Stuttgart'tan İzmir'eKerem Saltuk sunacağı gösterisinde Stuttgart’taki antikacılarda ve her Cumartesi günü Karlsplatz’da düzenlenen bit pazarında bulduğu orjinal eski fotoğrafların yanı sıra, Turkiye’de sahaflardan ve müzayedelerden satın aldığı eski orjinal stüdyo ve aile fotoğraflarından örnekler de gösterecek.

İzmir Fotoğraf Derneği tarafından organize edilen gösteri 16 Mayıs Perşembe günü 19:30'da derneğin galerisinde...


Stuttgart’ta özellikle 1900′lu yılların Almanya’sını anlatan fotoğraflar Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasindaki günlük yaşamı ilginç yönleri ile gözler önüne seriyor. Saltuk koleksiyonundaki eski fotoğraflar Almanya’daki İkinci Dünya Savaşı yılları öncesi ve sonrasındaki sosyal ve ekonomik degişimleri de çeşitli yer ve zamanlarda yakalanmış kareler içinde anlatıyor.

Eski fotoğrafları seçerken bunların teknik kalitesi ve baskılarının temizliğine büyük önem veren Saltuk aynı zamanda fotoğrafların çekildiği dönemdeki insanların giyim tarzları, günlük yasamları, evleri, sokakları üzerine bilgiler bulundurmasına da dikkat ediyor.

Kerem Saltuk 1990′lı yıllarda İzmir’de yaşadığı dönemde topladığı eski cam negatifleri orjinal siyah-beyaz fotoğraf baskılarına çevirerek Goethe Institut İzmir Sergi Salonunda bir fotoğraf sergisi acmış, ardından bu sergi İzmir Ticaret Odasi girişimleri ile büyük bir album kitaba dönüştürülmüştü.


Kerem Saltuk


Kerem Saltuk, 1969 Izmir dogumlu. Gazi Ilkokulu, Alsancak Ortaokulu, Izmir Ataturk Lisesi ve 9 Eylul Turizm ve Otelcilik mezunu. Universite yıllarında Izmir’de Milliyet gazetesinde spor muhabirligi yaptı. O yıllarda (1989-1993) IFOD uyesi olarak IFOD etkinliklerinde duzenli yer aldı. Askerlik hizmeti ardından 1995 yılında Istanbul’da once Takvim Gazetesi magazin servisinde, ardindan Yeni Yuzyil gazetesi Kultur ve Sanat servisinde toplam 4 yil calisti.

2000 yilinda gocmen vizesi ile Montreal, Kanada’ya goc etti. Montreal’de fotografcilik ve gezi yazarligini surdurdu. Kanada’da “Via Rai Canada” sponsorlugunda 3 yil boyunca yaptigi tren yolculuklarini bir kitaba (Kanada Gocmeni) donusturdu. Kerem Saltuk’un ayrica ABD’de ve Gana’da yaptigi yolculuklari anlatan iki gezi kitabi daha var. Montreal’de Dawson College Professional Photography bolumunden Onur Ogrenci derecesi ile 2004 yilinda mezun oldu.

2007-2008 yillarinda Izmir’de ESIAD Yasam Dergisinde fotografci ve muhabir olarak gorev aldi, ayni zamanda Alsancak’ta bir Sanat Galerisi acti. 2009 yilinda tekrar Kanada’ya dondu.

2009-2012 yillari arasinda da yine Montreal’de Concordia University Mel Hoppenheim School of Cinema’da okudugu Major in Film Production bolumunu tamamladi.

Bagimsiz surdurdugu fotograf calismalarinin yani sira belgesel kisa filmler uretiyor. Kanada ve kuresel isinma konularini ele alan “Fred Bruemmer ile bir Roportaj” isimli belgeseli Kanada’da cevre temali 3 festivalde gosterildi, bir festivalde birincilik odulu aldi. Saltuk ayrica fotograf yarismalarindan da simdiye kadar 12 odul kazandi.

Kerem Saltuk 2010 yazinda Izmir’de tanistigi Alman kiz arkadasi ile 2012 yazinda evlenerek Stuttgart’a yerlesti. Fotograf, yazi ve belgesel film calismalarini simdi Almanya’da surduruyor. Firsat buldukca ailesini ve arkadaslarini gormek icin Izmir’e geliyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar