Korkusuz Herşeyi Çalarız


Romanyalı iki trompet sanatçısı Julian Lupu, Renato Lupu, trombon sanatçısı Peter Körner, Cem Güngör ve Japon tuba sanatçısı Noriyoshi Murakami'den oluşan “Brassmania” grubu, 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 20.00'de İzmir Sanat'ın konuğu oluyor...


Türkiye'de ilk kez yepyeni bir tınıyı dinleyiciyle buluşturan grup,  “Zor Ama Güzel” olanın peşinden giderek, hem günümüz Türk bestecilerinden yapıt istiyor, hem de baroktan caza müzik literatüründeki önemli eserleri kendi grupları için aranje ettiriyor. 

Brassmania's five - Korkusuz Her şey Çalarız!!!   

Amazing Grace - L.Henderson
Uzun İnce bir Yolladayim - Ekin Eti
Amparito Roca - J.Texidor/arr Randall A.Doersch
Loherngrin - R.Wagner/arr.J.Stanton
Hora Staccato - G.Dincu
Song for Japan - Steven Verhelst
Cousins - H.L. Clake/arr.J.Stanton
La Cumparsita - M.Rodriguez/arr. S.Kompanek
Bugler's Holiday - L.Anderson/arr.C.Schwainhart

ARA

Celtic Suite - J.Stanton
Tico Tico -  Z.Abreu/arr.David Marlott
Tiger Rag - L.Henderson
Çay elinden öte - Ekin Eti
Türk Marşı - W.A.Mozart/arr.P.Buttall
Nihavent Longa - Kemanî Kevser/arr. Aida Shirazi 

Julian Lupu

Romanya’da “George Enescu” Akademisi’nde İoan Rusu ile çalıştı. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında aldı. 

1990’da Bayreuth’ta (Almanya), 1992’de Constanta’da (Romanya) ustalık kurslarına katıldı. 
Oldukça geniş bir repertuvara sahip olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Dittersdorf, Haydn, Pichl, Mozart, Vivaldi ve Rahmaninof’un eserlerini içeren 4 CD’si “OLYMPIA” company London tarafından yayımlanmıştır. 

Sanatçı Romanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya ve Türkiye’nin pek çok kentinde konserler vermiştir. Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Ashkenazy gibi ünlü şeflerle konserler gerçekleştirmiştir. 2008 yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde J.G.B. Neruda ve A. Vivaldi’nin konçertolarını seslendirmiştir. 

2009 yılında Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Şostakoviç’in Piyano ve Trompet Konçertosu’nu seslendirmiştir. Mayıs 2009’da Alexander Rudin yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. Sanatçının National Concours of İnterpretation 1989, 1991,1992; Constanta 1992 (Romanya); Bayreuth 1990 (Almanya) yarışmalarında birçok ödülü bulunmaktadır. Halen Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet sanatçısı ve grup şefliği görevlerini sürdüren Julian Lupu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir

Renato Lupu

Romanya’da müzisyen bir ailede doğdu. Yedi yaşında piyano eğitimine başladı. 2000 yılında ailesiyle Türkiye’ye yerleşti. Kısa bir süre sonra babası Julian Lupu ile  trompet çalışmalarına başladı. 

2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu’na kabul edildi. Aynı yılın Nisan ayında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verdi. 2007'de Bilkent Senfoni Orkestrası ile, 2008'de Çukurova Devlet Senfoni ve Bursa Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde Julian Lupu ile birlikte konserler verdi. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası`nın yani sıra misafir sanatçı olarak Bilkent Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Çukurova Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Anadolu Senfoni, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestralarında görev aldı. 2009 yılında Işın Metin yönetimindeki Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nda; Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası'nda görev aldı, turnelere katıldı. 

Alison Balsom ve Gabor Bodolczki'in ustalık sınıflarına katıldı. 2010'da “Brassissimo” kentet ile Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde konser verdi. Halen Master sınıfı öğrencisi olan Renato Alexandru Lupu, trompet eğitimine Julian Lupu ile devam etmektedir. Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

Doç.Dr. Peter Körner

İlk trombon dersini Frankfurt Müzik Yüksek Okulu Profesörü ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası solo tromboncusu Oliver Siefert’ten aldı.

1993 yılında Almanya'nın düzenlediği “Jugend Musiziert”yarışmasında iki tane birincilik aldı.
1993-1995 yıllarında Prof. Heinz Fadle ile Detmold Müzik Yüksek Okulunda okudu.
1994-1998 yılına kadar pedagoji alanında okuyarak, Müzik Pedagojisi“ dersi aldı
1995-1999 öğrenim yıllarında Weimar ‘’Franz Liszt’’ Müzik Yüksek Okulunda Prof. Arminn Bachmann’ın talebesi oldu.
1999 yılında yine Armin Bachman'ın talebesi olarak Master Diplomasını alarak mezun oldu.1995-1999 yıllarında Weimar Müzik Okulunda “Ensturmental Pedagoji”ve Metodik diplomasını aldı. 2002 Prof. Wolfram Arndt ile Münih Müzik Yüksek Okulunda Solist Diploması aldı.
1996 yılında Nürnberg Operasında , 1997 yılında ‘’Beethovenhalle Bonn’’ ve daha sonra
1998 yıllarında DSO Berlin Radyo Senfoni Orkestrasında 1.Trombon pozisyonunda görevde bulundu. 1997 yılında 1.trombonda yer aldığı kuartetiyle ‘’Jan Koetsier’’ Yarışmasında birincilik ödülünü aldı,
2009 Temmuz ayında Prof.Slokar'nın asistanı olarak İsviçre'de  Zertmatt Festival Uluslararası Masterclass  katıldı. 2009 Bilkent Senfoni Orkestrası Prof.Branimir Slokar, Prof.Armin Bachmann ile Solo konser verdi
2011/12 Eskişehir Belediye Orkestrası ve Ankara Gençlik Orkestrası ile trombon ve Trompet için bir Opera Gecesi adı altında solo konserde çaldı .2012 Doçent ünvanını aldı

Halen Bilkent Senfoni Orkestrasinda trombon sanatçısıdır ve aynı zamanda Bilkent Üniversitesi'nde trombon hocası olarak görevini sürdürmektedir.

Cem Güngör

1982 yılında Ankara'da doğdu. 1993 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Trombon bölümüne kabul edilerek eğitimine A.Bedii Durham ile başladı. 1995 yılında Rotary kulübünün ülke genelinde düzenlediği “Yetenekli Çocuklar” yarışmasında üçüncülük ödülüne, 1996 yılında aynı yarışmada ikincilik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Trompet sanatçısı Erden Bilgen ile Oda müziği ve Bas Trombon çalışmalarına başlayan Cem Güngör üstün yeteneklerinden dolayı Erden Bilgen Bakır Beşlisi’ne dahil olup bu grup ile 1997 yılında Almanya'nın Passau şehrinde Avrupa genelinde düzenlenen ”Europe Brass Competition” yarışmasına katılarak Mansiyon ödülü aldı. Aynı yıl yine bu grup ile İsviçre’nin Montreux Şehrinde verdikleri konser büyük beğeni topladı. Konservatuvar yıllarında kurmuş oldukları çeşitli oda müziği gruplarıyla Türkiye’nin değişik illerinde toplam yüzü aşkın konser verdiler. 1999 yılında Fransa'da düzenlenen CDMC ulusararası trombon festivaline katılan Cem Güngör, Üniversite yıllarında Türkiye genelindeki tüm orkestralarda konuk sanatçı olarak yer aldı.  2000 yılında Kültür Bakanlığının Türkiye genelinde Bakır Nefesliler dalında düzenlediği “Genç Yetenekler 2000” adlı yarışmada ikincilik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl düzenen “Genç Yorumcular Oda Müziği Yarışması”nda Grup Fanfar ile Mansiyon ödülü alarak takdire layık bulundu. 2001 yılında düzenlenen “4. Uluslararası Genç Müzisyenler” Oda Müziği yarışmasında Trombon Trio ile ikincilik ödülü aldı. 2002 yılında Ankara Devlet Konservatuvarından en yüksek dereceyle mezun olan Cem Güngör, aynı yıl Bilkent Senfoni Orkestrası Trombon grup şefliği görevine başladı. 2005 yılında kısa bir süreliğine Almanya’ ya giderek, Karlsruhe Staatskapelle’nin solo Trombon sanatçısı Prof. Ünal Solak ile yüksek seviye trombon teknikleri çalıştı. Birçok CD, DVD ve film müziği kayıtlarında yer alan sanatçı, 2007 yılında kurulan “Ankara Trombon Dörtlüsü” ile profesyonel olarak solistlik çalışmalarına başlayarak birçok resital ve festival konserlerinde yerini aldı. Dünyanın sayılı birçok Trombon ustaları ile çalışma fırsatı bulan sanatçı daha sonra modern müzik çalışmalarına başladı. 2009 yılında Goethe Enstitüsü’nün Ankara, İzmir, Adana ve Mersin’ de düzenlediği Karheinz Stockhausen açıklamalı konserler dizisinde yer almış, sanatçının 1992 yılında bestelediği Licht adlı eserinden  Signale zur Invasion adlı bölümünün dünyada ikinci seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 2012 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi Trombon eğitmenliğine başlayan Cem Güngör 2002 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası trombon grup şefliği ve eğitmen görevini sürdürmekte olup, Tüm Dünya'daki çeşitli festivaller kapsamındaki oda orkestralarında konuk sanatçı ve solist olarak konserlerine devam etmektedir.

Noriyoshi Murakami

Japonya'da doğan Murakami tuba eğitimine 1993 yılında Hiroyuki Matsushita ile başladı.1997-2000 yıllları arasında Showa Akademisi'nde Kensuke Yao ile çalıştı.1995 yılında solo enstrüman dalında birincilik ödülü,1998 yılında üçüncülük ödülü kazandı. Friz Kanzik, Floyd O Cooley, Roger Bobo'nun ustalık sınıflarına katıldı. Showa Akademia Symphoniker, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Uluslararası Attergau, Hamamatsu Filarmoni, Göttinger Senfoni Orkestralarında çalıştı. Esbrasso bakır nefesli beşlisi, Karl Jeitler nefesli grubu, Tubatet Hannover dörtlüsü birlikte konser verdiği gruplar arasındadır. 2010 yılından beri Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Bilet Fiyatları: 

Tam: 7.50 TL
Öğrenci: 4.00 TL 

Gişe:

İzmir Sanat: 0232 293 40 49
İsmet İnönü: 0232 293 46 04
AASSM: 0232 293 38 31
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat/Anasayfa

Yorumlar

Popüler Yayınlar