Duo Infinito

Emre Sayarı ve Serdar Mamaç'ın viyolonselleri ile solistliğini yapacağı konser 14 Mayıs 2013 Salı akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde...


Emre Sayarı

Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Emre Sayarı, viyolonsel eğitimine 8 yaşında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Doğan Cangal’ın yarı zamanlı öğrencisi olarak başladı. Lisans devresinde ise Prof. Ali Doğan ve Nuray Eşen ile çalışarak mezun oldu. Hemen ardından, yalnız kendisi için açılan “istisnai yetenek”  sınavını kazanarak Winterthur (İsviçre) Müzik Yüksek Okulu’nda dünyaca ünlü çellist Prof. Raphael Wallfisch ile çalıştı. 

Okul eğitiminin yanı sıra, Michael Homitzer, Marin Cazacu, Yuri Abdullayev, Phillipe Müller, Zara Nelsova, Peter Bruns, Daniel Grosgurin, Wolfgang Boettcher, Alexander Kniazev ve Henri Demarquette gibi birçok ünlü çellistin ustalık sınıflarına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; İzmir, İstanbul, Bursa ve Adana devlet Senfoni Orkestraları, İstanbul ve İzmir oda Orkestraları ve Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi ve pek çok müzik eleştirmeninden övgü dolu kritikler aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok oda müziği konseri ve resital gerçekleştirdi, Lions International kulüplerinin düzenlediği viyolonsel yarışmasında Türkiye birinciliği ve Yamaha’nın Yaşar Üniversitesi bünyesinde düzenlediği müzik yarışmasında birincilik ödülü kazandı. 

Müzik yaşamına halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda viyolonsel sanatçısı olarak devam eden Emre Sayarı ayrıca; Yaşar Üniversitesi’nde Prof. Alexander Rudin ile viyolonsel, Prof. Lucas David ve Devlet Sanatçısı Ruşen Güneş ile oda müziği alanındaki yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam etmekte olup ‘’İzmir Ensemble’’ oda müziği grubunda da viyolonsel çalmaktadır.

Serdar Mamaç 

1990 yılında DEÜ Devlet Konservatuvarı’nda viyolonsel çalışmalarına başlayan sanatçı, eğitimi süresince Nejat Tekebaş ve Ümit İşgörür ile çalıştı. 1999 yılında mezun olduktan sonra çalışmalarına Darmstadt Müzik Akademisi’nde, C. Erfa ile devam etti. 2001 yılında kabul edildiği Detmold Müzik Yüksekokulu’nda Prof. Karine Georgian ile çalışma fırsatı buldu ve 2003 yılında yüksek lisans diplomasını aldı. Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen çeşitli ustalık kurslarında A. Rudin, M. Komitzer ve J. Barthe ile çalışma fırsatı buldu. Trio OPUS 35, Yaşar Üniversitesi Oda Müziği Topluluğu, Başkent Kuartett ve çeşitli oda müziği grupları ile konserler veren sanatçı, 2007 yılında İlhan Usmanbaş’ın ‘keman ve viyolonsel için iki parça’ adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2004-2007 yılları arasında Orkestra Akademik Başkent viyolonsel sanatçısı olarak görev yaptı. Orkestra Akademik Başkent ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. Halen Yaşar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde öğretim görevlisi olan sanatçı, YÜ Oda Orkestrası viyolonsel grup şefliği görevini de yürütmektedir.


Yorumlar

Popüler Yayınlar