Jazz İst Quartet


İnsanoğlu, doğayı ve var olanın köklerini araştırmaya başladığından beri etrafında gördüklerinin bir ilk maddesini, ilk yaratıcısını, ilk nedenini arayıp durmuştur. Bu arayışlar onu felsefeye, bilime, kısacası düşünmeye götürmüştür.

Din ve mitolojinin dışına çıkarak varoluşun nedenlerinin araştırılması ilk defa Antik Yunan döneminde başlamıştır. Thales bu ana maddeye “su”, Anaksimandros “apeiron / sonsuz”, Anaksimenes “arkhe / hava” derken, Empedokles  evrenin yapı taşlarını Hava, Toprak, Su ve Ateş olarak tanımlar.  Bu dört ana maddeyi birbirine karıştıran ve bunların karışımını çözen itici güç ise sevgi ve nefrettir. 

“Dört Element Caz  Süiti” insanoğlunun çağlar boyunca sorguladığı evrenin özüne dair müzikal bir cevaptır.

Konser 29 Ocak akşamı saat 20.00'de AASSM Küçük Salon'da...2009 yılında ilk konserini veren Jazz – İst Quartet klasik ve caz müziğin önemli yeteneklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Repertuarında flüt ve caz trio için yazılmış orijinal eserler bulunan Jazz-İst Quartet, Flütist Halit Turgay’ın 20-21. yy. solo flüt eserlerini seslendirmesi ile de farklı renkler yaratmaktadır. 

6 yıldır birlikte çalışan Ayça Kocatürk ve Halit Turgay’ın “artık biz de çalıştığımız eserlere bas ve ritm ekleyelim” demesi ile meydana çıkan bu birliktelik, Cenker Sarp ve Emir Özoğlu’nun katılımı ile uzun yıllar yakaladıkları mükemmel enerjiyi dinleyiciler ile paylaşacaklar. 

Halit Turgay’ın grubun kendi ses rengini ve tarzını oluşturabilmesi için bestelediği “Türk Çayı caz Suiti” adlı eser ile kişilik kazanan grup, İstanbul CKM, Aksanat, 11. Uluslar arası Side Müzik Festivali ve İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde çok ilgi gördü.

Solistler:

Halit Turgay - Flüt
Ayça Kocatürk - Piyano
Cenker Sarp - Bas Gitar
Emir Özoğlu - Bateri

Program:

Hava / Air
Toprak / Earth
Su / Water
Ateş / Fire
                              
Bilet Fiyatları: Tam: 5.00 TL Öğrenci: 3.00 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar