Troyalı Kadınlar

Troyalılar savaşı kaybetmiş; Hektor ve Andomakhe`nin küçük bebeği hariç tüm erkekler öldürülmüştür. Poseidon ve Afrodit hikayeyi anlatır; Kadınlar kızlarıyla birlikte köle olacaktır. Esirlerle dolu gemilerin hareketi için rüzgar beklenmektedir.


30 Mart 20:00'de ve 31 Mart 16:00'da İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde...Troyalı Kadınlar
(TAL) Tiyatro Araştırma Laboratuvarı


Troyalılar savaşı kaybetmiş; Hektor ve Andomakhe'nin küçük bebeği hariç tüm erkekler öldürülmüştür.

Poseidon ve Afrodit hikayeyi anlatır; Kadınlar kızlarıyla birlikte köle olacaktır. Esirlerle dolu gemilerin hareketi için rüzgar beklenmektedir.

Kraliçe Hekabe ve Troyalı Kadınlar Korosu, hem geçmiş güzel günleri anarlar; hem de Troya’ dan ayrılmakla başlayacak cehennemin hayallerini kurarlar.

İşgalcilerin habercisi Talthybios, kadınların hangi komutanın payına düşeceğini bildirmeye gelmişken, alevler içinden Kassandra ortaya çıkar ve sahne ritüeller, danslar, şarkılar, inanılmaz kehanetlerle dolar.

Ölüme yürüyen Kassandra'nın ardından gördüğümüz Andromakhe'nin bedeninde tüm kadınların ve annelerin acısı, dilinde ise Sartre'ın sömürü ve savaş üzerine düşünceleri yankılanır.

Koro son kez bakar Troya'nın hayat veren güneşine ve isyanla haykırır kadınların binlerce yıldır süren çığlıklarını…

Yazan: J.P. Sartre
Çeviren: Güzin Dino
Yöneten: Ayla Algan
Koreograf: Sevi Algan
Dramaturg: Duygu S. Tomru
Koropetitör: İlknur Açıkel
Kostüm: Kafiye Türkmen
Oyuncular: Ayla Algan, Erol Babaoğlu, Emek Büyükçelik Uyar, Evren Erbatur, Duygu Yılancı, Gülşen Yıldız Onart, Hakan Polacanlı, Nazlı Başaran, Nurcan Yanık, Meltem Özlevent, Sevi Algan

Yorumlar

Popüler Yayınlar