İki Piyanonun Tuşlarından


İki büyük piyano virtüözü, Cana Gürmen ve Burçin Büke müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor. Konser 20 Aralık akşamı saat:20.00'de AASSM BÜyük Salon'da...

Yetmişli yılların başında bir televizyon yapımcısı, Claude Bolling’den programı için, beş dakikalık çok değişik bir beste yapmasını istedi. Bunun üzerine Bolling, arkadaşı klasik piyanist Jean Bernard Pommier ile beraber çalabileceği kısa bir piyano düeti yazdı.Bu beste o kadar büyük sükse yaptı ki arkadaşı Pommier, Bolling’den bu eseri sonat formunda bir konser parçası haline getirmesini istedi.

Bunun devamında, Bolling’in klasik ve caz harmanı olan eseri ortaya çıktı. Eserin adı olan “İki Piyano İçin Sonat”, biri klasik,biri caz çalan iki ayrı piyanisti bir araya getirmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu eserde piyanolara ilave edilen kontrbas ve perküsyon, eserin cazibesini daha da arttırmaktadır.

İlk yarıda piyano edebiyatının en sevilen iki piyano için yazılmış eserlerini Cana Gürmen ve Burçin Büke ikilisi seslendirip ikinci yarıda bu ikiliye Kontrbasta Yaz Baltacıgil ve davulda Müşfik Uzun eşlik edecektir.


Solistler:

Burçin Büke - Piyano
Cana Gürmen - Piyano
Müşfik Uzun - Davul
Yaz Baltacıgil - Kontrbas

Program:

D. Shostakovich - Concertino for Two Pianos
G. Gershwin - Prelüdler
D. Milhaud - Scaramouche (İki piyano için süit)
                             
- - - - - - ARA - - - - - -

C. Bolling - Sonat (İki piyano, kontrbas ve davul)

Gişeler:

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi: 0232 293 38 31
İzmir Sanat: 0232 293 40 49
İsmet İnönü: 0232 293 46 04
www.aassm.org.tr
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat/Anasayfa

Bilet Fiyatları:

Tam: 10.00 TL
Öğrenci: 5.00 TL
İrtibat için AASSM Halkla İlişkiler: 0232 293 38 17 / 19 / 20

Yorumlar

Popüler Yayınlar