La Folia


La Folía devrin enstrümanlarıyla barok müzik alanında İspanya’da en uzunlu soluklu olmuş gruptur. Bu konserde topluluk, “Don Kişot ve diğer eserler” adı altında modern romanın kurucu eseri kabul edilen tüm zamanların en etkileyici kitaplarından biri içinde Miguel de Cervantes tarafından tasvir edilmiş ünlü asilzadenin maceralarına atıfta bulunan iki müzikal çalışmanın seslendirileceği bir program sunacak. Bu programın bir başka özelliği de içinde barok repertuarın eserleri yanında bugünlerde La Folía’nın müzisyenleri tarafından çalınan on yedinci ve on sekizinci yüzyılların özgün kopyaları olan aynı barok enstrumanlar için bestelenmiş çağdaş eserlerin de yer almasıdır...
Konser 29 Kasım akşamı saat: 20.00'de AASSM Küçük Salon'da...


Program Johann Sebastian Bach’ın iki flüt ve sürekli bas için BWV 1039 trio sonatıyla başlıyor. Eser burada, bestecinin eserin orjinal versiyonunda düşündüğü gibi blok flütlerle icra edilmektedir. Besteci bir süre sonra aynı müziği, viola da gamba ve klavsen için yazılmış ünlü BWV 1027 1 no’lu sonatında bütün olarak yeniden ele alacaktır. Bach,  aydınlanma çağı ve bestecinin eserinin bir hayli övgü aldığı günümüz arasında önemli bir köprü olarak görülebilir.

Programın ikinci bölümü Santiago de Compostela Katedrali’nde müzik direktörü olan besteci Vaquedano’nun bir sonatıyla açılıyor. Eser, dört bölümüyle bu türde repertuarının İspanya’da korunmuş nadir örneklerinden biridir.

Pietro Antonio Locatelli’nin 4 no.’lu sonatı Meksika’da 1759 tarihinde flüt müziği el yazması olarak saklanmıştır. Eser, onsekizinci yüzyılın ortalarında tüm Batı Avrupa ve  Yeni Dünya’da İtalyan müziğinin yayılması ve popülerliğine bir örnektir.

Alper Maral

Maral önde gelen yeni kuşak bir Türk kompozitörüdür. Patio 415 adlı eseri La Folía için bestelenmiştir ve eserin prömiyeri 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen 2. Akdeniz Müzik Günleri'nde yapılmıştır. Eserin ismi İspanya’ya saygıyı ifade etmektedir. Aynı zamanda La Folía’nın kullandığı 415 hertz’e tekabül eden yarım ton düşük barok diyapazona bir gönderme yapar.

Andrea Falconiero

Falconiero, bölge İspanya’nın egemenliği altındayken İtalya’nın Napoli kentinde dünyaya gelmiş bir müzisyendir. 1622 yılı dolaylarında yurtdışına çıkmış, Fransa’ya gitmeden önce bir süre Madrid’de kalmış ve daha sonra Kraliyet Müzik Şapel’inde mızraplı çalgılar çaldığı ve ardından temel müzik direktörü olduğu kendi doğduğu yere geri dönmüştür. 1650’de basılmış ve Barok çağın ilk zamanlarına ait müzik stilini temsil eden Battaglia of Barabbas adlı eseri, esas şeytanların aralarında kavga ettiği düşsel bir çalışmadır.

Diego Ortiz

Ortiz Napoli’de de yaşamış Toledo doğumlu İspanyol bir bestecidir. Bu konserde çalınan bas viyola, klavyesi perdelere sahip olmasına ve arşenin değişik şekile tutulmasına rağmen viyolonsele benzer bir tesitüre sahiptir.

George Philipp Telemann

Telemann muhtemelen zamanının en ünlü Alman kompozitörüdür. Edebiyata oldukça duyarlı biri olarak (Jonathan Swift’in Güliver’in Maceraları kitabı üzerine bir duo da yazmıştır) La Mancha’nın yaratıcı asilzadesinin maceralarına bir bürlesk adamıştır. Eserde yel değirmenlerine saldırış, prenses Dulcine için sevdalı bakışlar ya da  Rosinante ve Sanço’nun katırının koşması gibi bazı temel bölümleri müzikal olarak taklit eder.

Ricardo Llorca

Llorca New York’da yaşayan aslen İspanyol olan bir kompozitördür. Juilliard Müzik Okulu’nda ders vermektedir. Solo klavsen için “Vizcaino’nun danzaları” (Las danzas del Vizcaino) adlı eseri bir Don Kişot sahnesine gönderme yapar. Eser Cervantes’in romanının (1605) ilk bölümünün yayınlanmasının dört yüzüncü yılı için 2005 yılında, La Folia tarafından sipariş edilmiştir.

Şef: Pedro Bonet

Solistler:

Pedro Bonet - Blok Flüt
Belén González Castaño - Blok Flüt
Aurora Martínez - Viola da gamba
Sara Johnson - Klavsen

Program:

Johann Sebastian Bach - “Trio sonat” BWV 1039
Adagio
Allegro ma non Presto
Adagio e Piano
Presto

Andrea Falconiero - Şeytana Karşı Barabaso Savaşı
Diego Ortíz - La Spagna Üzerine 2 Ricercar
Alper Maral - Patio 415

- - - - - - ARA - - - - - -

José de Vaquedano - Üçlü Sonat
 - Despacio
 - Rápido
 - Volado
 - Despacio
Pietro Antonio Locatelli - “Sonata” no. 4
  Adagio
  Allegro
  Largo
  Allegro
Ricardo Llorca - Vizcaíno’nun danzaları
Georg Philipp Telemann - “Kişot’un kaba uvertürü” TWV 55
Uvertür
Kişot’un Uyanışı
Yel Değirmenlerine Saldırış
Prenses Dulcine için sevdalı hayaller
Sanço zor durumda
Rosinante
Sanço’nun katırının koşması
Kişot’un Sonu

Gişe:

AASSM: 0232 293 38 31
İzmir Sanat: 0232 293 40 49
İsmet İnönü Sanat Merkezi: 0232 293 46 04
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat
http://aassm.org.tr/

Bilet Fiyatları:

Tam: 5.00 TL
Öğrenci: 3.00 TL

İrtibat için AASSM Halkla İlişkiler: 0 232  293  38 17/19/20

Yorumlar

Popüler Yayınlar