Hande Dalkılıç İzmir Sanat'ta


Hande Dalkılıç klasik besteciler kadar modern bestecileri de ustalıkla yorumlamasıyla göze çarpan bir piyanisttir. Genç yaşına rağmen çağdaş Türk bestecilerin tanıtımına yönelik öncü çalışmaları dikkat çekmekte,dinamik stili ve virtüozitesi dünyanın birçok yerinde aranan bir piyanist olmasını sağlamaktadır. Hande Dalkılıç genç kuşak piyanistler arasında Türk piyano mirasını koruyan ve zenginleştiren bir sanatçı olarak tanınmaktadır.

Sanatçının resitali 24 Ocak 2013 akşamı saat 20.00 İzmir Sanat'ta...


Hande Dalkılıç Kimdir? Ankara’da doğan sanatçı ilk piyano derslerini Prof. Güherdal Karamanoğlu Çakırsoy’dan aldı.1989’da akademik müzik eğitimine Bilkent üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başladı. üstün yeteneğini, erken yaşlarda olgunlaşmaya ve seçkinleşmeye başlayan müzikal formasyonunu sanatta yeterlik (doktora) düzeyine kadar bu fakültede Prof. Ersin Onay’ın sınıfında geliştirdi. Bu süreçte ve sonrasında György Sandor, Sebastian Benda, ve Prof.Georg Sava gibi önemli piyanist-pedagoglarla çalıştı ve onlarla müzik fikirleri paylaştı.

Dalkılıç, yüksek lisans çalışmaları süresince A. Adnan Saygun'un eserlerine ağırlık verdi. Bestecinin birçok piyano eserini repertuarına aldı, seslendirdi. Bu çerçevede, Saygun'un solo piyano eserlerinden oluşan ve bestecinin 1990 yılındaki ölümünden önce tamamladığı son eseri Op.76 Piyano Sonatı'nın ilk seslendirmesini de içeren CD kaydı 2000 yılı başında BMP etiketiyle yayınlandı. Ahmed Adnan Saygun’un 100. doğum yılı olan 2007’de BMP tarafından yeni bir kapak ve kitapçıkla ikinci kez basımı gerçekleştirilen CD’sinin yanı sıra sanatçı, yine Saygun’un Op.34, 1. Piyano Konçertosu’nu (BMP), Muammer Sun'un ilk kez bir CD’de seslendirilen piyano solo için dört defterden oluşan "Yurt Renkleri" Albümünü (BMP ve KALAN), Cemal Reşit Rey’in Piyano ve Orkestra için ‘Bir Istanbul Türküsü üzerine çeşitlemeleri’ni CD’ye kaydetmiştir.

Hande Dalkılıç’ın en son Ulvi Cemal Erkin’in tüm solo piyano eserlerini yorumladığı CD’si ise KALAN etiketiyle piyasaya sunulmuştur. Sanatçının dünya prömiyerini yaptığı Saygun’un Op.76 Piyano Sonatı ve diğer kayıtlarında olduğu gibi Türk bestecilerinin bazı yapıtlarının ilk icralarını gerçekleştirmesi, onun özenle biçimlediği mesleki çizgisinin bilinçli yönelimine işaret etmektedir.

Hande Dalkılıç, yurt içinde ve yurt dışında Almanya, Bulgaristan, Etiyopya, Fransa, Güney Afrika, Ingiltere, Israil, Isviçre, Italya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Mısır, Pakistan, Polonya, Romanya, Tunus, Ukrayna gibi ülkelerde yaptığı solo resitaller ve oda müziği konserlerinin yanı sıra Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralar ile, Türkiye’deki tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirmiş, özellikle konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına özen göstermiştir.


Bilet Fiyatları: Tam: 7.50 TL Öğrenci: 4.00 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar