Swing a La Turc


Önder Focan’ın Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkan albümünün de adı olan bu proje, İstanbul Caz Festivali’nde de yer almıştı. Daha önceki albümlerinde Türk bestelerini caz disiplininde yorumlayan sanatçı buradaki ana yaklaşımını “melodinin yerel olmasına karşın armonizasyon ve form üzerine doğaçlama ile caz disiplinine sadık kalarak yorumlamak” diye ifade etmekte. Fark ise ilk kez bir otantik Türk müziği enstrümanı olan neyin de projede yer alması.
 
Jazz’ın ilk dönemlerinden sonra, özellikle Swing dönemi ve daha sonrası, jazz müzisyenleri repertuarlarına popüler parçaları almışlar; bunları kendilerine göre düzenleyip yeniden armonize etmişler, bu parçaların üzerilerine doğaçlamalarını kurmuşlardır.
 
Swing dönemindeki Honeysuckle Rose, I Got Rhythm, Bye Bye Blackbird, Be-bop döneminde All The Things You Are, My Old Flame, Cool ve sonrası dönemlerde My Foolish Heart, My Funny Valentine gibi parçalar bu şekilde jazz müzisyenlerinin Amerikan popüler müzik kaynaklarından derledikleri ve jazz repertuarına kazandırdıkları Jazz Standartları denilen parçaların sadece birkaçıdır.
 
Bugün Jazz Standartları’nın önemli bir kısmının bestecileri olan Cole Porter, George Gershwin, Jerome Kern, Rogers ve Hart aslında jazz bestecileri değil; popüler şarkı yazarlarıdır. Bu şarkı yazarlarının evrensel güzellikteki parçaları, caz müzisyenlerince tekrar ele alındığı için jazz repertuarının vazgeçilmezleri olmuşlardır.
 
Jazz Standartlarını cazın klasikleşmiş altın yıllarının parçalarıyla sınırlamak istemeyen müzisyenler daha sonraki yıllarda bu tarz çalışmalara devam etmişlerdir. John Coltrane My Favorite Things’i belki tekrar meşhur etmiş, günümüz müzisyenlerinden Herbie Hancock New Standard adlı albümünde Prince, Simon and Garfunkel gibi pop bestecilerinin parçalarına yer vermiş, Patricia BarberBlack Magic Woman, Joshua Redman Tears in Heaven’ı jazz olarak yorumlayarak bu akımı günümüzde de sürdürmüşlerdir.
 
Bugün için evrensel bir müzik olan jcaz, ana besin kaynaklarından biri olan popüler şarkıları sadece Amerikan kaynağından almak durumunda değildir. Dünyanın diğer ülkelerindeki jazz müzisyenlerinin kendi çevrelerindeki popüler şarkıları kendi müzikal anlayışlarıyla, yani jazz formatıyla yorumlamaları jazz adına çok doğal bir olgudur. 
 
Neyin değil Nasıl çalındığının önemli olduğu jazz müziğinde bu tür çalışmalar gerekli, aynı zamanda hem müzisyenler, hem de dinleyiciler için heyecan vericidir. Bu felsefeden yola çıkarak Standard a’la Turc projesini oluşturmaktayız. Hedefimiz moda değimle sentez değil, geleneksel Türk müzikleriyle cazı kaynaştırmak hiç değil. Sadece dünyanın kendi yaşadığımız bölgesindeki sevdiğimiz, kaynağı ne olursa olsun (pop, halk müziği, Türk Sanat Müziği, Arabesk) popüler parçaları kendi anladığımız şekilde jazz’cı gibi yorumlamaktır.

Solistler:

Önder Focan - Gitar
Şenova Ülker - Trompet
Şenol Filiz - Ney
Erdal Akyol - Kontrbas
Ediz Hafızoğlu - Davul
 
Gişe:
 
AASSM: 0232 293 38 31
İzmir Sanat: 0232 293 40 49
İsmet İnönü Sanat Merkezi: 0232 497 10 76
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat
http://aassm.org.tr/
 
Bilet Fiyatları:
 
Tam: 10.00 TL
Öğrenci: 5.00 TL
 
İrtibat için AASSM Halkla İlişkiler: 0 232  293  38 17/19/20

Yorumlar

Popüler Yayınlar