Bezirgân


İstanbul Halk Tiyatrosu, Moliere’in başyapıtı Tartuffe’ü yepyeni bir uyarlamayla sahneye getiriyor: "Bezirgân".

Cem Davran, Şebnem Bozoklu, Erkan Can gibi usta isimlerin sahne aldığı oyun, 15 Ocak'ta Narlıdere, 16 Ocak'ta Manisa, 17 Ocak'ta Karşıyaka ve 18 Ocak'ta Konak AKM'de sahne alacak...


Tartuffe’ün kim olduğunu biliyoruz ama peki nereden çıktı bu Tartuffe? Nasıl oldu da girdi hayatlarımıza; talan etti herşeyi? İşte bu sorulara yanıt arayan oyunumuzun sürprizleri var: Biri aramıza yeni katılan bir parlak oyuncu daha: Şebnem Bozoklu. İkincisi hizmetçi kız rolünde Bahtiyar Engin ve evin büyükannesi rolünde Erkan Can. Ama sürprizlerin en büyüğü hem Orgon hem Tartuffe rollerini canlandıracak olan Cem Davran! Bir de İbo var. Ekibimize yeni katılan büyük oyuncu İbo. Kendisi bir kukla  İbo‘yu Bezirgân'da çok önemli bir rolde ilk kez izleyeceksiniz.

Oyunumuzun yönetmeni Yıldıray Şahinler. Uyarlamamızın adıysa Bezirgân 2 Eylül’de başlayan provalarımızda doğaçlamalarla şekillendi herşey; herzamanki gibi macera dolu sulara şevkle attık kendimizi. Uyarlama metnimiz oyuncuların ve reji ekibinin ortak çalışmasıyla ortaya çıktı. Yani tam bir ekip üretimi. 13 Kasım’da seyircisiyle buluşmaya başlayacak oyunumuzda İstanbul Halk Tiyatrosu, herzamanki gibi sözünü sakınmıyor. Ama Erkan Can’ın dediği gibi, “kırıp dökmeden” ve Brecht’in dediği gibi “çok eğlendirerek”. Her zamanki gibi.

Yazan: Molière
Uyarlayan: İstanbul Halk Tiyatrosu
Yöneten : Yıldıray Şahinler
Proje Koordinatörü: Bahtiyar Engin
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Duygu Türkekul
Masklar: Seda Candan Balaban
Yönetmen yrd.: Salih Kırlı & Elif Esin
Işık&Efekt: Erdem Çınar
Afiş Tasarımı: Gence Aarslan
Sahne Teknisyenleri: Muhammet Toraktepe & Murat Kırca
Fotoğraflar: Alper Tüğdeş

15 Ocak 2013 Salı saat 20:30

Yer: Narlıdere AKM 
16 Ocak 2013 Çarşamba saat 20:30
Yer: Manisa Belediyesi - Manisa
17 Ocak 2013 Perşembe saat 20:30
Yer: Tiyatro&Opera Salonu Karşıyaka
18 Ocak 2013 Cuma saat 20:30
Yer: Atatürk Kültür M. Konak 

Kaynak: İstanbul Halk Tiyatrosu

Yorumlar

Popüler Yayınlar