Ödemiş Pazarı ve Bademye Turu

Havaların ısınmasıyla Ebruli Tur'da gezilerine hız verdi. Her ay çeşitli gezilere imza atan tur şirketi , Haziran ayında da çeşitli turlarla İzmirlileri gezmeye davet ediyor. 

15 Haziran'da Ödemiş'e düzenlenecek turun detayları şöyle... 

Tur Programı

Sabah saat 07.30 Karşıyaka / Yunuslar, 08.00 'de Alsancak / Lozan Meydanı'nda buluşarak hareket ediyoruz. Bir buçuk saat süren yolculuğumuz sırasında hafif bir şeyler atıştırıyoruz. Ödemiş'e vardığımızda ise, ünlü Töngül Pidesiyle kahvaltımızı yapıyoruz.

Ege kültürü cıvıl cıvıl yaşamaya devam eder Ödemiş'te. Yöresel pazarın da en az 110 yıllık bir geçmişi vardır. 650 üretici ve 1200 esnafla bölgenin en büyük pazarlarından biridir. 11 Cadde, 14 sokak ve iki meydan, 21 bin metrekarelik alana yayılır. Yüzde 80'ini Ödemişli pazarcılar, geri kalanını Tire, Bayıdır, Kiraz ve Torbalı'dan gelen üreticiler oluşturur

Uçsuz bucaksız, bereketli bir panayırdır Ödemiş pazarı. Ekolojik tarım, doğal beslenme adına ne ararsanız elinizin altındadır. Her şey doğal,  tap tazedir tezgâhlarda. Lezzetli çökelekler, peynirler, saf tereyağı, Ödemiş tulumu, meyveler, sebzeler göz alıcı bir renk ve lezzet cümbüşüdür. 

Kadınlar pazarında; el dokumaları- ipekler, oyalar, danteller, ipek mendiller, kilimler çeyizleri süsler. Bütün pazar sanki dağ taş dantel, oya, envai çeşit ipek örtülerle doludur. Eski arasta, Ulu Cami çevresine uğrayacağız. . Bu arada arzu edenler Bedia Akartürk Müze evini görebilirler. Pazar yerinde bol otlu, peynirli gözlemelerden tatmayı unutmayınız. 

Öğlende ünlü Ödemiş köftesinin tadına bakıyoruz. Yemek sonrası Birgi yolunda Arkeoloji Müzesi'ni görmeyi düşünüyoruz. Sonra da ver elini Bademye! Dere kenarında eski köy evleri, park düzenlemeleriyle çok güzel bir beldedir Bademye. Resimli Kılcı Camii, eski ahşap camilerin en güzel örnekleri arasında yer alır. Son yıllarda fidancılıkla geçimini sağlayan bölgenin toprakları çok zengindir. Eskiden Kiraz bayramı bölgenin en güzel festivallerinden biri olurdu. Kiraz ve eriklerinin tadına bakmanızı öneririz Son keçecilere halen burada ve Tire'de rastlıyoruz. Dere boyundaki parkta çay molası sonrası İzmir'e geri dönüyoruz.

Tur Fiyatı
: 60,- TL 
Fiyata dahil olan hizmetler: Ulaşım, rehberlik, sabah  Ödemiş'de Töngül pidesi ikramı. 
Fiyata dahil olmayanlar: Öğle yemeği, içecekler, gözleme ve diğer kişisel alışverişler, ören yeri ve müze girişleri 

Notlar:
* Tura katılım tek araçla sınırlıdır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
* Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir
* Tura son kayıt tarihi 13 Haziran Çarşamba günüdür.
* Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez. 
* Hava durumuna uygun rahat giysilerle gelmeniz önerilir.
* Pazar alış-verişleriniz için yanınıza çanta almayı unutmayınız. 
* Rezervasyon sırasında biniş yerinizi ve telefon numaranızı vermeyi unutmayınız.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir. 
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar