82. İEF'ye Doğru

82. kez kapılarını ziyaretçilerine açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), be sene onur konuğu olarak Sri Lanka ve Sinop'u ağırlayacak. Ana temasının Sağlık olarak belirlendiği fuar 11 gün açık kalacak. 

29 Ağustos - 8 Eylül Pazar günleri arasında açık kalacak olan Fuar'a yaklaşık olarak 1000 firmanın katılması bekleniyor. 

Geçmişini şaaşalı günlerini mumla arayan İEF, bakalım bu sene aradığını bulabilecek mi? ...Kurulduğu yıllarda ülke ekonomisi ve tanıtımına büyük katkılar yapan, 70'li yıllarda ülkemizin elit sanatçılarının sahne alarak yıldızını parlattığı, 80'li yıllarda otomotiv sektörünün ivme kazandırdığı fuar 90'lı yılların sonlarından itibaren her geçen gün itibarını kaybetmeye devam ediyor. Günün gereklerini yerine getirmekte zorlanan ve planlamaları değişen İEF eski günlerini yakalamak için çaba sarfediyor olsa da çok başarılı olduğu söylenemez. 

İzfaş'ın yetersiz sayfasını incelediğinizde çok mükemmel bir iş yapılıyormuş gibi anlatılsa da aslına bakılırsa katılımcı firmalardan ne kadar önem verildiği görülüyordu geçtiğimiz senelerde. 

Artık gazinoların yerinde yeller esen, pavyonların yerini büyük ve kasvetli güya modern bir pavyonun aldığı Fuar'da son dönemlerde konseptler biraz değiştirilerek ilgi çekme çabaları başlamıştı ama geçmişe nazaran ilgi görmediği bir gerçek. 

Bu sene konsept olarak EXPO ile ortak paydada buluşulmuş ve Sağlık teması işlenmeye karar verilmiş. Bununla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü, Tabipler Odası gibi kurumlarında desteği alınarak özel bir hol tesis edilen sektörü; devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık kurumları, sağlık merkezleri, sağlık ekipmanları firmaları, sağlık dernekleri gibi kurum ve kuruluşları temsil edecek. 

Eskiden bir çok ülkenin katılımının sağlandığı ve belli başlı bazı ülkelerin özel pavyonlarının olduğu fuar, 1992 yılından bu yana bu katılımların azalması ile bir özel ülkeyi partner olarak belirlemeye başlamıştı. Bu senenin onur konuğu Sri Lanka oldu. Hindistan'ın güneyinde yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, ülkemizde daha çok budist tapınakları ve çayları ile meşhur. Ülkenin kuracağı özel etkinlik alanlarında Sri Lanka'nın da tanıtımları yapılacak. 

Son 7-8 senedir de bir ilin Onur Konuğu olma geleneği ise bu sene Sinop'la devam ediyor. İzfaş'ın sitesinde Sinop'un konuk il olması ile ilgili çıkan haberde şu satırlara yer verilmiş; "Sadece sanayi ve ticaret olanaklarıyla değil, kültürel zenginliği ve tarihi mirasıyla da fuara renk katacak Sinop; yöresel kültüründen, yemeklerine, el sanatlarından, örf ve adetlerine tüm yönleriyle 82’nci İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşacak.[1] 

Eskiden bir ay açık kalan İEF, artık 10-11 gün ile sınırlı kalıyor. Yakın zamana kadar 9 Eylül şenliklerini, Uluslararası Halk Dansları Festivali'ni, Yöresel Yemekler Standlarını gördüğümüz İEF'de artık bu etkinlikler İEF bünyesinde yer almıyor. 

Başta da belirttiğimiz gibi geçmişin şaaşalı günlerini mumla arayan İzmir Enternasyonal Fuarı biraz çaba sarfedilse yukarı doğru ivme kazanacak gibi görünüyor ancak maalesef 15 gün kala o ışığı göremiyoruz. 

İnşallah utanan biz oluruz ve İEF çok başarılı bir şekilde tamamlanır. 


Yorumlar

Popüler Yayınlar