Bilinmeyen Türkler

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 06 Haziran - 10 Haziran 2012 tarihleri arasında değişik bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 1920 – 1921 kışında Ankara’yı ziyaret eden genç bir Amerikalı gazeteci olan Clarence K. Streit’ın notları ve fotoğraflarından oluşan sergiyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz...
Clarence K. Streit

Clarence K. Streit, Union Now adlı kitabın yazarı ve savaşı önlemek için dünya demokrasilerinden bir konfederasyon oluşturmayı tasarlayan uluslararası hareketin kurucusu olarak ünlenmiş bir gazetecidir. 1921 yılının başında, milliyetçilerin kontrol ettiği Anadolu’da iki ay geçirir. Bu süre içerisinde yirmi altı gün Ankara’da kalır ve milliyetçilerin lider kadrosunda Mustafa Kemal Paşa da dahil olmak üzere birçok kişiyle tanışıp mülakatlar yapar (Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildiğinden beri Mustafa Kemal Paşa ile konuşan ilk yabancı gazetecidir). Seyahati boyunca 200’e yakın fotoğraf (yine yayımlanmamış) çekmiş olup 120 tanesi Lowry’nin çalışmasında yer almaktadır.
Seyahatinin akabinde Streit Paris’e döner ve orada Bilinmeyen Türkler ismini verdiği, Türkiye’deki deneyimlerini ayrıntılı şekilde anlattığı kitabının taslağını oluşturur. Ancak kitap İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yayınevleri tarafından basılmaz. Nedeni de Streit’ın Mustafa Kemal Paşa’yı başarılarından dolayı “Türk George Washington” olarak tanımlaması ve tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti’nin kurulacağını iddia etmesidir. Kitap bugün, yazıldıktan tam doksan sene sonra en sonunda gün ışığını görebilmiştir.

Çocuk Askerler ve İlkokulda Vals Yapan Çocuklar

Birçok benzersiz katkılarının dışında Lowry tarafından gözden geçirilmiş, hazırlanmış ve notlandırılmış haliyle Streit’ın kitabı, az bilinen şu konulara fotoğraflar aracılığıyla ışık tutmaktadır:

Milli Mücadele ve liderine karşı Anadolu köylülerinin tavrı;
1921 kışında Anadolu köylerinde savaş koşulları;
Çocuk askerlerin savaşta oynadıkları ve önceden bilinmeyen rol;
Mustafa Kemal’in dininin önemi, Osmanlı Hanedanı’nın geleceği, Anadolu’da komünizmin oynadığı rol ve Bolşeviklerle ilişkiler hakkındaki görüşleri;
Samsun, Çorum, Ankara, Eskişehir ve Antalya’da savaş dönemi gündelik hayatı;
Ankara Hükümeti tarafından eğitime verilen önemin Streit’ın Eskişehir’deki okulları ziyareti sırasında gördükleriyle örneklendirilmesi (Bir tanesinde ilkokulda erkek ve kız çocuklarının birlikte vals yaptığı görülmektedir).
Bilinmeyen Türkler

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim üyesi ve Osmanlı İmparatorluğu tarihçisi olan Heath W. Lowry tarafından kaleme alınan “Bilinmeyen Türkler” kitabı yayımlandı. Kitapta 1921 yılı Anadolu’suna ait daha önce hiç yayımlanmamış fotoğraflar, Mustafa Kemal ile yine aynı tarihlerde yapılmış bir röportaj ve Mustafa Kemal'in özel fotoğrafları yer alıyor.

1920 – 1921 kışında Ankara’yı ziyaret eden genç bir Amerikalı gazeteci olan Clarence K. Streit’ın notları ve fotoğraflarından yola çıkılarak yayıma hazırlanan kitap, Heath W. Lowry imzasıyla Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Sergide Yeralan Fotoğraflar:
Çocuk Asker Cemal
Ankara Sokaklarında misket oynayan çocuklar
Mustafa Kemal Büyük Millet Meclisi'ne Sesleniyor
Köy Evinin önünde Halide Edip Hanım
Eskişehir'de Bir ilkokulda vals yapan çocuklar
Köy Düğününde müzisyenler ve halk oyunu oynayanlar

Sanatçı: Clarence K. Streit

Tür: Fotoğraf sergisi

İrtibat için EGİAD: 0232 – 422 30 30

Açılış Kokteyli:  06 Haziran 2012 /18.00
Giriş Ücretsizdir.
 
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar