Sylvia

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 37 yıl aradan sonra ilk kez Türk izleyicilerle buluşacak "Sylvia" balesini geçtiğimiz sezon repertuarına almış ve sahnelemişti. Fransız besteci Delibes'in üç perdelik balesi, İsveç Kraliyet Opera ve Balesi'nden Mark Ribaud'un yeni ve özgün koreografisiyle bu sezonda 5 kez sahnelenecek. 

Konusunu, İtalyan şair Torquato Tasso'nun eski Yunan mitolojisinden alarak yazdığı "Aminta" adlı masalsı metinden alınan "Sylvia" balesinde, aşka inanmayan güçlü ve inatçı bir kadının Eros'un okuyla yaralanmasının ardından aşık olması ve sevgilisi Aminta ile Artemis tapınağında kavuşmalarına kadar yaşadıkları mücadeleleri anlatılıyor. 

Yazılan en iyi bale müzikleri arasında gösterilen eserde, orkestrayı İZDOB Genel Müzik Direktörü ve şefi Tulio Gagliardo Varas yönetecek. 

Bale, 23 ve 31 Ekim tarihlerinde Sabancı Kültür Sarayı'nda sahnelenecek. 
Birinci Perde - Kutsal Orman

Bale , tapınma amaçlı yapılan orman dansı ile başlar. Aminta , tökezleyerek düşer ve ayini bozar. Aminta'nın tutku ile sevdiği Sylvia o sırada aşk tanrısını aldatmak için avcıları ile beraber gelir. Aminta kendini gizlemeye çalışır fakat Sylvia izi farkeder ve okunu Eros a yöneltir. Aminta tanrıyı korurken kendi yaralanır. Osırada Eros da Sylvia yı vurur ama kötü yaralamaz, ancak bu onu etkisiz hale getirmek için yeterli olmuştur. Avcı Orion'un da Aminta'nın baygınlığını kutlarken o sırada Sylvia yı seyrettiği ortaya çıkar. Sylvia ona doğru dönerken o yine kendini gizler. Bu sıra da Sylvia Aminta'ya karşı yakınlaşmıştır. Avcı kadın kurbanı için hayıflanırken Orion tarafından sürüklenerek kaçırılır. Köylüler Aaminta´nın bedeni çevresinde matem tutarlarken gizlenmiş olan Eros, çobanı canlandırana kadar kendi gerçek kimliğini saklamaz ve Amintayı Orion un yaptıkları konusunda bilgilendirir.

 İkinci Perde - Orion' un Ada Mağarası

Orion un Adasında gizlediği esiri Sylvia yı boşu boşuna şarap ve mücevherlerle ikna etmeye çalışır. Sylvia şimdi Aminta'nın yasını tutmaktadır. Göğsünden çıkarılan oku hasretle bağrına basar. Orion oku ondan çaldığında Sylvia Onu esir eden adamı kendinden geçene kadar sarhoş eder. Bu arada okunu ele geçirir ve onun yardımı ile Eros'dan yardım ister . Sylvia'nın çabaları boşa değildir. Eros hemen gelir ve Aminta'nın onu bekleyen görüntüsünün hayalini gösterir. İkisi beraber Sylvia'nın aşkının onu beklediği Diana Tapınağı'na ( Artemis ) doğru hareket ederler.

 Üçüncü Perde - Deniz Kenarındaki Diana Tapınağı

Aminta Diana Tapınağı'na biraz sonra Eros la beraber gelecek olan Bacchanal'ı (Şarap Tanrısı ) bulmak için gitmiştir. Kavuşmanın verdiği birkaç sevinçli dakikadan sonra Sylvia'yı arayan Orion çıka gelir. O ve Aminta kavga ederler. Sylvia Diana'nın mihrabının arkasına saklanır, Orion onu takip etmeye çalışır. Savaş Tanrısı bu hareketle çileden çıkar Orion'u cezalandırır,Aminta ve Sylvia'nın birlikteliğini de red eder.Şefkatli Eros Diana'ya bir hayal gösterir. Kendiside bir çoban olan Tanrıça'nın geç aşkı Endymion'u ona hatırlatır. Diana'nın kalbinde bir değişim olur ve kararını geri alır. Aminta ve Sylvia Tanrıların iyi niyeti altında bir araya gelirler.

Kaynaklar: 

Yorumlar

Popüler Yayınlar