Romantik Hafta "Paris Filmleri"

Fransız Kültür Merkezi, 23-28 Eylül tarihleri arasında 5 Paris filmini ücretsiz olarak Türkçe altyazılı olarak İzmirli sinemaseverlerin beğenisine sunacak. 

2003-2009 seneleri arasında çekilmiş olan ve Paris'te geçen 5 filmin seçildiği etkinlik FKM Gösteri Salonu'nda olacak. 

Gösteri programı ve filmler şöyle; 


Paris’te İki Gün

Yönetmen: Julie Delpy
Oyuncular: Julie Delpy, Adam Goldberg, Daniel Brühl
Fransa, 2007, 96’
Pariste 2 gun

Marion, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve Paris’e Amerikalı erkek arkadaşını görmek üzere birkaç günlüğüne gelen genç bir Fransız fotoğrafçıdır. Eğlenceli olması gereken yolculuk, genç çift, Marion’un acayip ve sakar anne babasının yanı sıra eski erkek arkadaşlarıyla baş etmek zorunda kalmalarıyla bir kabusa dönüşür. Paris’te İki Gün, Julie Delpy’nin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı ikinci film. Diyaloglarıyla seyirciyi güldüren bu eğlenceli komedi, bir yandan nevrotik bir entelektüelin neşeli portresini çizerken, bir yandan da Fransız başkentini ve bu başkentin sakinlerinin hikayesini anlatıyor.

Kaçırma

Yönetmen: Abdellatif Kechiche
Oyuncular:Osman Elkharraz, Sara Forestier, Sabrina Ouazani
Fransa, 2003, 117’
Kacırma

15 yaşındaki Krimo, annesi ile birlikte Saint Deniş mahallesinde yaşamaktadır. Deli dolu Lydia’ya olan aşkını itiraf etmek ama bunu yaparken rezil olmak da istememektedir. Öğrencilerin hazırladığı tiyatro oyunu “Les jeux de l’Amour et du hasard”daki (Aşk ve Şans Oyunları) Arlecchino karakterini canlandırarak Lydia ile karşı karşıya sahne almaya karar verir. Genç yaştaki bu öğrenciler, Marivaux’nun diline ayak uydurmaya çalışırlar. Bir yandan komik bir yandan da hüzünlü olan film vahşi olduğu kadar da çarpıcı. Filmin, 2005 yılından dört adet Cesar Ödülü bulunuyor: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En Çok Gelecek Vaadeden Kadın Oyuncu.

Adres Değişikliği

Yönetmen: Emmanuel Mouret
Oyuncular:Emmanuel Mouret, Frédérique Bel, Fanny Valette
Fransa, 2006, 85’
Adres degisikligi

Paris’e üflemeli çalgı dersleri verme hevesiyle yeni adım atan genç müzisyen, yaşamak için paylaşacak yer ararken kendini çekici ve güzel sarışın bir kızın yaşadığı dairede bulur. Ders verdiği öğrencilerinden birine aşık olan genç, bu durumu ev arkadaşıyla paylaşır. Yer yer melankolik, alaycı ama zarif bir dille yazılmış, mükemmel diyaloglara kurulu bu etkileyici filmin komik ve sakar baş karakterini de filmin yönetmeni Emmanuel Mouret bizzat canlandırıyor.Aşk Şarkıları

Yönetmen: Christophe Honoré
Oyuncular:Ludivine Sagnier, Louis Garrel, Clotilde Hesme
Fransa, 2007, 100’
Ask sarkilari

Ismael ve Julie, Alice ile birlikte, aşk, arkadaşlık, kıskançlık ve suç ortaklığı çemberinde bir ménage-â-trois yaşamaktadır. Ta ki üçlünün hayatı trajik bir olayla sarsılana dek. Christophe Honore, Paris’in güncel halini kaydederken, Jacques Demy’nin meşhur müzikal tarzına ve renkli film geleneğine de saygı duruşu yapıyor. Dişini tırnağına takan bu çarpıcı melodram, bir yandan müzikallere bir yandan da Truffaut’dan Eustache’a Fransız Yeni Dalga sinemasının sevilen aşk üçgenindeki rolleri alt üst ediyor. Film, romantizme yepyeni bir bakış açısı getiriyor: Mutlu homoseksüel aşk. 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilen film, 2008 yılında En İyi Müzik kategorisinde Cesar Ödülü’nü kazandı.

 Endülüs

Yönetmen: Alain Gomis
Oyuncular:Samir Guesmi, Delphine Zingg, Djolof Mbengue
Fransa, 2007, 90’
Andalucia

Yacine, Arap göçmeni bir ailenin oğludur ve hayatını tamamen özgür bir biçimde, başı derde gire çıka sürdürmektedir. Paris’e çevreleyen dairesel otoban civarında, bir karavanda yaşamakta, kısa süreli işler arasından mekik dokumaktadır. Toledo’ya yaptığı kısa bir gezi ve birkaç rastlantısal görüşme, Yacine’i Endülüs’e götürür. L’Afrance filminin de yönetmenliğini yapmış olan Alan Gomis bu cesur filmde gurur ve sosyal küçük düşürülme gibi kavramlara değiniyor. Filmin yaratıcı senaryosu, çağdaş Fransız toplumunun yanı sıra artık üzerinden yıllar geçmiş sömürgecilik tarihini, şiirsel karelerden oluşan gerçek bir mozaik halinde beyazperdeye taşıyor.

 23 Eylül Pazartesi 

18.30 Paris’te 2 Gün
20.30 Endülüs

 24 Eylül Salı

18.30 Kaçırma
20.30 Aşk Şarkıları

25 Eylül Çarşamba

18.30 Adres Değişikliği
20.30 Paris’te 2 Gün

26 Eylül Perşembe

14.30 Paris’te 2 Gün
20.30 Kaçırma

27 Eylül Cuma

18.30 Aşk Şarkıları
20.30 Adres Değişikliği

28 Eylül Cumartesi

14.30 Adres Değişikliği
16.30 Endülüs

Kaynak: Fransız Kültür Merkezi İnternet Sitesi http://www.ifturquie.org/izmir-tr/smd-pars/?lang=tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar