Sürrealizmin Ta Kendisi İzmir'de

"Ben Sürrealizmin ta kendisiyim" diyerek yaptığı sanatı tanımlayan Salvador Dali, 46 seçkin eseri ile 17 Ocak - 2 Mart tarihleri arasında İzmirlilerin huzuruna çıkıyor...


Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde başlayan sergide 13'ü Zodyak serisinden olmak üzere toplamda 46 eseri sergilenecek. İzmirliler bu sergiyi ücretsiz olarak gezebilirler.


Salvador Dali 11 Mayıs 1904 tarihinde, İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. 1914 yılında, annesinin desteğiyle özel bir resim kursuna başladı. 1926 yılında Paris’te, büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı.

1928 yılında sanat eleştirmenleri Lluis Montanya ve Sebastia Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan Sanat Karşıtı Katalan Manifesto’yu yazdı. 1929 yılında, Luis Bunuel ile deneysel sinemanın ilk örneği kabul edilen “Bir Endülüs Köpeği” adlı filmi çekti.

1932 yılında, ABD’de gerçekleştirilen ilk gerçeküstücüler sergisinde yapıtları yer aldı. 1938 yılında, Londra’da Sigmund Freud ile tanıştı. 1940 yılında Dali ve eşi Gala, Avrupa’yı etkisi altına alan II. Dünya Savaşı’ndan kaçarak ABD’ye yerleşti. 1942 yılında, “Salvador Dali’nin Gizli Hayatı” isimli otobiyografisini yayımladı. 1945 – 1946 yıllarında, Walt Disney ile beraber Destino; Alfred Hitchcock’la beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1947 yılında, sürrealist bir Picasso portresi yaptı. 1960 – 1974 arasında, Figueres’teki “Dali Tiyatrosu ve Müzesi”nin inşaatı ve dekorasyonuyla ilgilendi. 10 Haziran 1982 tarihinde eşi, menajeri, modeli ve ilham perisi Gala; hayatını kaybetti. Dali, karısının öldüğü ve gömüldüğü Pubol Kalesi’ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı. 1983 yılında Pubol Kalesi’nde yaptığı Serçenin Kuyruğu adlı tablo, Dali’nin son eseri oldu. 1984 yılının Ağustos ayında, kalede çıkan yangında yaralandı. Figueres’e dönerek Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi’nde yaşamaya başladı. 23 Ocak 1989 tarihinde kalp yetmezliğinden öldü. Vasiyeti üzerine Figueres’te, kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.

İspanyol sürrealist ressam Dali’nin eserlerinde kübizm ve dadaizmin etkileri görüldü. Sanatçı, sanatıyla olduğu kadar farklı giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekti.

Gerçeküstücülük akımıyla neredeyse özdeşleşen Dali’nin anılarından ve düşlerinden esinlenerek yaptığı resimlerinde eriyip akan saatler, gövdesinde çekmeceler taşıyan insanlar ya da boşlukta uçan eşyalar yer alıyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar