Ana içeriğe atla

Jazz İst Quartet


İnsanoğlu, doğayı ve var olanın köklerini araştırmaya başladığından beri etrafında gördüklerinin bir ilk maddesini, ilk yaratıcısını, ilk nedenini arayıp durmuştur. Bu arayışlar onu felsefeye, bilime, kısacası düşünmeye götürmüştür.

Din ve mitolojinin dışına çıkarak varoluşun nedenlerinin araştırılması ilk defa Antik Yunan döneminde başlamıştır. Thales bu ana maddeye “su”, Anaksimandros “apeiron / sonsuz”, Anaksimenes “arkhe / hava” derken, Empedokles  evrenin yapı taşlarını Hava, Toprak, Su ve Ateş olarak tanımlar.  Bu dört ana maddeyi birbirine karıştıran ve bunların karışımını çözen itici güç ise sevgi ve nefrettir. 

“Dört Element Caz  Süiti” insanoğlunun çağlar boyunca sorguladığı evrenin özüne dair müzikal bir cevaptır.

Konser 29 Ocak akşamı saat 20.00'de AASSM Küçük Salon'da...2009 yılında ilk konserini veren Jazz – İst Quartet klasik ve caz müziğin önemli yeteneklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Repertuarında flüt ve caz trio için yazılmış orijinal eserler bulunan Jazz-İst Quartet, Flütist Halit Turgay’ın 20-21. yy. solo flüt eserlerini seslendirmesi ile de farklı renkler yaratmaktadır. 

6 yıldır birlikte çalışan Ayça Kocatürk ve Halit Turgay’ın “artık biz de çalıştığımız eserlere bas ve ritm ekleyelim” demesi ile meydana çıkan bu birliktelik, Cenker Sarp ve Emir Özoğlu’nun katılımı ile uzun yıllar yakaladıkları mükemmel enerjiyi dinleyiciler ile paylaşacaklar. 

Halit Turgay’ın grubun kendi ses rengini ve tarzını oluşturabilmesi için bestelediği “Türk Çayı caz Suiti” adlı eser ile kişilik kazanan grup, İstanbul CKM, Aksanat, 11. Uluslar arası Side Müzik Festivali ve İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde çok ilgi gördü.

Solistler:

Halit Turgay - Flüt
Ayça Kocatürk - Piyano
Cenker Sarp - Bas Gitar
Emir Özoğlu - Bateri

Program:

Hava / Air
Toprak / Earth
Su / Water
Ateş / Fire
                              
Bilet Fiyatları: Tam: 5.00 TL Öğrenci: 3.00 TL

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...