Urla Turu

Sonbaharın kendini göstermesi ile birlikte İzmir'in kültürel tur merkezi Ebruli Tur kaldığı yerden eğlenceli olduğunu düşündüğümüz gezilerine devam ediyor. 

15 Eylül Pazar günü Klazomenai, Bademler Köyü, Limantepe Höyüğü uğraklarını barındıran küçük bir yarımada tarihi turuna katılmak isterseniz detaylar yazının devamında... 


Sabah saat 08.00'de Karşıyaka / Yunuslar, 08.30'da Alsancak / Lozan Meydanı'nda buluşarak yola çıkıyoruz. Urla'ya vardığımızda önce İskele'ye gidiyoruz. Burada kahvaltı için serbest zaman veriyoruz. Arzu eden gevrek peynirle arzu eden Urla katmeriyle kahvaltısını yapıyor. 

Sonra tarih öncesi buluntuların çıkarıldığı Limantepe Höyüğü'nü görüyoruz. Çeşitli dönemlere ait kalıntılar, konutlar, kent surları, kutsal alana ait izler, mezarlık alanlarını inceliyoruz. 

Ardından, izleyenleri kentin parlak dönemlerine taşıyan Klazomenai Zeytinyağı İşliği ile Depo yapısını geziyoruz. Günümüzde ayağa kaldırma çalışmaları tamamlanmış sayılan bu işlik, Anadolu'da bütün alt yapı elemanları ile birlikte açığa çıkarılan ilk ve fabrika niteliğine ulaşmış işliklerin Anadolu'da ele geçen en eski örneği olma özelliklerini taşıyor. Klazomenai zeytinyağı işliğinde M.Ö. 6. yüzyılda karşılaşılan yenilikler, tarihin akışı içinde doğu Akdeniz havzasından batı Akdeniz havzasına doğru dağılan yabani zeytin ağacının ıslah edilip kültür bitkisine dönüştürülmesinde ve meyvelerinden yağ elde edilmesinde İonia'nın büyük katkılarının olduğunu gösteriyor. Günümüzde hala kullanılan teknolojinin 2600 yıl önce bu bölgede geliştirilmiş olması insanı etkiliyor ve İonia Uygarlığına bir kere daha hayran bırakıyor.. 

Sonra Urla'dan ayrılarak Bademler Köyüne gidiyoruz. Bugün Bademler'in pazarı. Her türlü meyve sebze alışverişinizi yapabilir, arzu ederseniz gözlemelerin tadına bakabilirsiniz. 

Oradan yolumuza devamla, Düzce köyü'nü geçip bizim Enginar Yemeklerini sevdiğimiz  " Daş daş üstü " mevkiindeki Artemis Restoran'a gidiyoruz. Öğle yemeğimizi biraz geç de olsa burada yemek istiyoruz. 
Yemek sonrası arzu edenler denize gidiyorlar, istemeyen varsa, mandalin bahçeleri içinde vakit geçiriyorlar. Bu bölgenin denizi gayet temiz ve kumsalı da uygun…

Keyifli zamanlar sonrası belirlenecek saatte toplanıp, İzmir'e dönüş yapıyoruz.

Tur Fiyatı: 60 -,TL.
Fiyata Dahil Olan Hizmetler: Ulaşım, rehberlik, otoban ve otopark ücretleri.
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve içecekler, ören yeri giriş ücreti. ( bildiğimiz kadarıyla ören yeri girişi ücretsizdir. Yine de tarih yaklaşınca kontrol edilecektir. ) 

Notlar
•    Günübirlik turlarımızda araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
•    Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanız önemlidir. 
•    Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
•    Günübirlik turlarımızda koltuk numarası verilmez.
•    Denizi ve yüzmeyi seviyorsanız, bu geziye gelirken yanınıza mayonuzu - Havlunuzu - kişisel ihtiyaçlarınızı almayı unutmayın…
•    Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR ŞİRKETİ İLE BLOG'UMUZUN UZAKTAN YAKINDAN BİR İLGİSİ YOKTUR. SADECE KONU İTİBARİ İLE ORTAK PAYDADA BULUŞTUĞUMUZ İÇİN İLGİNÇ BULDUĞUMUZ TURLARININ TANITIMINI YAPIYOR, ZAMAN ZAMAN BİZDE BİR ŞEYLER ÖĞRENİYORUZ. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar