Kibarlık Budalası


Başrolünü Türk tiyatrosunun duayeni Haldun Dormen’in oynadığı Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

30 Ocak 2013 20:00
İzmir AKM Adnan Saygun Salonu, İzmir...


Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası‘nın Prodüksiyon Sorumlusu Buğra Tufan, Koreografisi Mikel N. Vidhi, Kostüm Tasarımı Türkan Kafadar, Dekor Tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, Işık Tasarımı Cengiz Özdemir’e ait olan oyunda; Haldun Dormen, Göksel Kortay, Abdül Süsler, Doğan Akdoğan, Elif Çakman, Aysun Metiner, Oral Özer, Volkan Yılmaz, Burcu Altın, Açelya Özcan rol alıyorlar.

Cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in (Haldun Dormen) bir tek amacı vardır; Asilzade olmak… Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir.

Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir; Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i (Burcu Altın) baştan çıkarabilmek, biricik kızını (Elif Çakman) da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır (Oral Özer). Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont (Abdül Süsler), ayakları yere basan karısı (Göksel Kortay), sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi (Aysun Metiner) ve uşakları (Doğan Akdoğan) (Volkan Yılmaz) ile bir dantel gibi örer.  Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.  Haldun Dormen’in büyük ustalıkla yarattığı başkarakter tiplemesi büyük beğeni kazanmış ve oyunun 250 kere oynanmasına sebep olmuştur.

Kibarlık Budalası
30 Ocak 2013 20:00
İzmir AKM Adnan Saygun Salonu, İzmir
Biletler Biletixde
Bilet Fiyatları : 1. Kategori – 45.00 TL
2. Kategori – 35.00 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar