Top, Polonya’da Dört Köşe

 
Perşembe akşamüstü saatlerinde tamda işimizin yoğunluğuna kendimizi kaptırmışken, sound-check (ses denemesi) gümbürtüsü ile dikkatimizi Vasıf Çınar Meydanı'nda ki hazırlıklara verdik. (Vasıf Çınar Meydanı, Cumhuriyet Meydanı ile Gündoğdu Meydanları arasındaki nispeten daha küçük meydancık. Deniz Restaurant ile La Sera'nın önüne denk düşüyor.) Meydanda bir sürü fotoğraf panosu doldurulmuş, 100 kadar sandalye sıralanmış, kürsü gelmiş, kokteyl hazırlıkları yapılmış. Anlayacağınız meydan bir açılışa veya bir törene hazırlanmıştı. Büyük bir titizlikle hazırlanmış olacak ki sabahtan akşama kadar orada yapılan hazırlıkları görmemiş duymamışım.
 
Önemli günlerde sergilerin o günlere anlam veren sergilerin yapıldığına şahit olmuştum ama bu sefer ne sergisi olduğunu anlayamamıştım. Araştırınca Belediye'nin sitesinde detaylarına ulaştım...
 
Deneme, fotoğraf, gezi alanlarında kitapları bulunan şiirle ilgilenen, Voyager, Skylife ve National Geographic gibi dergilerde seyahat editörlüğü, doğa fotoğrafçılığı yapan Akgün Akova’nın “Top, Polonya’da Dört Köşe” adını verdiği sergisini İzmirlilerle buluşuyor.
Ziyaretçilerine 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan Polonya’nın dört kenti Varşova, Gdansk, Wroclaw ve Poznan’da objektifine yansıttığı görüntüleri, Gülden Akıncı ile birlikte yazdığı metinlerle sunacak.
 

“TOP, POLONYA’DA DÖRT KÖŞE!”

 
Top, Polonya’da Dört Köşe!” sergisi, Akgün Akova’nın bu dört kentte; Varşova, Poznan, Wroclaw ve Gdansk’ta çektiği fotoğraflar ve bu fotoğraflar için Gülden Akıncı ile birlikte yazdığı metinlerden oluşuyor. Metinler, Leyla Çapan Alkan tarafından İngilizceye çevrildi. “Top, Polonya’da Dört Köşe!” sergisi, Akova ve Akıncı’nın uzun soluklu “Bir Aynada İki Ülke: Türkiye ve Polonya” projesinin ilk adımı olarak gerçekleşiyor.

“Bir Aynada İki Ülke: Türkiye ve Polonya” projesi, Akgün Akova ve Gülden Akıncı tarafından hazırlanmakta olan bir kitap ve bu kitabın fotoğraf sergilerini içeriyor. Kitabın iki ülke arasında kurulan bağların 600. yılının kutlanacağı 2014’de, Türkiye ve Polonya’da yayınlanması planlanıyor. Kitapta yer alan fotoğrafların bir bölümüyle hazırlanacak fotoğraf sergisinin ise, iki ülkenin kentlerinde açılması öngörülüyor. Bu projede Türkiye ve Polonya arasındaki dostluk bağı, “aynı aynada yan yana görülen iki yüz” ile simgeleştiriliyor.
Akgün Akova bu proje için altı yıl araştırma ve iki ülkede uzun süren çekimler yaptı. Projenin koordinatörü Gülden Akıncı, bu çalışma ile ilgili kaynak araştırmasını sürdürüyor. Projenin son aşaması olan Polonya’daki fotoğraf çekimleri halen sürüyor.
Türkiye ve Polonya deyince, genellikle Viyana Kuşatması’nın sona ermesinde Kral Sobieski’nin rolü, ticari ilişkiler ya da Polonezköy gibi klasikleşmiş motifler anımsanır. Oysa altı yüz yıllık dostlukta, bilim tarihinden edebiyata, müzikten resime, kuşbilimden askeri teşkilatlara kadar kültürün birçok dalı, zaman içinde defalarca yan yana gelmiştir. Üstelik Türkiye ve Polonya’nın doğası birçok bölgede birbirine çok benzemektedir.Bu nedenle; saat kulelerinden deniz fenerlerine, müzelerden ormanlara, çiçeklerden çağlayanlara, kalelerden göllere, saraylardan köprülere uzanan olağanüstü tarih, sanat, bilim ve doğa yolculuklarının hikayesini bir araya getirecek olan bu kitap ve sergi dizisi, Türkiye ve Polonya bağının kurulmasının 600. yılına eşsiz bir armağan olacak.
 
Sergi 21 Haziran'a kadar Vasıf Çınar Meydanı'nda İzmirlileri bekleyecek...

Yorumlar

Popüler Yayınlar