"Atatürk Aramızda" Fotoğraf Sergisi


15 Ekim 2010 - 14 Kasım 2010 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Cumhuriyet ve Atatürk Günleri Kutlamalarında, EÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde “Atatürk Aramızda” adında Hanri Benazus ve Ahmet Gürel Koleksiyonu sergilenecektir. Bu sergide; 100 adet Atatürk fotoğrafı yer alacaktır. Bu arşiv, koleksiyoncular tarafından Ege Üniversitesine eğitim amaçlı olarak kullanılmak üzere hediye edilmiştir...


Bu sergide, Atatürk’ün halk içinde yaptığı gezilerine ait fotoğraflar özellikle seçilmiştir. Sergideki fotoğraflar incelendiğinde, Atatürk’ün Türk halkı ve çocuklarla olan özel diyalogları gözlemlenmekte, fotoğraf karesinin çekildiği yere daha sonra tekrar gidişinde, iletişim kurduğu kişileri ismen ve o günkü anılarıyla hatırladığı söylenmektedir. Bu sergiyi gezerken, Atatürk’ün Türk halkıyla kurduğu iletişimin ne kadar samimi ve içten olduğunu bir kez daha hep birlikte anımsayacağız.
Hanri Benazus
27 Mart 1930 tarihinde, İzmir’de doğdu. 516 yıllık İzmirli bir ailenin çocuğudur. Atatürk’ün fanatizm derecesinde bir hayranı ve Atatürkçülüğün tutkunudur. 4800 adetle, halen Türkiye’nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahiptir. Uzun yıllardır insan, yakın tarihimiz ve Atatürkçülük konularında kitaplar yazmakta, konferanslar vermekte, sergiler açmaktadır. Halen bu etkinliklerini Türkiye çapında birçok okul, üniversite, dernekler kademesinde devam ettirmektedir. Şu ana kadar kırk adet kitabı basılmıştır.
Ahmet Gürel
İnşaat Mühendisi olan Gürel, Devlet Su İşleri’nden 1999 yılında emekli olmuştur. 7 Ocak 2002 tarihinden bu güne İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü Müdürlüğü’nü yapmaktadır. Birçok Atatürk fotoğrafları sergisi açan Gürel’in iki Atatürk temalı belgeseli ve altı kitabı bulunmaktadır. Son çıkan belgeseli olan “Atatürk ve Kadın” Ege Üniversitesi’nce seslendirilmiş ve müziklendirilmiştir.
İzmir halkının beğenisini kazanacak bu sergiye ziyaretlerinizi bekliyoruz.
Bilgi için: Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
Tel: 489 04 59/114 Faks: 489 55 05 (akm@mail.ege.edu.tr)
Kaynak: Sanatkop.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar