Sonata Mascarata La Paranza del Geco presenta (İtalya)

Klasik bir Commedia dell`Arte oyunu. Commedia dell`Arte karakterlerini içeren oyun,mutlu biten bir aşk hikayesini anlatır. Basit bir konu; karakter komiği, yoğun canlı müzik, dans, maske ve çeşitli gözalıcı kostümlerle zengin bir şekilde işlenmiştir.

29-30 Mart'ta İzmir Sanat'ta...

Sonata Mascarata
La Paranza del Geco presenta (İtalya)


Klasik bir Commedia dell’Arte oyunu. Commedia dell’Arte karakterlerini içeren oyun,mutlu biten bir aşk hikayesini anlatır. Basit bir konu; karakter komiği, yoğun canlı müzik, dans, maske ve çeşitli gözalıcı kostümlerle zengin bir şekilde işlenmiştir. Oyunun içeriğinde büyük bir öneme sahip olan, sahnedeki aksiyonun temel dilini oluşturan ve oyuna açıklık getiren, müzik ve şarkılardan oluşan bir Commedia del’Arte senaryosudur. İtalyan Halk Sanatının müzik repertuarı üzerinde özenle yapılmış çalışmalar neticesinde kurguya en uygun eserler seçilmiştir.

Oyun, Innamorati’nin( Commedia del’Arte’de aşıklar) maceraları ekseninde gelişir. Birbirini çılgınca seven Catarina ve Olindo’nun kavuşmaları, hizmetkarların, yaşlı adamın ve kaptanın maskeleri tarafından engellenmiştir. Catarina ve Olindo evlenmek isterler fakat Olindo düğünden bir gün önce hiç kimse bilmeden, Bourbonlar tarafından savaşa katılmaya zorlanır. Aradan yıllar geçer ve Catarina hala Olindo’nun dönüşünü beklemektedir. Fakat yaşlı annesi, Donna Sceppa, kızını evlendirip ondan kurtulmaya çalışmaktadır. Bir gün köye, düzenlenecek olan bir sokak festivali için, eski püskü kıyafetler giymiş, şarlatan bir müzisyen ve hizmetçisinden oluşan bir kumpanya gelir. Bourbonların
zulmünden kaçıp aşkına yeniden kavuşmak isteyen Olindo gizlice geri dönmüş ve hizmetçinin maskesi ardına gizlenmiştir. Köydeki festival süresince, tam da aşıklar birbirlerine kavuşmak üzereyken , Donna Sceppa türlü hileler ve pazarlıklar yaparak, Catarina ve müzisyen Tannunzio için bir düğün planı yapmaktadır. Acaba Olindo ve Catarina, hayallerindeki aşkı yaşayabilmek için yaşlı annenin sebep olduğu bütün bu zorlukları yenebilecek midir?

Yönetmen ve Dramaturg: Michele Guaraldo
Koreografi, Müzik ve Şarkılar: Simone Campa
Kostüm: Debora Gambino,Cristina Voglione
Deri Maskeler: Franco Leita
Oynayanlar: Maria Augusta Balla (Donna Sceppa), Michele Guaraldo (Olindo), Cecilia Bozzolini (Catarina), Oreste Sandro Forestieri (Pasciarello), Simone Compa (Tanunzio)

Yorumlar

Popüler Yayınlar