31. Uluslararası İzmir Tiyatro GünleriCarnascialia
La Paranza del Geco presenta ( İtalya)

 İtalyan geleneksel tiyatrosu Commedia dell’Arte gösterisi. Maske, canlı müzik ve dansın bir arada olduğu doğaçlama gösteri. Söz, haraket, karakter ve durum komiğinin bolca kullanıldığı gösteri açık alan ve sokaklarda sabit ve hareketli olarak oynanır. Seyircinin de oyuna katıldığı interaktif bir gösteridir. Gösteri süresi değişken olmakla birlikte minimum 50 dakikadır.

27 Mart'ta 10:30'da Cumhuriyet Meydanı, 28 Mart'ta 16:30'da Gündoğdu Meydanı'nda...


Dans ve müziğin birlikteliğinde var olan bir Commedia del’Arte performansı. Sanatçıların hem aktör hem müzisyen olarak bu performansta var olma yetenekleri, şova önemli bir değer katmış ve onu teatral bir performanstan
öteye taşıyıp sanatsal bir sunum haline getirmiştir.

Sanatçılar eşsiz bir enerjiden oluşan bir atmosfer yaratırlar. Güneyin derin ve samimi ruhunu barındıran halk festivallerinin yaşamsal, fiziksel ve dinamik enerjilerinin duygulandırıcı özelliğine çok benzer bir atmosferdir bu. Kökenlerinde yerel sokak tiyatroları ve sanatçılarının yatması, karnaval vari spontanlığın ve halk komedisi doğaçlamalarının özgür bir şekilde sunulması, sokağın, tıpkı halk festivallerinin düzenlendiği bir alan haline gelmesini ve izleyenlerin şova dahil olmasını sağlamıştır. Komedi sanatının tipik karakterlerine dayanan, Maschere Improvvise karakterlerinin ve maskelerinin yeniden işlenipdüzenlenmesiyle oluşturulan olaylar, performansa teatral tavrı ve pandomim sanatını değenlendirebilme olanağını tanımıştır. Sonuç olarak yüksek kalitede bir sanatsal gösteri ve bu gösteriye seyircilerin de dahil olmasıyla zenginleşen ve eşşiz bir deneyim haline gelen bir performans ortaya çıkmıştır. Teatral öğelerin, müziğin ve dansların gösteriye katılımıyla zengin, renkli ve tamamen yaşamın kendisini oluşturan bir performans üretmiştir.

Yönetmen ve Dramaturji: Michele Guaraldo
Koreografi, Müzik ve Şarkılar: Simone Campa
Kostümler: Debora Gambino, Cristina Voglione
Maskeler: Franco Leita
Oyuncular: Maria Augusta Balla, Cecilia Bozzolini, Simone Campa, Oreste Forestieri, Michele Guaraldo

Yorumlar

Popüler Yayınlar