Ana içeriğe atla

Saat Kulelerinin İzinde İzmir

İzmir'i gezerek öğreten Ebruli Tur Şubat ayında yine ilginç turlara imza atıyor. 

Araştırmacı, Hakan Taşkıran Danışmanlığında 03 Şubat'ta yapılacak olan "Saat Kulelerinin İzinde İzmir" isimli gezide Nato, Bayramyeri, Konak, Alsancak, Fuar ve Aya Fotini Saat Kulelerinin hikayelerini öğrenebileceksiniz....

İzmir'in saat kulelerini gezerken şehrimizde bugüne kadar gölgede kalmış zaman anıtlarını tanıyacağız. Devasa boyutlarına karşın şehir tarihi araştırmaları içinde pek rastlayamadığımız saat kulelerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşacağız. Saat kulelerinin izinde İzmir'i dolaşırken ve bu zaman anıtlarıyla şekillenen yerlerin geçmişi ile bugünü üzerine bilgiler aktarırken, aynı zamanda yaşadığımız şehre eleştirel bir gözle de bakacağız. İzmir'i süsleyen bu sempatik yapılar; şehirde yaşayanlar, şehir üzerine yazanlar ve şehre dışarıdan bakanlar için ne ifade ediyordu? Saat kulelerinin şehrimizdeki varlığı ve yokluğu meselesi sadece İzmir'e mi özeldi? Yoksa Doğu ile Batı'nın kesiştiği İzmir'de ülkemizdeki diğer saat kuleleri gibi anıt olmanın ötesine geçemeyen sembolik birer obje miydiler?

Tur Programı


Gezginlerimizi sabah saat 08.00'de Karşıyaka /Yunuslar, 08.30'da Alsancak/ Lozan Meydanı'ndan alarak, aracımızla İzmir'de ilk defa yapılacak olan bir geziye çıkıyoruz. Hep birlikte kahvaltımızı yaparken, bir yandan da sohbete başlamak istiyoruz.

Dünya'daki ilk saat kulesi hangisiydi? Saat kuleleri Avrupa'da hangi evrelerden geçerek günümüzdeki şeklini aldı? Saat kulelerinin Osmanlı topraklarına girişi nasıl oldu? Böylesi bir söyleşi içinde İzmir'deki ilk saat kulesi, diğer saat kuleleri ve onların öyküleriyle, zaman içinde çok boyutlu bir yolculuğa çıkacağız.

Gezimizin ilk durağı eski adlarıyla Paradisos-Kızılçullu bugünkü adıyla Şirinyer Nato Karargåhı içinde bulunan Nato Saat Kulesi. Önceleri Amerikan Koleji daha sonra Kızılçullu Köy Enstitüsü olarak kullanılan, günümüzde ise Nato Karagahı olarak hizmet veren yapıda varlığını sürdürüyor. Belki de İzmir saat kuleleri içinde gözden en ırak olanı.

İkinci durağımız İzmir'in ilk sebze hali binası olarak tasarlanan hal kompleksinin bir eklentisi olarak hizmet vermiş olan, bugün Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nin girişinde kalan Bayramyeri Saat Kulesi.

Üçüncü durağımız İzmir'in simgesi konumuna gelmiş olan Konak Saat Kulesi. Bu zaman anıtı, üzerine en fazla yazılan, çizilen, fotoğrafı çekilen, görseli en çok basılan kapak güzelimiz!  Acaba onu ne kadar tanıyor ve önem veriyoruz? Konak Saat Kulesi İzmir'in gerçekten simgesi midir? 

Dördüncü durağımız, Alsancak Garı Saat Kulesi. İzmir'in yıldızının parladığı bir döneme tanıklık etmiş olan bir zaman anıtı!. Günümüz gar önü düzenlemesinde biraz kıyıda kalmış, ağaçların arkasından bize bakıyor, o bizi görüyor ancak kendisi görünmüyor..

Beşinci durağımız, Cumhuriyet döneminin İzmir'deki ikinci saat kulesi olan Fuar Saat Kulesi. Fuar'ın Enternasyonal döneminin başlarında yapılmış, fuarın diğer yapılarından farklı mimari özellikler taşıyan ancak kulesindeki zamanı çalınmış bir zaman anıtımız! 

Altıncı ve son durağımız bugün varlığını sürdürmeyen, ilginç öyküsüyle en eski saat kulemiz. Bir zamanlar İzmir'in eski kıyı şeridinin üzerindeki Agia Fotini Kilisesi'nin bahçesinde yükselen bu zaman anıtından geriye eski kartpostallardaki silüeti kaldı..

Kentimize oldukça farklı açılardan bakarak yeni keşifler yaşayacağımız ilginç bir gün daha, hava kararmaya yüz tutarken sona erecek.. 

Tur Fiyatı: 50,- TL
Fiyata Dahil Olan Hizmetler: Ulaşım, rehberlik, kahvaltı ikramı.
Fiyata Dahil Olmayanlar: Öğle yemeği ve içecekler

Bazı saat kulelerini görebilmek için yetkililerden izinler alınacaktır. Bu nedenle lütfen erken rezervasyon yaptırınız. İzinlerin alınmasından sonra program son haliyle web sitemizde (son hafta) tekrar düzenlenerek yer alacaktır.

Notlar:
** Gezilerimiz tek araçla sınırlıdır.. 
** Tur bedeli ödenmedikçe rezervasyon kesinleşmez
** Günü birlik turlarda koltuk numarası verilmez.
** Tura son kayıt tarihi 01 Şubat 2013, Cuma  günüdür.. 
** İzinler için isim listesi verilmektedir. Bu nedenle erken rezervasyon önemlidir.
** Katılımcı sayısı 25 kişi altında olursa gezi küçük otobüsle yapılır.
** Geziye hava durumuna uygun giysi ve ayakkabılarla katılmanız rica edilir. 
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir

Kaynak: Ebruli Tur İnternet Sitesi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...