O, Bir Yıldızdı


Arkas Sanat Merkezi'nde yeni yılın ilk sergisi 20 Ocak’ta açıldı. 

Arkas Sanat Merkezi, Türk resim sanatının yetkin isimlerinden Naci Kalmukoğlu’nun retrospektif sergisiyle, bir kez daha sanatseverleri ağırlayacak...

1917 Devrimi sonrası ülkemize göçen ve Celal Binzet’in nitelemesi bağlamında; ‘Yitik Kuşağın Ressamları’ olarak anılan topluluğun önemli temsilcilerinden birisi olan Kalmukoğlu’nun farklı teknik, malzeme, temalarda üretmiş olduğu 100’ü aşkın yapıtını içeren ‘O, bir yıldızdı’ başlıklı sergi, 20 Ocak 2013 tarihinden itibaren Arkas Sanat Merkezi’nde izlenebilir.

Naci Kalmukoğlu Kimdir? 


1896 yılında doğdu. Kalmuk Türkleri'ndendir. Bir diğer adı Nicola Kalmikof'tur. Rus ihtilali dolayısıyla, eğitimini yarıda bırakarak 1920 yılında İstanbul'a geldi. Rusya'da 4,5 yıl, Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. Türk yurttaşlığına geçtikten sonra, tiyatro dekorları yaptı. Hayatını, bu yoldan kazandı. İstanbul'un büyük sinemalarında, otellerinde ve lokantalarında panolar, sahne dekorları ve İzmir Fuarı'nın bölüm resimleri gerçekleştirdi. Resim, çocukluk tutkusu halinde devam ettiği için, bir süre sonra, Güzel Sanatlar Birliği'nin geleneksel sergilerine katıldı. 1928 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Berlin'e gönderildi. İlk sergisini, 1940 yılında Ankara'da açtı. 1951 yılında öldü. 

Kaynak: Arkas Sanat Merkezi İnternet Sitesi 
              http://www.turkishpaintings.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar