Ana içeriğe atla

Sevgi Tepesi (Ayo Agapi)

Susuzdede tepesinden Susuzdede Parkı ve Karşıyaka'ya bakış
Panoramik bir İzmir manzarası seyretmek istiyorsanız, Susuzdede kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden birisidir. Her ne kadar şimdilerde İnönü Caddesi üzerinden giderken görülmesi zor olsa da, sorarak kolayca bulabilirsiniz. İzmir'de Göztepe semtine adını veren bu tepe nefis manzarası ile sayısız sevgiliye ev sahipliği yapmış bir tepedir. 


İsminin Rumca Aya Agapi yani Sevgi Tepesi olduğu bilinmesine rağmen, susuzluktan öldüğü bilinen bir erenin tepeye gömülmesinden sonra Susuzdede adını almıştır. Rivayete göre genç kızlar Cuma günleri yukarıda yer alan Susuzdede yatırına gelirken ellerinde bir makara iplik ile gelirlermiş ve bu ipliği tepeye çıkmaya başlarken salmaya başlarlarmış. Yukarı çıktıktan sonra kalan ipliği yatırın etrafında döndürmeye ve her turda bir dilek tutmaya başlarlarmış. İpliğin döndüğü tur kadarı ile dileklerinin gerçekleşeceği inancı hakimmiş. Günümüzde bile her cuma binlerce ziyaretçisi hem yatırın etrafına ip dolar hemde susuz dedeyi sulayarak ruhuna hediye eder.


Susuzdede Tepesi'nden İnciraltı ve Güzelyalı Koyuna Bakış 
Kurtuluş Savaşı öncesinde Rumlar tarafında sevgi tepesi adı verilen Susuzdede, doyumsuz İzmir manzarası ile her daim revaçtadır. Susuzdede tepesinin etrafında bir tesis bulunmamaktadır. Ancak hemen yanında bulunan Susuzdede parkının içerisinde kafeteryalar bulunmaktadır. 


90'lı yılların başına kadar yatırın tepesinde dikilen tek ağaç dışında bir ağacı olmayan tepe, Göztepe Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından eteklerinin ağaçlandırılması ile günümüze yemyeşil bir görüntüyle gelmiştir.

Bir çok Rum şiiri ve aşk hikayesinin Ayos Agapi'den Enopi'ye bakarak yazıldığı öne sürülmektedir. Enopi denilen yer ise bugünün Göztepesi...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...