Büyük Efes Sanat Galerisi

Güneş Çınar/Yaşam Şaşmazer/İsimsiz
Büyük Efes Sanat, Swissotel Büyük Efes İzmir bünyesinde bulunan Çağdaş sanat koleksiyonu daimi sergisi ile sanata ev sahipliği yaparken, bir yandan da farklı Sergiler ve Sanat etkinlikleri düzenleyerek sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla 2008 yılında hayata geçirilmiştir.


Büyük Efes Otelinin renovasyonu sırasında Otelde bulunan  Bedri Rahmi Eyüboğlu, Attila Galatalı, Nasip İyem, Beril Anılanmert, Şadi Çalık, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Erdoğan Ersen, Jale Yılmabaşar gibi dönemin Çağdaş Türk Sanatı öncü sanatçılarının eserleri özenle demonte edilmiş ve aslına uygun olarak restore edildikten sonra Büyük Efes Sanat Koleksiyonunun en önemli parçaları arasındaki yerlerini almışlardır.

Koleksiyonun devamını, yine Modern Türk sanatçılarının otelin sanat geçmişine ve yeni konseptine paralel olarak, mekâna özel olarak tasarladıkları eserler oluşturmuştur. Aralarında Devrim Erbil, Seçkin Pirim, Kemal Önsoy, Alev Gözonar, Mithat Şen, Güneş Çınar, Yaşam Şaşmazer gibi sanatçıların çalışmalarının yer aldığı koleksiyon ile otel bir sanat mekânı haline gelmiştir.

Rabarama/Giyotin
İzmir’in sembolü haline gelmiş olan Büyük Efes aynı zamanda, eserleri birçok uluslararası müzede ve koleksiyonda yer alan  Kolombiyalı ressam ve heykel sanatçısı olan Fernando Botero’nun dünyaca ünlü bronz heykelini ve yine uluslararası üne sahip Rabarama ve Lorenzo Quinn'İn heykellerini sergileyerek, sanatseverlerin ve otel misafirlerinin erişimine sunmaktadır. 

Büyük Efes Sanat, 2013 yılı itibari ile sanatçıya ve sanata destek olmak amacı ile sanatsal projelerininde de renovasyona giderek etkinliklerine devam etmektedir. Gerçekleştirdiği ilk etkinlik olan "Dinamo 1" Genç Sanatçıların eserlerini sergilemeye olanak tanırken, "Sanatuar" projesi ile her yıl çeşitli üniversiteleri ağırlamaya devam edecektir.  Düzenli olarak gerçekleştirilen sanat etkinlikleri, sergi ve söyleşiler ile  de İzmir'in ve Türkiye'nin sanat tarihi arşivine ayrı bir katkı sağlamaktadır.

Büyük Efes Sanat, Usta ve Genç sanatçıların eserleri ile düzenli sergiler düzenleyerek, Otelin sanatla bütünlüğünü devam ettirirken, İzmir'in kültür sanat  mirasının zenginleşmesine de katkıda bulunmaya devam edecektir.

Kaynak: http://www.buyukefessanat.com
Yorumlar

Popüler Yayınlar