Büyük Gün Geldi Çattı


New York Filarmoni 27. Uluslararası İzmir Festivali özel konseri için tarihinde ilk kez İzmir'de.

Dünyanın en eski orkestralarından biri olan New York Filarmoni, 2013 Avrupa/Bahar Turnesi’ne İzmir’den başlıyor. Festival Özel Konseri, 2 Mayıs 2013 Perşembe günü AASSM’de.

Konseri izlemek isteyen İzmirliler için AASSM bahçesine LED ekranlar kurulacağı İKSEV tarafından duyuruldu...
NEW YORK FİLARMONİ 
ALAN GILBERT, şef
EMANUEL AX, piyano 

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Piyano Konçertosu No: 25 KV 503
-
Joseph Anton Bruckner: Senfoni No: 3 Re Minör

2013 sezonunda 171’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan, Amerika’nın en eski orkestrası unvanına sahip New York Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesinin ilk konseri için 27. Uluslararası İzmir İzmir Festivali’nde. Müzik direktörleri Alan Gilbert yönetiminde, 2012-2013 sezonu “yerleşik sanatçı” onuruyla taçlandırdığı, 21’nci yüzyılın en önemli virtüözlerinden piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek. 2010 yılının 5 Mayıs’ında 15.000’nci performansıyla emsalsiz bir rekora ulaşan orkestra, yılda 180’i aşkın konser veriyor.

Müzik Direktörlüğünü, 2009 yılında Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta, Pierre Boulez ve Leonard Bernstein gibi isimlerin ardından Alan Gilbert’ın üstlendiği orkestra bugüne kadar 63 ülkede 431 kentte konser verdi, Grammy’nin yanı sıra sayısız ödül kazandı, 2000’den fazla kayıt yaptı. Kuruluşundan buyana yeni müziğin yanında duran topluluk, müzik tarihine geçmiş eserlerin bestelenmesini destekledi, ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi. Dvořák’ın 9 numaralı senfonisi, Rachmaninoff’un 3 numaralı Piyano Konçertosu, Gershwin’in konçertosu ile Beethoven’nın 8 ve 9 numaralı senfonileri, Brahms’ın 4 numaralı senfonisinin ilk seslendirilişi bunlardan bazılarıdır. 

Orkestrayı, Theodore Thomas, Antonín Dvořák, Gustav Mahler, Otto Klemperer, Richard Strauss, Willem Mengelberg, Wilhelm Furtwängler, Arturo Toscanini, Igor Stravinsky, Aaron Copland, Bruno Walter, Dimitri Mitropoulos, Klaus Tennstedt, George Szell ve Erich Leinsdorf’un da aralarında bulunduğu besteci ve şefler yönetti. Orkestra, 2008’de şef Lorin Maazel yönetiminde Kuzey Kore’nin Pyongyang kentinde verdikleri, tüm dünyanın dikkatini çeken konserin ardından “Common Ground Award for Cultural Diplomacy-Kültür Diplomasi Ortak Payda Ödülü”ne layık görüldü. New York Filarmoni Orkestrası 2009’da Gilbert’le bir ilke daha imza attı, Vietnam’ın Hanoi kentinde konser verdi. 

Klasik müzik tarihinin yapı taşlarından New York Filarmoni Orkestrası, 27. Uluslararası İzmir Festivali özel konserinde, piyanist Emanuel Ax’a Mozart Piyano Konçertosu’nda eşlik edecek. Her yıl aralarında Berliner Philharmoniker, Royal Concertgebouw, Bayerischer Rundfunk, London Philharmonic, Chamber Orchestra of Europe, Orchestre National de France gibi orkestralar eşliğinde ve Sir Simon Rattle, Mariss Jansons, Sir John Eliot Gardiner, Vladimir Jurowski, Bernard Haitink ve Sir Colin Davis gibi şefler yönetiminde sayısız konser veren Ax, Grammy ödüllü, literatürün eşsiz kayıtlarını da gerçekleştirmiş bir sanatçı. Konserde New York Filarmoni ve şef Gilbert’in yorumuyla, Bruckner’in Wagner’e ithaf ettiği, bestecinin kariyerinde dönüm noktası olan ve son derece zor bir eser olarak kabul edilen 3 numaralı senfonisi de seslendirilecek. Credit Suisse, New York Filarmoni’nin Global Sponsoru’dur.2 Mayıs 2013 20:30
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 

Konser biletleri 18 Şubat Pazartesi günü Biletix gişelerinde. 

350, 200, 100, 50 TL ve indirimli 30 TL*
*Öğretmen, öğrenci, emekli ve 60 yaş üstü için belirli bir kategori ve sınırlı sayıda 

Programda değişiklik hakkı saklıdır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar