Çakıcı Mehmet Efe'ye Tur

İzmir'in kültürel turları ile bilinen şirketi Ebruli Tur, 12 Mayıs'ta yine ilginç bir etkinliğe imza atıyor. Arkeolog Şükrü Tül rehberliğinde Çakıcı Mehmet Efe temalı bir inceleme ve fotoğraf gezisi düzenliyor. 

Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Yıldız Müzesi Kent Arşivi gibi müze ziyaretleri, Ahrandi Tepesi'nde ziyafet, Gölcük, Birgi ve Ödemiş gezisi turun içinde yer alan etkinlikler... 

Kültürel Coğrafya ve Halk Kültürü

Çakıcı Mehmet Efe'nin Memleketi (Ödemiş çevresi ), Köyler, Dağlar ve Efe Giysileri ile Ege ve Yunanistan'da söylenen tüm Çakıcı türkülerinden derlemeler…

Tur Programı

Sabah saat 07.30'da Karşıyaka / Yunuslar, 08.00'de Alsancak / Lozan Meydanında konuklarımızla buluşarak hareket edeceğiz. Tire Değirmen'de çiçekler ve su sesleri arasında güzel bir kahvaltı yapacağız. Ardından, bu coğrafyada başlayan ve biten pek çok öyküye, romana ve filme konu olan "Çakıcı"nın destansı yaşamı çevresinde bir anlatım başlayacak. İlk Kurşun Tepesinde kısa bir mola verecek, sonrasında Kayaköy'e geçeceğiz. Çakıcı'nın evi ve mezarı görüldükten sonra, Ödemiş'e doğru yola devam edeceğiz. 

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin'in büyük çabalarıyla kurulan ve her geçen gün zenginleşen "Yıldız Müzesi Kent Arşivi"ni gezeceğiz. Sergilenen Zeybek giysilerinin ayrıntıları hakkında bilgi alacağız. Ardından "Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi" ve sonrası Ahrandi Tepesinde, manzara eşliğinde Ödemiş Köftesi! 

Öğleden sonra programında Birgi var. Titrek Hüseyin Efe 'yi efe giysileriyle fotoğraflama olanağımız olacak. Buraya kadar gelmişken görmeden olmaz diyerek Ulucami'yi ve Çakırcalı Konağı'nı gezeceğiz. 

Bu mevsimde Gölcük ve Bozdağ yolculuğu çok güzel olur diyerek, yola devam edeceğiz. Gölcük'deki çay molasında Töngül Pidesinin tadına bakacağız. 

Bu gezide, Şükrü Bey'in arşivinden Çakıcı Türkülerinin farklı yorumlarını dinleyecek, daha önce yayınlanmamış fotoğraflarını göreceğiz.. 

Ayrıcalıklı ve keyifli bir yolculukla Bozdağ'ı aşarak, Salihli üzerinden, saat 20-20.30 civarında İzmir'e dönmüş olmayı planlıyoruz..

TUR FİYATI: 75,- TL
FİYATA DAHİL OLANLAR:
Ulaşım, rehberlik, Tire Değirmen'de sabah kahvaltısı, ikramlar

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:
Öğle yemeği 

NOTLAR: 
** Turlarımıza katılım tek araç ile sınırlıdır Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
** Günübirlik turlarımızda koltuk numarası verilmez.
** Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir. Erken rezervasyon yaptırmanızı rica edilir. 
** Hava durumuna uygun giysi ve ayakkabılarla gelmenizi tavsiye ederiz. 
** Tura son kayıt tarihi 10 Mayıs 2013, Cuma günüdür.
** 10 Mayıs 2013 öğle saatlerinden sonraki iptallerde araç ve yemek düzenlemesi yapılmış olduğu için ücret iadesi yoktur. 
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar