İZDSO Burçin Büke Konseri

İzmir'in yetiştirdiğin sihirli parmaklardan birisi olan Burçin Büke, İZDSO işbirliği ile şefliğini Yoshinao Osawa'nın yaptığı konserde hemşehrileri ile buluşuyor.

AASSM'deki konser 11 Mayıs 2012 Cuma akşamı 20:30'da...
İZDSO Burçin Büke Konseri
Şef: Yoshinao Osawa
Solist: Burçin Büke - Piyano
 
Program:
Sergey Rahmaninov - “Piyano Konçertosu” No. 2 Do minör Op. 18
Pyotr Ilyiç Çaykovski - Slav Marşı
1812 Uvertürü
 
Etkinlik biletleri AASSM ve İZDSO gişeleri ile Alsancak ve Karşıyaka D&R'lardan satın alınabilir.
 
Gişeler: 
İZDSO Gişe: 0 232 463 06 80
AASSM Gişe: 0 232 293 38 32
Alsancak D&R: 0 232 464 10 15
Karşıyaka D&R: 0 232 364 23 63
 
İrtibat için:  0232 - 293 - 3817 - 19 - 20
 
Burçin Büke
1966 yılında İzmir’de doğdu. İlk piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Daha sonra Ali Ersümer ile çalıştı. Halk önünde ilk konserini 10 yaşındayken verdi. 1977 yılında açılan “Harika Çocuk” sınavını kazanıp Mithat Fenmen ve Gülay Uğurata ile piyano, İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofia Müzik festivalinde Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 1982 yılında 11 senelik Ankara Devlet Konservatuarı’nın Yüksek bölümünü 5 senede bitirdikten sonra, açılan Devlet bursuyla Almanya’nın Hannover şehrinde bulunan Müzik akademisinde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Goetzke, Szidon, Plagge ile çalıştı. 1984 – 1989 senelerinde solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Neu Musik Festivali'ne katıldı. 1990 senesinde CD, Televizyon ve Radyo kayıtları yaptı. 1992 senesinde Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını birincilikle bitirdi. Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Uluslararası Lanciano Piyano yarışmasında birinci oldu.
Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı. Color of Musik Oda Orkestrası’nın solist ve kurucularındandır. Sanatçı; Kuzey Almanya Radyo Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover Big – Band Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück; Amerika’da West Palm Beach; İtalya’da Lanciano; Türkiye’de Yapı Kredi, Ak – Sanat, İş – Sanat, festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kritikler aldı. Almanya’nın dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre, Estonya, İspanya ve Amerika’da konserler verdi. 2002 senesinde Carnegie Hall’da (New York) verdiği konser New York basınında geniş yer aldı. 1996 senesinde Londra, 2002 senesinde ise New York Steinway – Sons sanatçısı oldu. 2000 yılında My Dream adı altında bir CD yaptı.
 
2000 – 2003 yılları arasında Selanik Konservatuarı’nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivali'ne eğitmen ve solist olarak katıldı. 2004 yılında Personal touch, 2006'da It’s Time, 2007'de Mozart for Babies ve Secret Garden, 2009’da Haydn For Babies albümlerini yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı konser turnelerinde Jörris, Marvulli, Becker, Strugalla, Kriemetz, Kretschmacher, Altschuller, Lentini ve Abdullayev gibi şeflerle konserler yapmıştır. Sanatçı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Eskişehir ve Bursa Senfoni orkestraları ile çeşitli konserler vermiştir. Secret Garden konserlerini yurtiçindeki birçok üniversitede seslendirmiş ve konferanslar vermiştir.
 
Yoshinao Osawa
 
1950 yılında Tokyo'da doğdu. Toho Muzik okulunda  Prof. Saitou Hideo ve  Takahashi'nin şeflik sınıflarında ve sonra Avrupa'da Karajan'ın meşhur prodüktörü Walter Leggue ile çalıştı. Böylelikle Osawa, Karajan'ın müziğe bakışı ve yorumlaması yönünde kendini geliştirme fırsatı buldu. 1974 yılında Avustralya Myer Vakfının verdiği “En Umut vaad eden genç müzisyen” ödülünü aldı ve aynı zamanda Frankston Senfoni Orkestrası Şefliği ile Victoria Devlet Orkestrası ve Melbourne Konservatuar Orkestrası Baş Konuk şefliklerine atandı. Orkestra şefi olarak kariyeri bu Avustralya orkestraları ile yükseldi ve Sydney Opera Evi'nde yaptığı sansasyonel konserle doruğa ulaştı. Singapur Filarmoni Orkestrası Müzik direktörlüğüne atandığı 1977 yılından itibaren Osawa; konser kariyerini Kore, Tayvan ve Filipinler gibi Asya ülkelerinde  yoğun bir biçimde sürdürdü. 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren New Japan Philharmonic,  Tokyo Philharmonic ve Osaka Philharmonic  gibi önde gelen Japon orkestralarını Nissan Dream Concerts serisinin daimi şefi olarak yönetti. Osawa, 1989 yılında Türk orkestraları ile faaliyetlerde bulunmaya başladı. Japon Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara Müzik Festivali'nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını yönetmek üzere görevlendirildi ve bu konser sonrasında Türkiye'deki diğer orkestralarla da çalışma imkanı buldu. 1995 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Onursal şefi ünvanını aldı. Kore ve Japonya'ya yaptıkları turnelerle İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın Akdeniz'deki benzeri pek çok orkestra arasından sıyrılarak gelişmesine katkıda bulundu. Bu birliktelikleri neticesinde yaptıkları “Tadashi Yoshida, Tokyo Symphony” CD kaydı, Japon kayıt akademisi ödülüne layık görüldü. Osawa 1998 yılında da  Çukurova Senfoni Orkestrası ile birlikte Japonya'da bir kayıt yaptı. 2001 yılında Japonya'daki her tür dinleyiciyi çekebilmek adına bir oluşum başlatarak yeni stilde bir pop orkestrası kurdu ve bu orkestranın hem şefliği hem de aranjörlüğü görevini üstlendi. Osawa 2001 yılından beri hayat boyu sürdüreceği Yoshida Memorial Orkestrası Müzik direktörlüğüne atanmıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar