Benimle Delirir misin?


Kimbilir belki de aşk eski bir yalandı, bütün suç da Adem ile Havva'daydı. Ya da en baştan bize aşkı bize çok yanlış anlatmışlardı. 

Bir evlilik ve aşk aranjmanı...

16 Kasım'da Atatürk Kültür Merkezi'nde...


Evlilik yeminleri, güzel aşk sözcükleri ile başlayan, evlilik seremonisinden delilik rapsodisine uzanan traji komik bir süreç. Hepimizin hikayesi.

Tıpkı mecburi hizmet gibi yaşı gelince girmek zorunda oldukları dünya evinde aklın sınırlarını zorlayan biri kadın biri erkek iki kişi. Asıl meseleleri, aşkın gözü nasıl kör ettiği ve sonrasında onları nasıl mat ettiği. Kimbilir belki önce evlilik aşkı öldürüyordu ardından da aşk intikam için bizi. Aslınca yıllarca hiçbirimiz tam manasıyla çözememiştik bu derin meseleyi. Nikah masasına gömülen bir aşkın ardından bir kadın ve erkeğin kendilerini aklama va yanlışlarını saklama çabaları tiyatro yazarı Mine Artu'nun kaleminden Mehtap Bayri ve Necmi Yapıcı'nın muhteşem yorumuyla kaçık bir aşk hikayesine dönüşüyor. 

Sadece bir kaç saat delirmeye varım diyenler, mutsuz kadınların, mutsuzluk veren kayınvalidelere, mutsuz kocaların da “Eee artık evlenme vaktin geldi de geçiyor” diyen babalara dönüştüğü traji komik bir dünyayı bir kez daha keşfetmek isteyenler! 

Görsel işitsel teknikler ve medya yapımcılığı alanında uzman ve halen akademisyen olarak görev yapan, belgesel, tiyatro ve roman alanında bir çok eser veren Mine Artu "Benimle Deliri misin?" adlı oyunda bildik hatalarımızı, kahkahaya dönüştürüken soruyor: "Bizimle delirmeye var mısınız? Yoksa bir tek akıllı siz mi kaldınız? " İstanbul Meydan Sahnesi Faruk Sofuoğlu yapımcılığında kahkaların eksik olmadığı bu keyifli yapım büyük bir hata ile evlenip, kocaman bir salaklıkla hayatını sürdüren buna rağmen hayatındaki insanı hala deli gibi seven insanlara adanmıştır

Yorumlar

Popüler Yayınlar