1000 Feet’ten Türkiye

Fotoğraf Sanatçısı Alp Alper’in sergisi, Arkas Turizm Seyahat Acentası’nın desteğiyle Fransız Kültür Merkezi’nde açılıyor. Alper’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü projesinden seçilen fotoğraflar 10 – 28 Eylül tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek....


1965 yılında Ankara’da doğan Alp Alper 1992’de Türk Hava Yolları’nda çalışma hayatına başladı. Bu dönemde, fotoğraf sanatı tutkusunu da geliştirmeye koyuldu. “Doğal bir fotoğraf stüdyosu” olarak nitelendirdiği İstanbul’da, bu tutkusunu uluslararası temellere oturtarak geliştirdi.

1999 depreminden sonra kurduğu ekiple “1000 feet’ten Türkiye” adını verdiği serüvene atıldı. Projesini 2000 yılı sonunda Türk Hava Yolları Atina Müdürlüğü’ndeki görevine atandıktan sonra da sürdürdü.

Çalışmaları esnasında Atina, Warşova, Cape Town, San Paulo, Berlin, London, Pekin, Disburg, Tolousse, Aussıllon, Paris ve New York’ta “1000 feet’ten Türkiye” Fotoğraf sergileri açtı.

Türkiye’de Gezi-Traveler, Gurme, Ulusoy Traveler gibi dergilerle çalışan Alp Alper, 1999 yılından itibaren sadece Yunanistan’da Cosmos Travel ve National Geographic, ardından da Türkiye ve Polonya National Geographic dergilerinde çalışmalarını göstermeye başladı.


Halen Türkiye ile ilgili dört fotoğraf projesi ve iki belgesel projesini sürdüren sanatçının, “1000 feet’ten Türkiye”, “Bir Düş Uçuşu Türkiye”, “4 mevsim İstanbul” adlı üç fotoğraf kitabı bulunmaktadır.

Kaynak: Fransız Kültür Merkezi internet sitesi  http://www.ifturquie.org/izmir-tr/1000-feetten-tuerkye/?lang=tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar