik bölge her geçen yıl sebzeleri, çiçekleri.. her türlü mahlukatı ile şaşırtıcıdır.

18.00  
Bras’lar arasında Paul Lacoste, 86 dk

2009 yılında, Fransa’nın Aubrac bölgesindeki üç yıldızlı Michelin restoranının sahibi dünyaca ünlü Fransız şef Michel Bras, işini oğlu Sébastian’a devretmeye karar vermiştir. Yıllar içinde bir aile ismi oluşturan Bras, kuşaklar arası bu güç geçişi gerçekleştirmeye çalışırken bilmediği bir bölgeye ayak basar. Hayatının işini bir başkasına devretmek mümkün müdür? Ünlü bir babanın oğlunun, onun gölgesinden sıyrılıp ortaya çıkması mümkün müdür? Bras’lar Arasında, dünyanın en önemli şeflerinden birinin hayatı ve sanatının iç yüzünü anlatan, iş, etik, aile bağları ve mükemmel bir aşçılık sanatını anlatan sürükleyici bir belgesel.

Kaynak: Fransız Kültür Merkezi İnternet Sayfası http://www.ifturquie.org/izmir-tr/tuere-ve-sigacik-yoeresel-pazarlari/?lang=tr
http://www.ifturquie.org/izmir-tr/film-gosterimleri-mutfak-mirasi-guenleri/?lang=tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar