Hıdırellez Şenlikleri

Hıdırellez Şenlikleri, İzmir'de hep başka bir coşkuyla kutlanagelmiştir. Bu sene de Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile kentin çeşitli yerlerinde etkinliklerle kutlanacak.

5 Mayıs akşamı kutlanacak Hıdrellez için bu yıl farklı bir etkinlik düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, dileklerin yazıldığı kağıtların denize bırakılması geleneğini yeniden yaşatacak. 2 bin adet ışıklı su feneri denize, 2 bin adet ışıklı balon da gökyüzüne bırakacak Büyükşehir Belediyesi, dilek tutan İzmirlilerin heyecanına ortak olacak. Gecede Balkanların ünlü klarnet ustası İvo Papazov da sahne alacak...


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hıdrellez'i 5 Mayıs 2013 Pazar akşamı Gündoğdu Meydanı'nda saat 21.30'da düzenleyeceği Roman Ateşi Festivali'yle kutlamaya hazırlanıyor. Büyükşehir, baharın müjdecisi ve kültürümüzün en eski geleneklerinden olan Hıdrellez ateşini, bu yıl ünlü klarnet ustası İvo Papazov'la tutuşturacak. İzmirliler, baharın, gençleşmenin ve yenileşmenin başladığı gün olarak kabul edilen Hıdrellez kutlaması kapsamında bir yandan Balkanlar'ın meşhur virtüözü Papazov'un vereceği konserle coşacak, diğer yandan ise denize ve gökyüzüne bırakılacak olan ışıklı fener ve balonlarla gerçekleşmesini istedikleri dileklerini tutacak.

İzmir ışıl ışıl olacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Hıdrellez kutlaması, bu yıl görsel bir şölen havasına bürünecek. İzmir'in sadece kıyılarını değil, deniz kenarlarındaki yaşam biçimini de yeniden tasarlayan Büyükşehir Belediyesi, bu anlayışla Hıdrellez kutlamasını körfezle harmanlıyor. İzmir Körfezi'ni kentin en büyük sahnesi olarak ele alan Büyükşehir, kutlama çerçevesinde eski inanışlara göre Hıdrellez gecesinde tutulan dileklerin yerine gelmesi için dileklerin yazıldığı kağıtların denize bırakılması adeti de canlandırılacak. Büyükşehir Belediyesi, 2 bin adet ışıklı su fenerini denize, 2 bin adet ışıklı balonu da gökyüzüne bırakarak dilek tutan İzmirlilerin heyecanına ortak olacak.

Ayrıca 6 Mayıs Pazartesi günü ise şenlik eğlenecelerine Kültürpark'ta düzenlenecek etkinliklerle devam edilecek. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar